-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اردیبهشت ۲۳, شنبه

موتر تخم مرغى، بدون چرخ حرکت مى کند و بدون بال مى پرد

یک موترعجیب و باورنکردنی. 


شرکت معروف فولکس واگن يک نمونه موتر خود را به معرض ديد علاقه مندان گذاشت که شکل تخم مرغ دارد. اين موتر، بدون آنکه تایر داشته باشد، مسيرهاى مختلف را مى پيمايد و بدون داشتن بال پرواز مى کند. اين "چرخبال" بدون چرخ و بال، در واقع موتر شيکى است که در خيابان مى توان با آن «تیم» داد.

يک نوار ويديويى که بر روى اينترنت منتشر شده است، يک زن و شوهر را در درون اين اتومبيل که بى شباهت به بشقاب پرنده نيست، نشان مى دهد. اين موتر که قرار است توليد و به خريداران ارايه شود، تنها گنجايش دو نفر را دارد. 

اما مشکل ديگرى که بجز گنجايش، رواج چنين موتری را ممکن است مانع شود، نياز آن به شبکه اى از راه هاى "الکترومغناطيسى" است که قرار است اين موتر در ارتفاع دو يا سه فوتى آن به حرکت يا "پرواز" درآيد.

فيلم منتشر شده، نشان مى دهد که زوج مذکور با موتر شفاف خود در خيابان ها گردش مى کنند و به نوشته روزنامه بريتانيايى ديلى ميل، تعجب و علاقه مندى همگان از رهگذران گرفته تا ساکنان ساختمان هاى اطراف و به ويژه کودکان را بر مى انگيزند.

راننده با صفحه کليدى که در کنار دستش مى باشد، کنترل موتر مذکور را اختيار دارد. او مى توان موسيقى پخش شونده در کابين را تغيير دهد تا همزمان بدنه موتر را رنگ به رنگ کند.

جالب است که اين موتر به محض نزديک شدن به چيزى که خطر تصادف برايش به وجود مى آورد ميخکوب مى شود يا به اصطلاح ترمز (برک) ميخى مى گيرد. 

گفتنى است که شرکت سازنده، اين نمونه را در چارچوب پروژه اى ارايه کرده است که سال گذشته در چين تحت عنوان "اتومبيل هاى آينده همه پسند" مطرح شد.
وبگاه اين پروژه 33 ميليون بازديد کننده داشته است و حدود 120 هزار نفر افکار خود را جهت توليد موترهايى با ويژگى هاى عالى در اين سايت ثبت کرده اند.