-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ خرداد ۲, سه‌شنبه

عقب نشینی اتمی ج. اسلامی فردا رسمیت پیدا می کند!


گزارش تازۀ پایگاه تحلیلی وخبری پیک نت

رئیس آژانس انرژی اتمی، پس از یک سفر فوری و دیدار و مذاکره فشرده با مقامات جمهوری اسلامی به مقر خود در پایتخت اطریش "وین" بازگشت. از فردا (چهارشنبه) مذاکرات مهم اتمی میان جمهوری اسلامی و گروه 1+5 آغاز خواهد شد. این دور گفتگوها در بغداد انجام خواهد شد.
در تهران، کسی درباره واقعیت آنچه که میان مدیرکل آژانس انرژی اتمی و مقامات جمهوری اسلامی گذشت دهان باز نمی کند و همه چیز با چراغ خاموش پیش برده می شود. یگانه سخنی که در این باره در برخی محافل گفته می شود آنست که علی خامنه ای از طریق سیستم مدار بسته تلویزیونی در جریان تمام لحظات مذاکرات مدیرکل انرژی اتمی با مقامات جمهوری اسلامی بوده و این مذاکرات در یکی از اماکن بشدت حفاظت شده امنیتی- اطلاعاتی انجام شده که مستقیم زیر نظر بیت رهبری است و دولت کوچکترین دسترسی به آن ندارد. این که مدیرکل انرژی اتمی دیدار مستقم و رویاروی با علی خامنه ای داشته یا نه؟ هنوز معلوم نیست اما این که تمام مذاکرات با حضور مستقیم خامنه ای، از طریق سیستم مدار بسته انجام شده قطعی است. حتی معلوم نیست تیم مشاوران وی مرکب از چه کسانی بوده و هاشمی رفسنجانی و یا حسن روحانی در کنار وی بوده اند یا نه؟
درباره تفاهمی که حاصل شده و بصورت دستور کار در جلسه چهارشنبه، با تاکید بر تائید آن در مذاکرات محرمانه با علی خامنه ای مطرح خواهد شد این نکات گفته شده است:
ایران غنی سازی اورانیوم تا مرز 20 در صد را، که میزان لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای است متوقف می کند و 110 کیلو اورانیوم 20 درصدی خود را تحویل میدهد.
 توقف فعالیت سایت زیرمینی فُردو، در حوالی قم، بصورت گام به گام انجام خواهد شد.
پس از تحویل 110 کیلو اورانیوم 20 درصدی، که هنوز کشور تحویل گیرنده آن مشخص نشده و شاید در اجلاس فردا مشخص شود، از طریق کشور تحویل گیرنده (احتمالا روسیه) اورانیوم با سوخت بالا تحویل ایران می شود.
از سوی دیگر، ایران مجاز به غنی سازی سه و نیم تا 5 در صدی خواهد بود.
ایران پروتکل الحاقی را امضاء خواهد کرد، که این به معنای گسترش فعالیت بازرسان آژانس انرژی اتمی در ایران و بازدیدهای سرزده به پایگاه ها و سایت های اتمی ایران خواهد بود.
آنچه که جمهوری اسلامی در برابر این عقب نشینی اتمی دریافت می کند عبارتست از:
تحریم ها از سوی امریکا و اتحادیه اروپا گام به گام متوقف شود و به بانک های کوچک غربی اجازه داده شود با ایران مبادله بانکی داشته باشند.
جمهوری اسلامی امیدوار است در ادامه گام هائی که جهت لغو تحریم ها برداشته می شود، تحریم بانک مرکزی نیز لغو شود. این تحریم فعلا به قوت خود باقی خواهد ماند.
همچنین تحریم نفت ایران که قرار بود از اوّل ژوئیه 2012 آغاز شود اجرا نشود.