-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ خرداد ۱۰, چهارشنبه

زمینه های به زانو درآوردن جمهوری اسلامی در مسکو


"تغییرات در سوریه را می پذیریم و نه با تاکید بر بقای حکومت بشار اسد. "


پایگاه اطلاعاتی پیک نت نوشت: سرگی لاوراف وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته با وزیر خارجه انگلستان "ویلیام هیگ" دیدار کرد. اهمیت این دیدار در آن بود که وزیر خارجه روسیه با توجه به رویدادهای اخیر سوریه اظهارداشت: "تغییرات در سوریه را می پذیریم و نه با تاکید بر بقای حکومت بشار اسد. "
این درست خلاف نظر صالحی وزیر خارجه جمهوری اسلامی است که چند ماه پیش در جریان سفر به بغداد اعلام کرده بود، جمهوری اسلامی معتقد است هر تغییری در سوریه باید با حفظ بشار اسد و رژیم او باشد.
حالا، سه هفته دیگر مسکو میزبان نشست اتمی جمهوری اسلامی با 1+5 است و با این موضع گیری وزیر امور خارجه روسیه، آشکار است که دیگر ایران توان مانور روی مسئله سوریه را از دست داده است.
جلیلی پس از مذاکرات بغداد در مصاحبه خبری گفته بود که علاوه بر مسائل اتمی، در باره سوریه نیز رایزنی کردیم و نظرات خود را گفتیم. حالا این مسئله از هم اکنون از دستور کار مذاکرات مسکو حذف می شود و مذاکره کنندگان ایران صرفا باید روی مسئله اتمی متمرکز بمانند و نه مسائل منطقه !

اکنون بیم آن می رود که مذاکرات مسکو آخرین دور مذاکرات باشد و اگر در مسکو نیز تفاهمی حاصل نشود، امریکا و غرب به دو هدف بزرگ خود رسیده است.
راضی کردن مسکو به همراهی علیه ایران و تفاهم بر سر تمام کردن کار سوریه و برداشتن خاکریزی که جاده را به سمت ایران هموار می کند و سر راه خود حزب الله لبنان را هم جا کن!