-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ خرداد ۲, سه‌شنبه

تشدید اختلاف بین امریکا وفرانسه برسر خروج از افغانستان

فرانسوا اولاند باید درزمین واقعیت ها بازی کند.
روزنامه فیگارو که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری فرانسه از سارکوزی حمایت می کرد، در مصاحبه ای از قول جیم تاوسند معاون وزارت دفاع آمریکا نوشت: «متحدین باید با هم از افغانستان خارج شوند. فرانسوا اولاند وعده خروج از افغانستان تا پایان امسال را در زمان تبلیغات و مبارزات انتخاباتی داده است اما الان او باید با وعده هایش در زمین واقعی مواجه شود. پیغامی که امیدوارم اجلاس شیکاگو داشته باشد این است ما با هم وارد شدیم و با هم خارج میشویم من فکر می کنم رئیس جمهور اولاند در مورد نیروهای جنگی صحبت کرده است و نه تمامی نیروها اوست که باید تصمیم بگیرد اما او باید بر روی این موضوع که فرانسه قرار است چه نقشی در ناتو بازی کند بیشتر فکر کند.»
باراک اوباما در نشست اخیر خود در شیکاگو گفته است: هنوز کارهای زیادی باقی مانده که باید در افغانستان انجام دهیم و چالش های بزرگی در انتظار ماست. سران ناتو باید منابع شان را کنار هم بگذارند. ما روزهای سختی پیش رو داریم. 
اولاند روزجمعه اعلام کرد طبق وعده ای که به مردم در انتخابات داده، 3500 نظامی فرانسوی را تا پایان سال 2012 از خاک افغانستان خارج می کند. وی مجددا در نشست ناتو بر این تصمیم خود تاکید کرد.
سارکوزی که از پیروزی در انتخابات و بازگشت به ریاست جمهوری فرانسه بازماند، متحد تندرو آمریکا به شمار می رفت و در خوش خدمتی به آمریکا از برخی جهات حتی از دولت انگلیس هم جلو زده بود.
به گزارش دویچه وله نتایج یک نظرسنجی در ماه گذشته نشان می دهد 84 درصد مردم فرانسه خواستار خروج نیروهای نظامی این کشور از افغانستان هستند. 
علاوه بر فرانسه، سران چند کشور دیگر اروپایی عضو ناتو تحت فشار افکار عمومی کشورهای خود برای تسریع در خروج از افغانستان هستند.