-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۲۸, یکشنبه

یکی از صد شخصیت قدرتمند جهان امروز بازنشسته شدبه گزارش فارس در اسلام‌آباد، ژنرال "احمد شجاع پاشا" رئیس سازمان اطلاعات پاکستان ISI که بگفته "تایم مگزین" یکی از صد شخصیت مؤثر و قدرتمند جهانی به شمار می‌رود، امروز (18 مارس 2012) از سمت خود بازنشسته شد و ژنرال "ظهیر الاسلام" از فردا ریاست این سازمان را عهده‌دار می‌شود.
شجاع پاشا دیروز برای آخرین بار در این سمت، برای دیدار با "یوسف رضا گیلانی" نخست وزیر این کشور به کاخ نخست وزیری رفت.
نخست وزیر پاکستان در این دیدار از زحمات سه ساله وی قدردانی کرد.
منابع رسمی اعلام کردند که دولت پاکستان شجاع پاشا را به سمت عضو "کمیسیون خدمات عمومی" موسوم به "اف.پی.سی.آی" منصوب کرده است و وی فردا  (19 مارس 2012) مسئولیت آن نهاد را برعهده خواهد گرفت. اداره مذکور یکی از مهم‌ترین ارگان‌های این کشور در بکارگیری مقامات عالی‌رتبه دولت می‌باشد.
پاشا در سال 2008 میلادی به سمت ریاست سازمان اطلاعاتی این کشور توسط "ژنرال پرویز کیانی" فرمانده ارتش منصوب شد و در سال گذشته مأموریت وی برای یک سال تمدید شد.
ژنرال ظهیر الاسلام به عنوان رئیس جدید سازمان اطلاعات پاکستان منصوب و جایگزین ژنرال شجاع پاشا شده است.
ژنرال ظهیر الاسلام 55 ساله، اهل منطقه "کهوتا" بوده و فارغ‌التحصیل "دانشکده نظامی پاکستان" می‌باشد.
پیشینه تاریخی میان هند و پاکستان و استمرار مناقشه کشمیر، ترس و نگرانی از هند و تهدید خارجی ناشی از آن، همواره ارتش پاکستان را به عنوان اصلی‌ترین نهاد حافظ پاکستان در مقابل این کشور، دارای محبوبیت کرده است.
مجموعه این عوامل اقتداری را به ارتش داده که قابل قیاس با دیگر ارکان قدرت در این کشور نیست. در واقع نهادها و مراکز غیرنظامی پاکستان موجودیت و ارزش اجتماعی خود را در دوری و نزدیکی به ارتش تعریف می‌کنند. حتی عباراتی همچون "ارتشی که کشور دارد"، "ارتش؛ دولتی در دولت"، "حکومت نامریی" و "پدر خوانده‌های مرموز" نیز گاهی در جراید این کشور و در توصیف جایگاه ارتش پاکستان درج می‌شود.
این سازمان به عنوان یک واحد برتر امنیتی پاکستان، نقش کلیدی را در تحولات سیاست ملی ایفا کرده است که نقش آن را روی کار آوردن و برکناری حکومت‌ها در 3 دهه اخیر به وضوح می‌توان دریافت.