-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اردیبهشت ۱۹, سه‌شنبه

اکثر وکلای پارلمان به زودی میلیونر می شوند!


اشاره: متن سند پیمان استراتیژیک بین افغانستان وامریکا برای تصویب نهایی به ولسی جرگه ارجاع شده است. برسرتصویب یا عدم تصویب، پیشاپیش جنگ مخفی بین ایران و افغانستان شروع شده است. به این ترتیب بدون آن که اکثریت اعضای مجلس خود زحمت بکشند ازهرجناح، پول های زیادی به جیب شان می ریزد. میلیونرهای جدید خوش آمدید!
توجه کنید به گزارش زیردربارۀ افزایش حقوق نمایندگان ولسی جرگه:


یک مقام وزارت مالیه به رادیو آزادی گفت، که در بودجه امسال معاش ماهانه هر وکیل 50 هزار افغانی ازدیاد یافته و به یک صد و 80 هزار افغانی رسیده است.
به اساس گزارش ها، هر وکیل ماهانه یک صد و 92 هزار افغانی معاش تقاضا کرده اند. گفته می شود که وزارت مالیه به خاطر این که تصویب بودجه به تاخیر نیفتد، مجبور شد تا پرداخت به ارزش یک صد و 80 هزار افغانی امتیازات به شمول معاش در یک ماه را به هر وکیل بپذیرد.

از سوی دیگر گزارش هایی وجود دارند، که شماری از نماینده گان مردم از وزارت مالیه خواسته بودند، تا از امتیازات شان مالیه نگیرد، اما گفته می شود که وزارت مالیه این درخواست آنان را پذیرفته است. داکتر بشر دوست هم می گوید، که برخی از وکلا از وزارت مالیه خواسته بودند، تا از کرایه خانه، تیل موتر و پول کریدت کارت مویابل از آنان مالیه اخذ نشود. در این حال شماری از اعضای مشرانو جرگه نیز از این اقدام ولسی جرگه انتقاد می کنند.

داود حساس یک عضو مشرانو جرگه می گوید، در حال حاضر حکومت برای یک راننده، یک سکرتر و 4 محافظ یک وکیل و یک سناتور معاش می دهد، اما به گفته وی در این بخش هم مشکل موجود است. آقای حساس می گوید، که شماری از وکیلان و سناتوران در حالی که محافظ ندارند، اما به نام محافظ امتیاز دریافت می کنند:
«شماری از وکیل صاحبان ما خود شان راننده گی می کنند، اما آنان چرا معاش محافظ را می گیرند.»

وزارت مالیه افغانستان می گوید، که در بودجه عادی ولسی جرگه در سال جاری افزایش آمده است.
وحید الله توحیدی سخنگوی وزارت مالیه:
«بودجه سال 1391 ولسی جرگه تقریباً 89 اعشاریه 6 میلیون افغانی افزایش یافت و در بودجه عادی مشرانو جرگه 36 اعشاریه 7 میلیون افغانی ازدیاد آمد.»

از سوی دیگر کمسیون مصوونیت، حقوق و امتیازات وکلای ولسی جرگه می گوید، درخواست افزایش امتیازات وکلا به خاطری شده که آنان به امتیازات بیشتر نیاز دارند.
شریف الله کامه وال رییس این کمسیون:
«آنان کوشش می کنند که ملامتی را به گردن ولسی جرگه بی اندازند، و نماینده گان مردم باید ضرورت های خود را برآورده سازند، به صلاحیت هایی که قانون برای شان داده باید متوجه شوند. به نظر من این نظر نا مشروع نیست.»

کامه وال می گوید، 25 هزار افغانی برای کرایه خانه، در حدود 10 هزار افغانی پول تیل موتر، در حدود 10 هزار افغانی پول دسترخوان و 5 هزار افغانی پول کریدت موبایل برای یک وکیل داده می شود.

نظریات بعضی مردم:
«وکلای محترم باید امتیاز طلبی زیاد نکنند، تا که خود ما از امتیازات صرف نظر نکنیم، این وطن جور نمی شود.»
«اسم من اکبر شاه است، کاگر مطبعه دولتی هستم، معاش من چهار و نیم هزار افغانی است و این هیچ عادلانه نیست، و این یک بام و دو هوا می شود.»
«احمد الله هستم کارمند مطبعه آزادی، این یک لگ و 50 هزار افغانی بود، اگر ده لگ هم بگیرند دل ملت درد نمی کند، در صورتی که کار کنند و زحمت بکشند، اما در صورتی که این را در عیاشی، حیف و میل و مسایل شخصی شان را بگیرند، این هیچ معقول نیست، من مامور دولت هستم چهار هزار و دو صد افغانی معاش می گیرم، و این پول هیچ چیز نمی شود، ما انسان نیستیم او وکیل انسان است؟»