-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ فروردین ۴, جمعه

چین همسو با آمریکا در مقابل ایران قرار می گیرد
گلوبال تایمز پکن در نسخه آنلاین  7 مارچ  اظهارات چندین مقامات مهم چینی را منتشر کرد که با توجه به دخالت های ایران در قیام های مردمی سوریه و همچنین ادامه سماجت های غیر منطقی ایران در برابر جامعه بین المللی بر سر برنامه هسته ای اش، نشانه هایی از فاصله گرفتن چین از ایران دیده می شود. بر اساس گزارش گلوبال تایمز پکن  در اجلاس کمیته روابط عمومی آمریکا (آیپک) که 5 مارس برگزار شد، یانگ، وزیر امور خارجه چین گفت که موضوع هسته اي ايران بايد از طريق مذاکرات حل شود، نه درگيري; از طريق همکاري، نه تحريم. این نمی تواند یک حرکت قابل توجهی از مواضع پیشین چین در برابر ایران  برای عدم رعایت مقررات بین المللی هسته ای اش باشد. با اینحال چیزی که متفاوت است زمان بیان این اظهارات است. در مسایل سیاسی، همیشه آنچه گفته می شود فقط اهمیت ندارد بلکه زمان، مکان و نحوه بیان آن نیز اهمیت دارد. در این مورد، یانگ، وزیر امور خارجه چین این اظهارات را بعد از اینکه دولت اوباما اظهارات مشابه در مورد اهمیت ادامه تلاش های دیپلماتیک در مورد مسئله هسته ای ایران بیان کرد، اعلام داشت. گلوبال تایمز نوشت که دولت اوباما همچنین نشان داده که اعتقاد ندارد که دولت ایران هنوز تصمیم به توسعه سلاح هسته ای گرفته باشد، یا اینکه زمان برای اقدام نظامی مناسب باشد.
گائو، مدیر موسسه سیاست های جهانی در موسسه روابط بین الملل معاصر چین، نیز به گلوبال تایمز گفت که به تنهایی در یک دیدار بین اوباما و نتانیاهو بعید است که اختلافات بر سر مسئله هسته ای ایران حل و فصل شود از آنجایی که این اختلافات از این حقیقت ناشی می شود که ایران مجهز به سلاح هسته ای با توجه به موقعیت جغرافیایی-سیاسی اسرائیل، تهدیدی به مراتب بیشتر برای اسرائیل نسبت به آمریکا است. به نظر می رسد لی ویجیان، مدیر مرکز تحقیقات مطالعات آفریقا و غرب آسیا در موسسه شانگهای برای مطالعات بین المللی، توجیهی برای تغییر سیاست چین داشته باشد وقتی توضیح می دهد که " دولت اوباما در حال حاضر نگران است به اندازه کافی شواهد محکم برای اثبات جاه طلبی های هسته ای ایران و اقدام نظامی یک جانبه اسرائیل علیه ایران ندارد."

این واقعیت که مقامات و روشنفکران برجسته چینی این اظهارات را که ظاهرا همسو با موضع دولت اوباما طراحی شده، بیان کرده اند حکایت از تغییر و تحول در صبر و شکیبایی دولت چین در مورد خصومت مداوم ایران در برابر سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی دارد.