-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ فروردین ۳۱, پنجشنبه

مسیرتدارکاتی ناتو ازپاکستان به کمک عربستان باز می شود

پاکستان قادر نخواهد بود تا کاری را بر خلاف میل و خواسته آمریکا انجام دهد زیرا اقتصاد و دیگر مسائل مهم مربوط به پاکستان وابسته به آمریکا می‌باشد.

به گزارش فارس، پس از تصمیم پارلمان مبنی بر بازگشایی مسیر تدارکاتی ناتو، پاکستان با واکنش‌های شدید احزاب و مردم روبرو است.
"کنفرانس دفاعی پاکستان" و دیگر احزاب سیاسی و مذهبی کشور پاکستان این اقدام پارلمان را محکوم کرده‌ و آن را گامی در برابر حاکمیت ملی پاکستان تلقی کرده‌اند.
احزاب مذهبی پاکستان نیز از تصمیم کنفرانس دفاعی پاکستان حمایت کرده و دولت را تهدید کرده‌اند که فعالان دفاعی پاکستان مسیر تدارکاتی ناتو را مسدود خواهند کرد.
با این‌حال، پارلمان به ناتو اجازه داده است که فقط مواد غذایی و لجستیکی مورد نیاز نیروهای خود را که در افغانستان درگیر جنگ با طالبان هستند از خاک پاکستان عبور دهد و هیچ گونه سلاح و مهماتی را از خاک پاکستان عبور ندهد.
دکتر "فاروق حسنات" تحلیلگر مسائل دفاعی پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این باره گفت: مسیر تدارکاتی ناتو تنها برای انتقال مواد غذایی و دیگر مایحتاج مورد نیاز نیروهای ناتو در افغانستان بازگشایی شده است اما چه کسی تضمین می‌کند که به ناتو اجازه داده شده است تا فقط همین موارد را از این مسیر عبور دهد.
وی افزود: اینکه ناتو از این مسیر فقط مواد غذایی و لجستیکی را عبور دهد نوعی شوخی و تظاهر در مقابل مردم پاکستان است و به عقیده من پاکستان نسخه آمریکایی بازگشایی مسیر تدارکاتی ناتو را پذیرفته است.
دکتر حسنات گفت: سفر اخیر معاون وزیر امور خارجه عربستان سعودی به پاکستان که حامل پیام آمریکا برای پاکستان بود، راه را برای بازگشایی مسیر تدارکاتی ناتو هموار کرد.
وی معتقد است: پاکستان قادر نخواهد بود تا کاری را بر خلاف میل و خواسته آمریکا انجام دهد زیرا اقتصاد و دیگر مسائل مهم مربوط به پاکستان وابسته به آمریکا می‌باشد.
حسنات افزود: هنگامی که در 26 نوامبر ارتش پاکستان به دلیل حمله به پست مرزی "سلاله" در مقابل ناتو ایستاد و اعتراض کرد، این تصمیم ارتش برای مردم امری محبوب جلوه داده می‌شد اما تصمیم پارلمان در بازگشایی مسیر تدارکاتی ناتو واکنش منفی را در میان افکار عمومی به دنبال داشته است.
وی تصریح کرد: اکنون این قرارداد بین آمریکا و پاکستان منعقد شده است و مسیر تدارکاتی ناتو بازگشایی خواهد شد و این قرارداد اقدامی در مقابل خواسته مردم پاکستان است.
تحلیلگر مسائل سیاسی پاکستان گفت: در گذشته و به خصوص در زمان حکومت "پرویز مشرف" قراردادهای منعقده بین آمریکا و پاکستان مخفی نگه داشته می‌شد اما اکنون دولتی دموکراتیک حاکم است و مردم باید از مفاد اینگونه قراردادها آگاهی پیدا کنند.
حسنات معتقد است که کنفرانس دفاعی پاکستان برای برگزاری تجمعات عمومی در سراسر کشور به حمایت ارتش نیازمند است و به همین خاطر نمی‌تواند کاری بر خلاف میل ارتش انجام دهد.
وی همچنین معتقد است که رهبران کنفرانس دفاعی پاکستان برای جلوگیری از بازگشایی مسیر تدارکاتی ناتو فقط دارای قدرت خیابانی هستند و زمانی می توانند این کار را به خوبی انجام دهند که آزاد باشند اما در حال حاضر آنها زیر چتر ارتش قرار دارند.
وی گفت: دولت بدون جلب رضایت ارتش نمی تواند مسیر تدارکاتی ناتو را بازگشایی کند زیرا بسته شدن این مسیر پس از حادثه 26 نوامبر و کشته شدن 24 سرباز پاکستانی توسط ارتش صورت گرفت.
دکتر حسنات افزود: پاکستان باید مطمئن شود که شرط توقف حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در قبال بازگشایی مسیر تدارکاتی ناتو اجرا خواهد شد.
پاکستان در 26 نوامبر 2011 (حدود 5 ماه پیش) مسیر تدارکاتی ناتو را پس از حمله بالگردهای ناتو  به  پست مرزی  سلاله در منطقه قبایلی و کشته شدن 24 سرباز پاکستانی مسدود کرد.
پاکستان از آمریکا خواست تا به خاطر این حادثه به طور رسمی از اسلام آباد عذرخواهی کند اما آمریکا با امتناع از انجام این کار، تأکید کرد که پاکستان باید مسیر تدارکاتی ناتو را دوباره بازگشایی کند.
دولت پاکستان نیز تصمیم‌گیری درباره این موضوع را به عهده پارلمان گذاشت و در نهایت پارلمان پیشنهادات "کمیسیون امنیت ملی" مجلس درباره بازگشایی مشروط مسیر تدارکاتی ناتو را پذیرفت.