-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ خرداد ۷, یکشنبه

گزارش آژانس اتمی، بدنبال مذاکرات ناموفق بغداد

ج. اسلامی باید سریعتکلیف اتمی خود را روشن کند!"یوكیا آمانو"، مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش فصلی خود درباره برنامه ایران را منتشر کرد.
او دراین گزارش تاکید کرد که ایران پروتكل الحاقی را رعایت نمی کند و گزارش دقیقی از فعالیت های اتمی خود ارائه نمیدهد و به همین دلیل آژانس نمی تواند تضمین کند که در ایران تمام فعالیت های هسته ای ایران صلح آمیز است.
در سفر به ایران و گفتگو با علی اكبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و مذاكره صورت گرفت. دراین گفتگوها بر سر سمت گیری ساختاری جهت روشن ابهامات مطرح در برنامه اتمی ایران توافق شد و اکنون ضروری است که این توافق هر چه سریع تر اجرا شود. نخستین گام در این زمینه فراهم ساختن دسترسی سریع به سایت پارچین است. توافق بر سر اجرای پادمان، تعلیق غنی‌سازی و تعلیق فعالیت‌های مربوط به آب سنگین نیز از جمله دیگر گام های بعدی است.
این گزارش یك روز پس از پایان مذاكرات ایران و 1+5 در بغداد منتشر شد، که گفته می شود بدون توافق پایان یافت و اکنون قرار است در مسکو یکبار دیگر ادامه یابد.