-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ اسفند ۲۸, یکشنبه

قوم کرد درترکیه حق برگزاری نوروز درترکیه را ندارند

دولت ترکیه جشن  های نوروزی کردها را در استانبول و دیاربکر ممنوع اعلام کرد!
تارنمای کردها گزارش کرد:
در حالی که کردهای آناتولی در آستانه سال نو خورشیدی در حال فراهم آوردن مقدمات نوروز و جشن های نوروزی بودند و سازمان ها و احزاب کرد مراسم و آئین هایی را به این مناسبت تدارک بودند، دولت ترکیه ابتدا در دیاربکر و سپس در استانبول که یکی از بزرگ ترین شهرهای کردنشین است، هر نوع بزرگداشت نوروز را ممنوع کرد.
بشیر آتالای معاون رجب طیب اردوغان و رئیس کمیته مبارزه با ترور در این خصوص گفته است “دولت آمادگی هر نوع برخورد و حرکت در برابر کسانی که با قانون شکنی مراسم نوروز به پا می کنند را دارد و با جدیت با چنین مراسم هایی برخورد خواهد نمود”.دیروز عثمان بای دمیر(شهردار کردتبار دیاربکر) و صلاح الدین دمیرتاش (دبیرکل حزب صلح و دموکراسی) در برابر استانداری دیاربکر به شدت به این رویه اعتراض کرده اند.
هفته گذشته دادگستری دیاربکر طی حکمی دستور به جمع آوری همه فراخوان های تبلیغی نوروز را در این شهر صادر کرده و شعار درج شده در این اعلان ها ( یا آزادی یا آزادی ) را مصداق حمایت از “ترور” تلقی کرده بود.
در اقدامی دیگر “بشیر آتالای” نوروز را فصل ترور و خشونت دانست و در گفتگو با شبکه دولتی ترکیه گفت: “برای جلوگیری از ناامنی و تحرکات ضد امنیتی همه نیروها آماده و هماهنگ هستند”.
با این وجود مراد قاراییلان رئیس شورای رهبری KCK طی پیامی درخواست کرده بود در ایام نوروز از هر گونه خشونت و تحریک پرهیز شود.