-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ خرداد ۳, چهارشنبه

محاذ ملادادالله از قبل وجود داشت اما از سوی رهبری طالبان تحریم شده بود

حلقات تندروی از طالبان که در حال جدا شدن این گروه هستند، می‌توانند برای امنیت افغانستان تهدید محسوب شوند.

"وحید مژده" در گفت‌وگو با فارس با بیان این که "محاذ ملا دادالله" از قبل نیز وجود داشت اظهار داشت: برخی از تحلیلگران معتقدند که این عملیات‌ها نشانه رشد و توسعه این گروه است.
این کارشناس افغان گفت: در خصوص موجودیت گروه محاذ ملا دادالله شک دارم زیرا "ملا دادالله" رهبری گروهی را  در ولایت "هلمند" بر عهده داشت که پس از کشته شدن او، این گروه توسط ملا "منصور دادالله" برادر بزرگتر وی اداره می‌شد.
مژده افزود: منصور پس از بر عهده گرفتن رهبری گروه، تماس‌هایی با انگلیسی‌ها برقرار کرد.
به گفته وی، پس از آن که "ملا محمد عمر" رهبر طالبان از این موضوع اطلاع یافت با اعلام این که منصور دیگر فرمانده طالبان نیست، به تمام گروه‌ها دستور داد تا او را ترک کنند.
مژده خاطرنشان کرد: مدتی گذشت و زمانی که ملا منصور عازم منزل خود در شهر "کویته" پاکستان بود، توسط نیروهای پاکستانی دستگیر شد.
این کارشناس افغان، گفت: به نظر می‌رسد که چیزی از گروه محاذ دادالله پس از سال 2009 میلادی باقی نمانده است.
مژده، ادامه داد: با وجود آن که در این اواخر بار دیگر از این گروه در حوادث مختلف به خصوص در قضیه ترور "ارسلا رحمانی" عضو شورای عالی صلح نام برده می‌شود اما باید تصریح کرد در حال حاضر هیچ‌ فردی به صورت قطعی از این گروه اطلاعات دقیقی ندارد.
وی اضافه کرد: مطلبی که ما را به شک می‌اندازد این است که طالبان تاکنون نه موجودیت این گروه را تأیید و نه تکذیب کرده است.
مژده گفت: می‌توان این‌گونه تصور کرد که حلقات تندروی از طالبان که در حال جدا شدن این گروه هستند، می‌توانند برای امنیت افغانستان تهدید محسوب شوند.
این کارشناس افغان، در خصوص اظهارات اخیر ملا "معتصم" از اعضای برجسته طالبان مبنی بر ایجاد 2 دستگی بین این گروه، اظهار داشت: ما در ماه محرم الحرام زمانی که گروهی به نام "جهنگوی العالمی" دست به انجام عملیات‌های تروریستی در میان برادران شیعه زد و طالبان اعلام کردند که این گروه با آن‌ها همکاری نمی‌کند، شاهد چند دستگی بین طالبان بودیم.
وی ادامه داد: به نظر من هر قدر جنگ در افغانستان طولانی‌ شود، گروه‌های اطلاعاتی برخی کشورها دست به اقداماتی می‌زنند و به نام گروه‌ طالبان به ثبت می‌رسانند.
این کارشناس افغان در رابطه با کشته شدن فرماندهان طالبان در پاکستان که گفته می‌شد موافق صلح بودند، خاطر نشان کرد: تمام حرف‌هایی که در این رابطه زده می‌شود، ضد و نقیض است اما در رابطه با معتصم باید بگویم ،ایشان طرفدار صلح بودند و به همین خاطر هدف قرار گرفت.
وی تصریح کرد: با این حال به طور قطع نمی‌توان در این رابطه نظر داد چون این موضوع جای بحث دارد.
ارسلا رحمانی به خاطر ارتباطش با دولت کشته نشد
مژده در ادامه گفت: در رابطه با کشته شدن برخی از فرماندهان طالبان باید توضیح داد که این مسئله به شکلی که گفته‌اند درست نیست زیرا اگر قرار باشد هرکسی که به صلح گرایش پیدا کند، کشته و یا دستگیر شود چرا شخص "ملا معتصم دستگیر نشد؟
(معتصم آغا جان از رهبران برجسته طالبان چندی پیش در شهر کراچی پاکستان هدف تیراندازی قرار گرفت و اکنون در کشور ترکیه به سر می‌برد.)
وی افزود: به همین دلیل ما در قضایای به وجود آمده، شاهد مسائل مبهمی هستیم.
این کارشناس افغان در رابطه با کشته شدن رحمانی گفت: این عضو شورای عالی صلح افغانستان به خاطر ارتباطش با دولت کشته نشد بلکه چندین علت دیگرف باعث ترور وی شد.
مژده تصریح کرد: یکی از این دلایل، خطری بود که رحمانی برای طالبان ایجاد کرده بود که من نمی‌توانم این مسئله را به صورت روشن بیان کنم.
وی در ادامه گفت: از طرفی هم  رحمانی مشغول خرید و فروش زمین بود و همواره درگیری‌هایی در این رابطه داشت.
مژده افزود: و متأسفانه کسانی هستند که می‌خواهند چنین قتل‌هایی را سیاسی جلوه دهند.
کارشناس افغان ادامه داد: اگر امنیت ملی در مورد این رویداد به مردم اطلاعات کاملی بدهد، مشخص خواهد شد که چه کسانی در پشت پرده قضیه ترور رحمانی دست دارند.
در پی ترور ارسلا رحمانی عضو شورای عالی صلح و مجلس سنای افغانستان، گروهی موسوم به "محاذ ملا دادالله" با ارسال پیامی برای برخی از خبرنگاران، مسئولیت این ترور را به عهده گرفت.
3 روز پس از این حادثه، اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که 3 عضو گروه محاذ ملا دادالله را با 2 جلیقه انتحاری در شهر دستگیر کردند.