-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اردیبهشت ۱۶, شنبه

کرزی دوم در لباس انتخابات به صحنه می آید


میلیونرخاموش خانوادۀ «کرزی» زیرخیمۀ حمایت های ناتو ایستاده است.

برخی ناظران خارجی به این باوراند که حامدکرزی، سلسلۀ قدرت را درچهارچوب خاندان «کرزی» حفظ می کند. گزینۀ بعدی یا کرزی دوم، قیوم کرزی است. پیش ازین، گمان برده می شد که محمود کرزی درین راستا فعالیت می کرد؛ مگر وی درقضیۀ تقسیم سرمایۀ «کابل بانک» اعتبارخود را از دست داد. علاوتاً وسوسه هایی وجود دارد که ممکن است قبل از دورخوردن ورق سیاست، سندیکای تجاری بین فهیم قسیم وکرزی ها برهم بخورد.
یک روزنامه نگارغربی گفته است که قیوم کرزی فیلم «پدرخوانده» را مرتب تماشا می کند.
 پدر خوانده فیلمی داستانی – جنایی برندۀ جایزۀ اسکار به کارگردانی فرانسیس فورد کاپولا است که در سال 1972 ساخته شد . این فیلم بازگوی سرنوشت یک خانوادۀ مافیایی است. 

روزنامۀ ماندگارهم ازهمین زاویه به مسأله نگاه کرده ومتنی را ازقلم یک ناظرغربی ترجمه کرده است. مایکل هیوز می نگارد که به قدرت رسیدن قیوم، زنده‌گی را می‌تواند برای اکثریت افغان‌ها، به جهنم مبدل سازد.
وی با فردی به نام نسیم پشتون شریفی رقیب تجارتی خانوادۀ کرزی گفت وگوکرده است.
نسیم، ویراستار هفته‌نامۀ سرگر- که در قندهار چاپ می‌شود- و رییس موسسۀ تبلیغاتی آراکوزیاست.
قیوم کرزی که سال‌ها در مریلند امریکا زنده‌گی کرده، سکتورهای ساختمانی، لوجستیک و امنیت را در اکثر نواحی جنوب افغانستان، در دست خود دارد. اما تاکنون هیچ‌کس به علت ترس از عکس‌العمل خشونت‌آمیز و قدرت سیاسی فراوان قیوم کرزی، نتوانسته یا نخواسته که جلو او را بگیرد. قیوم، در تعیین بیشتر وزرای کابینه، والیان، شهرداران و روسای پولیس افغانستان، نقش اصلی دارد.

قیوم کرزی درکلیه عرصه ها جای ولی کرزی را پرکرده وکسی ازترس وی درقندهار تکان نمی خورد. شرکت‌های عمدة قیوم،«تکنالوجیست و کمپنی ساختمانی دامان» تمام قراردادهای دولتی را بدون برگزاری رقابت آزاد، از آن خود می‌کنند و از این ناحیه، سود فراوانی به جیب قیوم سرازیر می‌شود. به‌طور مثال، او با فروش جنراتورهای 4 میلیون دالری به والی قندهار، منفعت هنگفتی به دست ‌آورد.
قیوم کرزی، طالبان را نیز از این خوان نعمت، بی‌بهره نگذاشته است. او به عنوان مالک، 60% از سهام شرکت وطن، سهمی ‌از قراردادهای امنیتی و لوجستیکی ناتو را به برخی از فرماندهان شورشی اختصاص داده است.
کنترل قیوم کرزی بر رسانه‌ها، جنوب افغانستان را به یک منطقۀ تمامیت‌خواه تبدیل کرده است، اما نظر نمی‌آید که این امرناتو را نگران کرده باشد. ناتو رسانه‌هایی را که در تملک قیوم قرار دارند، خود تمویل می‌کند و این رسانه‌ها هیچ مطلب و گزارشی منفی را دربارۀ دولت کرزی به نشر نمی‌رسانند.
نویسنده‌گان و گزارشگران محلی‌ که برای سازمان‌های خبررسانی مشهور، از قبیل بی.‌بی.‌سی، صدای امریکا، رویترز و… کار می‌کنند، مقالات و گزارش‌های‌شان را جهت سانسور به ادارۀ ولایت می‌فرستند.
رقبایی نظیر نسیم که جرأت مقاومت در برابر سانسور قیوم کرزی را به خود می‌دهند، شریان‌های مالی‌شان قطع می‌شوند و مورد ارعاب و تهدید شدید قرار می‌گیرند.
در این اواخر، قیوم کرزی از یک مشت بدمعاش تیغ به‌دست، جهت پایین کشیدن و از بین بردن یک اعلان تبیلغاتی آراکوزیا- که جلوی کلکین دفتر هفته نامۀ سرگر نصب شده بود-استفاده کرده است. قیوم به خوبی از این موضوع آگاه است که عواید حاصله از فعالیت‌های تبلیغاتی نسیم، مصارف هفته نامۀ او را تامین می‌کند.
قیوم کرزی، حتا بسیاری از بیلبوردهای شرکت نسیم را با علامت سرخ X نشانی کرده بود تا نیروی او، به راحتی آن‌ها را پیدا کنند.
اما باید پرسید که چه کسی بیشتر ملامت است، خانوادۀ (درین جا نویسنده کلمه «جنایت پیشه» را به کاربرده است که من صرفاً به خاطرنشان دادن اصل متن آن را آوردم)  کرزی یا کسانی که تحفۀ قدرت را به این خانواده داده‌اند؟
در سال 2003‌، زمانی که توجه امریکا به ماجراجویی‌هایش در عراق معطوف شد، با شبکه‌یی از جنگ‌سالاران دست به معامله زد و به منظور حفظ صلح در افغانستان، با دادن تفنگ و پول، آن‌ها را قویتر ساخت.
بنابر گفتۀ داگلاس ویسینگ در کتاب «تمویل دشمن»، پس از ایتلاف برادران کرزی، شرکت‌های چندملیتی به وجود آمد که دالرهای خزانۀ امریکا را به تدریج تمام کرد و سیستم فسادی را به گردش درآورد که نفع آن‌، حتا به طالبان می‌رسید.
جالب این‌جاست که برادران کرزی، قبل از رییس جمهور شدن حامد کرزی، مالکان شرکت‌ها و کار و بار کوچکی بودند و متعلق به طبقۀ متوسطی بودند و نیز درآمد متوسطی داشتند. اما اکنون، فقط با گذشت یک دهه، سالانه این خانواده میلیاردها دالر را به جیب می‌زند و توانایی خرید قصرهایی را در دوبی پیدا می‌کند.
نسیم می‌گوید:«بی‌عدالتی اجتماعی، فساد، حمایت از زورگویان و جنگ‌سالاران، ترورها... همة این‌ها دلایل پیوستن جوانان افغانستان به صفوف طالبان هستند. ظلم و خیانت دولت کرزی بیشتر از هر ایدیولوژی‌یی، بر تعداد نیروهای طالبان افزوده است.»
با این حال، نسیم امیدوار است که امریکایی‌ها بالاخره اشتباه‌شان را اصلاح کنند. این در حالی‌ست که نیروهای ایتلاف، هنوز از سندیکای کرزی حمایت کرده و پیوسته او را به ثروت می‌رساند. بنابرنظر مسلط، در وزارت دفاع امریکا و کاخ سفید، هیچ‌گزینۀ مناسب غیر از او، وجود ندارد.
نسیم به این مسأله اعتقاد راسخ دارد که اگر امریکا از نامزدی قیوم کرزی در انتخابات حمایت کند و به تمویل خانوادۀ کرزی ادامه دهد، افغانستان هرگز روی آرامی ‌و صلح را نخواهد دید. او باورمند است؛ هر نامزدی که در انتخابات پیش‌رو، از حمایت امریکا برخوردار باشد، رییس جمهور خواهد شد.
نسیم توضیح داد که امریکا باید معیارهای خود را برای گزینش و حمایت از افراد، تغییر دهد. به طور مثال، نامزدهایی که هر کدام از گروه‌های زیر باشند، باید از فهرست افراد مطلوب امریکا خارج شوند. افراد فاسد، قاتل، طماع، غیرقابل‌اعتماد، بدنام، بنیادگرایان و مجرمین جنگی به کلی، از پروسه بیرون گذاشته شوند.