-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ فروردین ۸, سه‌شنبه

طالبان ازاحتمال شروع دوباره مذاکرات قطر خبر دادسید محمد اکبرآغا گفته است:
«مذاکرات صلح طالبان با امریکا صرف به تعویق افتاده، اما پایان نیافته است.»
 
وی می گوید، بعد از یک سلسله رویداد ها در ولایت کندهار که کشته شدن تعدادی از افراد ملکی در ولسوالی پنجوایی توسط یک نظامی امریکایی نیز شامل آنست، فضای اعتماد بین طالبان و امریکایی ها متاثر شده است.
 
آژانس خبری رویترز با نقل قول از این مقام سابق رژیم طالبان می نویسد که گفته است:
«مذاکرات حتماً دوباره آغاز خواهد شد، اما چی وقت؟ این مساله به ایجاد فضای اعتماد بین طرفین ارتباط دارد.»
 
آژانس خبری رویترز می نویسد:
از سال گذشته به اینسو گفتگو های پنهانی بین طالبان و امریکا در جرمنی و کشور های عربی آغاز شده، در آن پیشرفت های نیز صورت گرفته است.
هردو جانب در مورد گشایش دفتر طالبان در قطر و رهای تعدادی از زندانیان آنها از زندان گونتانامو بحث کرده اند.
اما سید محمداکبرآغا که یکی از اقارب نزدیک مذاکره کنندهء ارشد طالبان سیدطیب آغاست می گوید:
 «در مورد گشایش دفتر طالبان در قطر تفاهم شد و نزدیک بود در مورد رهایی زندانیان از گونتانامو نیز موافقت شود که بدبختانه فضای بی اعتمادی بوجود آمد.»
 
 به گفتهء موصوف امریکایی ها در زمینهء رهایی زندانیان تعهد شان را عملی نکردند، امروز و فردا کرده، در این رابطه موقف شان را تغییر دادند.
 
آژانس خبری رویترز می نویسد:
نماینده گان هردو حزب در کانگرس امریکا در مورد رهایی زندانیان طالب از گونتانامو نگرانی دارند که مبادا آزادی آن ها شورشیان را تقویت کند.
 
به گفتهء سید محمداکبرآغا، کشته شدن افراد ملکی توسط یک نظامی امریکایی در ولایت کندهار، دشواری های موجود را بیشتر ساخته است.
وی می گوید، در صورتیکه فضای اعتماد بین طالبان و امریکایی ها دوباره بوجود آید، گام بعدی تامین آتش بس منطقوی خواهد بود. این آتش بس، پیهم در همهء مناطق به خصوص در مناطق پرتنش صورت خواهد گرفت.
 
به نوشتهء آژانس خبری رویترز، اینکه در صورت موفقیت این پروسه؛ ملا محمد عمر رهبرطالبان چی نقشی در افغانستان خواهد داشت؟ پرسشی است که تا هنوز پاسخ به آن باقیست.
  
قوماندان سابق رژیم طالبان سید محمداکبرآغا در این رابطه می گوید:
«این مساله به مردم افغانستان ارتباط دارد که در کنار ملا محمد عمر می ایستند، یا رییس جمهور حامد کرزی را انتخاب می کنند.»
 
به گفتهء وی مردم افغانستان خوب می دانند، در کشورشان صلح و امنیت تحت زعامت کی تامین شده می تواند؟!