-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اردیبهشت ۱۵, جمعه

نگاه آی، ایس، آی به پیمان استراتیژیک افغانستان- امریکا


رئیس سابق سرویس اطلاعاتی پاکستان در گفت‌وگو با فارس:
پیمان استراتژیک کابل-واشنگتن حربه‌ای برای بر هم زدن توازن قوا در آسیا است.


ژنرال "حمید گل" در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در لاهور اظهار داشت: هدف اصلی از امضای پیمان استراتژیک بر هم زدن توازن قدرت در آسیا است زیرا این پیمان ایران، پاکستان و چین را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
این کارشناس پاکستانی تصریح کرد که در نظر نگرفتن کشورهای همسایه افغانستان، حربه آمریکا برای بی‌اهمیت جلوه دادن این کشورها به ویژه پاکستان و ایران را به وضوح روشن می‌کند.
حمید گل گفت: پاکستان و ایران باید هر چه زودتر به حربه‌‌های آمریکا پاسخ دهند و نگذارند توازن قدرت در آسیا بهم بخورد زیرا پیمان استراتژیک مقدمه سناریوی آمریکا در منطقه است که نباید به نتیجه برسد.
وی تأکید کرد که اعتماد پاکستان و ایران به یکدیگر در این مرحله حساس بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد.
این مقام پاکستانی تصریح کرد: امضای غیر منتظره پیمان استراتژیک بین اوباما رئیس جمهور آمریکا با همتای افغانی خود نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها با گذشت یک سال از کشته شدن اسامه بن لادن هنوز هم از شخصیت‌هایی چون بن لادن در هراسند.
حمید گل افزود: آمریکا با گرد آوردن ارتش‌های سراسر دنیا سازمان ناتو را به وجود آورد اما ناتو نتوانست آمریکا را در افغانستان به پیروزی برساند و آمریکا همچنان در باتلاق افغانستان به دام افتاده است.
وی تصریح کرد که امضای پیمان‌هایی مانند پیمان استراتژیک هیچ تأثیری بر اوضاع افغانستان ندارد و این 2 کشور با امضای این پیمان نه قادر به برقراری امنیت خواهند بود و نه می‌توانند طالبان را تضعیف کنند.
رئیس سابق سرویس اطلاعاتی پاکستان تأکید کرد: نیروهای آمریکایی و ناتو روزهای سختی را در افغانستان پیش‌رو خواهند داشت چون پیمان استراتژیک نمی‌تواند هیچ گونه تضمینی برای تأمین امنیت نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان باشد.