-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اردیبهشت ۳۱, یکشنبه

برنامه دیدار رئیس جمهور پاکستان با دبیر کل ناتو لغو شد

به نظرمی رسد که امریکا حاضرنیست امتیازات متوقعه به پاکستان را قایل شود.

قرار بود "آصف علی زرداری" پس از ورود به آمریکا برای شرکت در نشست سران ناتو در شیکاگو با دبیر کل ناتو ملاقات کند اما با وجود تلاش‌های بسیار این ملاقات از پیش تعیین شده لغو شد.
فارس خبرداد: "فرحت الله بابر" سخنگوی رئیس جمهور پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: علت لغو قرار ملاقات زرداری با راسموسن تأخیر در پرواز هواپیمای زرداری بود و چون وی نتوانست خود را به موقع به محل  ملاقات برساند این دیدار لغو شد.
مقامات ناتو 2 ساعت بعد از ورود زرداری به شیکاگو اعلام کردند که ملاقات وی با دبیر کل ناتو لغو شده است.
سخنگوی سفارت پاکستان نیز با اعلام اینکه ورود با تأخیر زرداری سبب لغو این ملاقات مهم شده است ،گفت: ما برای برنامه‌ریزی مجدد این دیدار با مسئولان ناتو در تماس هستیم.
با این حال، به گزارش شبکه خبری "آج نیوز" پاکستان، اعضای شورای مرکزی ناتو عنوان کردند که علت لغو ملاقات راسموسن با زرداری اختلاف پاکستان بر سر دستورالعمل‌های تعیین شده توسط ناتو بود.
اگرچه حمله شش ماه پیش ناتو به مرز پاکستان باعث مسدود شدن این مسیر در پاکستان شد اما گزارشات حاکی از آن است که مقامات اسلام‌آباد برای بازگشایی این مسیر به آمریکا چراغ سبز نشان داده‌اند و از این کشور خواسته‌اند تا به ازای عبور هر کامیون تدارکاتی ناتو مبلغ پنج هزار دلار به این کشور پرداخت کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، با اینکه فرحت الله بابر سعی دارد روند مذاکره پاکستان با ناتو را مثبت جلوه دهد اما پاکستان بر سر مبلغ دریافتی برای بازگشایی مسیر ناتو با این سازمان دچار مشکل شده است.
"لئون پانتا" وزیر دفاع آمریکا نیز قبل از شرکت در کنفرانس شیکاگو در گفت‌وگو با روزنامه "لس آنجلس تایمز" اعلام کرد: مبلغی که پاکستان برای ارسال تدارکات ناتو تعیین کرده با توجه به مشکلات مالی آمریکا رقم زیادی است که قادر به پرداخت این رقم نیستیم.
در همین حال، "بین رودز" مشاور شورای امنیت ملی آمریکا نیز در این زمینه گفت: کنفرانس شیکاگو نمی‌تواند به سرعت در زمینه ارسال تدارکات ناتو با پاکستان به توافق برسد اما مذاکره با اسلام‌آباد در این باره همچنان ادامه خواهد داشت.