-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اردیبهشت ۳۱, یکشنبه

آمریکا با پیشنهاد 5000 دلاری پاکستان برای عبور کامیون‌های ناتو مخالفت کرد

پانتا تأکید کرد: تصور نمی‌کنم برای حل مشکل افغانستان بتوان در کوتاه مدت به نتیجه قطعی دست پیدا کرد و مذاکره با پاکستان و سایر کشور‌ها در زمینه افغانستان به درازا خواهد کشید. 


وزیردفاع امریکا اعلام کرد که اگرچه مذاکره با پاکستان برای بازگشایی مسیر ناتو ادامه خواهد داشت اما آمریکا نمی‌تواند به تقاضای پاکستان مبنی بر پرداخت پنج هزار دلار برای عبور هر کامیون ناتو عمل کند.
پاکستان در حالی برای عبور هر کامیون ناتو از خاک این کشور درخواست پنج هزار دلار کرده است که آمریکا پیش از مسدود شدن مسیر تدارکاتی ناتو برای عبور هر کامیون ناتو 250 دلار به پاکستان می‌پرداخت.
وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه با روزنامه "لس آنجلس تایمز" گفت: با مشکلات مالی که آمریکا در حال حاضر با آن مواجه است نمی‌توانیم به درخواست پاکستان عمل کنیم.
به گزارش روزنامه "اردو تایمز" پاکستان، وی که قبل از شرکت در نشست شیکاگو با این روزنامه گفت‌وگو می‌کرد افزود: ما برای تأمین بودجه ارتش و پلیس افغانستان نیز دچار مشکل شده‌ایم و سعی داریم از سایر کشورها برای فراهم کردن این بودجه کمک بگیریم.
پانتا تأکید کرد: تصور نمی‌کنم برای حل مشکل افغانستان بتوان در کوتاه مدت به نتیجه قطعی دست پیدا کرد و مذاکره با پاکستان و سایر کشور‌ها در زمینه افغانستان به درازا خواهد کشید. 
این اظهارات در حالی انجام می‌شود که اسلام‌آباد و واشنگتن همچنان برای پایان دادن به روند شش ماهه بسته بودن مسیر تدارکاتی ناتو (که پس از حمله ناتو به مرز پاکستان انجام شد) همچنان در حال مذاکره می‌باشند.
برخی مقامات آمریکایی نیز ابراز امیدواری کردند که در نشست سران ناتو در شیکاگو که هم اکنون در آمریکا در حال برگزاری بتوانند با طرف پاکستانی درباره بازگشایی مسیر ناتو به توافق برسند.
اگرچه طرف‌های آمریکایی و پاکستانی هنوز درباره بازگشایی این مسیر به توافق نهایی نرسیدند اما روز گذشته اولین محموله تدارکاتی حامل لوازم مورد نیاز سفارت آمریکا در کابل از مرز "تورخم" پاکستان اجازه عبور یافت.