-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ فروردین ۱۰, پنجشنبه

نورستان؛ گروه سیاه پوشان به جای طالبان ظهور کرده است


«از مدتی به این طرف افراد مسلح به نام سیاه پوشان از درۀ سوات پاکستان به ولایت نورستان آمده و به نام گروه امر به معروف و نهی از منکر مردم را آزار و اذیت می‌کنند. به گفتۀ وی، این گروه سیاه پوش در بازگل دره، چهار خانه را به آتش کشیده و تعدادی را نیز از خانه‌های‌شان بیرون کرده‌اند.»خبرگزاری بست باستان گزارش کرده که یک گروه سیاه پوشان مسلح که هویت پاکستانی دارند، خانه‌های مردم را در ولایت نورستان به آتش می‌کشند و با مجبور کردن ساکنین محل به ترک خانه‌هایشان، به تدریج خانواده‌های پاکستانی را در منطقه جا به جا می‌سازند.
این سیاه پوشان تا حال چندین نفر را کشته و تعدادی را نیز به اسارت گرفته و با خود برده‌اند.
این گروه که مردم را به شدت وحشت زده کرده‌‌اند، در ولسوالی‌های کامدیش و برگ متال نورستان و همچنان در چندین قریه در ولایت کنر از مدت یک ماه به این طرف ظهور نموده و مخالف سرسخت رسم و رواج‌های مردم اند.
نصوار کشیدن، لباس کلان پوشیدن، موبایل داشتن، به رادیو گوش دادن، آراستن سر و صورت از نظر آنان حرام بوده و داشتن آگاهی و دانش به مثابۀ کفر در نزد آنان تلقی شده و افراد روشنفکر مستحق مرگ می‌باشند.
به گفتۀ ساکنین محل، این افراد به هیچ کسی رحم نکرده و به بهانه‌های مختلف، مردم را بی رحمانه لت و کوب نموده، می‌کشند و یا به اسارت خود در می‌آورند. باشنده‌گان محلات ذکر شده از یک ماه به این طرف بارها به دولت و حکومت محلی شکایت کردند، اما به دلیل بی توجهی دولت، صدها خانواده مجبور شده‌اند تا خانه‌های شان را در این محل، ترک کرده و به جای آن‌ها خانواده‌های پا کستانی در محل جا به جا شده‌اند. به گفتۀ باشنده‌گان این نواحی، ملکیت‌های آنان توسط پاکستان اشغال شده و سیاه پوشان، نظامیان اشغالگر پاکستانی هستند که به هدف تصرف تدریجی خاک افغانستان در منطقه حضور یافته‌اند.
مولوی عنایت الله مذهب‌یار رییس شورای ولایتی نورستان به خبرگزاری بست باستان می‌گوید که این گروه مسلح که به نام سیاه پوشان مشهور شده‌اند؛ تا به حال در حدود چهل درصد از ولسوالی برگمتال و هشتاد درصد از ولسوالی کامدیش را به تصرف خود در آورده و همچنان به پیشرفت خود ادامه می‌دهند.
او افزود که این گروه در ولسوالی کامدیش و برگ متال حضور دارند و به بهانه‌های مختلف، از جمله جرم همکاری با دولت، خانه‌های مردم را آتش می‌زنند و مردم را مجبور به ترک خانه‌های‌شان می‌سازند. به گفتۀ وی، این گروه به مردم محل اخطار داده‌اند که افراد پولیس و کارمندان دولت را از منطقه بکشند و در صورتی که چنین افراد در منطقه دیده شوند، خانه‌های‌شان به آتش کشیده خواهد شد.
 گزارش‌ها حاکی است که این گروه پاکستانی از سوی طالبان افغانی حمایت می‌شوند و تا حال چندین پولیس را کشته و تعدادی را نیز به اسارت در آورده‌اند.
با وجود این، دولت تا حال در مورد هیچ اقدامی نکرده و به گفتۀ مقامات محلی، ممکن است به زودی این دو ولسوالی یاد شده در اختیار این گروه قرار گیرد و سیاه پوشان پاکستانی جهت تصرف دیگر مناطق به پیشروی خود ادامه دهند.
داکتر پروین نورستانی نمایندۀ مردم ولایت نورستان ضمن تأیید حضور این گروه سیاه پوش در ولایات نورستان و کنر، به بست باستان می‌گوید که پاکستانی‌ها به هدف اشغال افغانستان در دو ولسوالی نورستان و مناطقی در ولایت کنر حمله کرده و این یک کار بسیار خطرناک است که متأسفانه دولت نیز تا هنوز واکنشی از خود در زمینه نشان نداده است.   
او افزود که نماینده‌گان نورستان چندین بار به سرپرست ولایت، آقای تمیم نورستانی تذکر داده و خواسته‌اند تا در این مورد اقدام کند، اما به گفتۀ وی، سرپرست ولایت بیش از دو ماه است که در کابل به سر می‌برد و از اوضاع و احوال ولایت بی خبر است.
او افزود، خانوادۀ آقای نورستانی در خارج از کشور است و خودش پنج سال پیش که والی نورستان بود، در پی اعتراض نماینده‌گان و شوراهای مردمی به خاطر بی کفایتی و عدم مسؤولیت پذیری از وظیفه سبک دوش شد؛ اما بار دیگر از سوی رییس جمهور به عنوان سرپرست ولایت تعیین شده است.
آقای زرین سخنگوی والی نورستان نیز می‌گوید: «از مدتی به این طرف افراد مسلح به نام سیاه پوشان از درۀ سوات پاکستان به ولایت نورستان آمده و به نام گروه امر به معروف و نهی از منکر مردم را آزار و اذیت می‌کنند. به گفتۀ وی، این گروه سیاه پوش در بازگل دره، چهار خانه را به آتش کشیده و تعدادی را نیز از خانه‌های‌شان بیرون کرده‌اند.»
وی افزود که این گروه پس از بیرون راندن ساکنین محل از خانه‌های‌شان، خانواده‌های پاکستانی را در این مناطق جا به جا کرده اند، اما وی نگفت که تا حال چند خانوادۀ پاکستانی در این مناطق ساکن شده‌اند.  
 زرین پذیرفت که در منطقۀ کامدیش تنها چهار قریه در اختیار دولت است و باقی مناطق در اختیار سیاه پوشان پاکستانی قرار دارد.
در ماه‌های اول سال گذشته نیز صدها موشک از سوی نظامیان پاکستانی بر مناطق مرزی ولایت نورستان  و کنر شلیک شد و به اثر آن صدها خانواده مجبور به ترک این مناطق گردیدند.  
اکنون نیز از حضور و اجرای اعمال جنایت آمیز توسط این سیاه پوشان در منطقه یک ماه می‌گذرد، چندین خانواده از خانه‌های‌شان بی‌جا شده و ساحات وسیع از خاک کشور عملن اشغال گردیده است، اما حکومت افغانستان هیچ واکنشی در زمینه نشان نمی‌دهد.
بی تفاوتی دولت در قبال اشغال خاک افغانستان توسط سیاه پوشان ضربه بزرگی بر روحیه مردم وارد کرده و دورنمای خطرناک را در قبال دارد.