-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اردیبهشت ۱۷, یکشنبه

ضربه به سر، یک مرد را نابغۀ ریاضی کرد


توانایی های بالقوه وپنهان انسان شاید درنوع خود به کهکشان پنهان شباهت دارد.

به گزارش روز شنبه جام جم آنلاين به نقل از جنتسايد، جيسون پاجت41 ساله كمترين علاقه اي به رياضيات نداشت اما بر اثر يك اتفاق اكنون يك نابغه رياضي است.
يك شب هنگامي كه اين فروشنده ساده مبلمان در شهر تاكوما در ايالت واشنگتن به خانه بازمي گشت مورد حمله چند مرد قرار گرفت كه او را با ضربات لگد به شدت كتك زدند.
 يك لگد محكم به سر جيسون موجب شد تا زندگي اش به كلي دگرگون شود.
جيسون در گفت‌وگويي با شبكه ABC News ماجرايش را شرح داد: ضربه اي سخت به سرم خورد و پس از آن فقط نور درخشاني  مي ديدم. تصور مي كردم آنها مرا به قتل رسانده اند.
مشخص نيست جيسون چگونه جان سالم به در برد . پيكر نيمه جانش را به بيمارستان برده و پزشكان او را كه دچار ضربه مغزي شده بود مورد درمان قرار دادند.
مدتي بعد از بهبودي، جيسون احساس كرد هوشش چندين برابر شده است.
اين مرد كه به دليل نمرات افتضاحش ناگزير شده بود در دوره متوسطه تحصيل را رها كند ،ناگهان شروع به ترسيم دياگرام هاي بسيار پيچيده اي كرد بي آنكه بداند چه به سرش آمده است.
جيسون عاشق اعداد و علم هندسه شد. دائما  الگوهاي هندسي در ذهنش شكل مي گرفتند. او در همه حال فرضيه هاي فيثاغورث را در برابر ديدگانش داشت. دشوارترين معادلات هندسه را مثل آب خوردن حل مي كرد.
مورد استثنايي جيسون پاجت توجه دانشمندان را به خود جلب كرد. نبوغ  ناگهاني او در رياضيات براي دانشمندان به يك معما تبديل شد ، بنابراين آنها تصميم گرفتند روي جيسون مطالعاتي را انجام دهند.
بريت بوگارد ، يك عصب شناس مركز نورودايناميكز  دانشگاه سن - لويي ميسوري  تلاش كرد تا بداند در زمان دريافت ضربه چه اتفاقي در مغز جيسون رخ داده است . اين دانشمند جيسون را با خود به فنلاند برد و يك رشته آزمايش هاي كامل را براي درك اين معما انجام داد.
دكتر بوگارد بي آنكه كشف كند چه به سر جيسون آمده تاكيد كرد كه وي واقعا يك نابغه رياضي است.
جيسون پاجت، فروشنده كم سواد سابق اكنون قصد دارد كه شغل مبل فروشي را رها كرده و به تدريس رياضيات بپردازد. مترجم : بهرام افتخاري