-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اردیبهشت ۲۱, پنجشنبه

ایران: مجاهدین خلق درافغانستان؛ توافق نانوشته درکابل

پایگاه خبری «تابناک» به مدیریت محسن رضایی ازفرماندهان نسل اول سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تحت نام « پشت پردۀ لفاظی مقامات افغانستان علیه ایران» نوشت:


 اطلاعات رسیده از افغانستان، حاکی از آن است که آمریکا در حاشیه، اما در ارتباط مستقیم با توافقنامه استراتژیک، افغانستان را وادار به پذیرش اعضای گروهک منافقین ( سازمان مجاهدین خلق ایران) در خاک خود کرده است.

به عبارت دیگر، یک بخش ضمنی و نانوشته از توافقنامه استراتژیک آمریکا و افغانستان این بوده که در صورت تمایل افغانستان به بهره‌مند شدن از حمایت‌های آمریکا، این کشور باید اعضای گروهک منافقین ( اعضای سازمان مجاهدین خلق اپوزیسیون اصلی دولت ایران) را ـ که هم‌اکنون در حال تخلیه اردوگاه اشرف در عراق هستند ـ در خاک خود بپذیرد.

در حقیقت، اظهارات اخیر رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان و هشدار وی به کشورهای همسایه ایران درباره پذیرش احتمالی منافقین از سوی آنها نیز در همین قالب مطرح شده است.

در این مورد، به ویژه باید توجه داشت که محور اصلی پرسش مطرح از آقای مهمانپرست، امکان اسکان منافقین در جمهوری آذربایجان بود، ولی مبنای پاسخ وی، واکنش شدید ایران به «هر یک از کشورهای همسایه» بود که منافقین را در خاک خود بپذیرند.

به این ترتیب، هرچند صرف تمدید حضور آمریکا در همسایگی ایران، برای کشورمان از نظر استراتژیک تهدید به شمار می‌رود، ولی شدت واکنش نشان داده شده از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران، به دلیل دوچندان شدن این تهدید به واسطه امکان حضور منافقین در خاک افغانستان و در مجاورت مرزهای ایران است. 
تبصره:
این اتهام مقامات تهران برای توجیه مداخله ها درافغانستان است. یعنی اگر پس ازین ایران دربحران افغانستان ازهردستی که مداخله و آتش افروزی کند به خاطر آن است در سند پیمان استراتیژیک بین امریکا وافغانستان، موضوع استقرار نیروهای مجاهدین خلق توافق شده است!
اما اگرسازمان مجاهدین خلق ایران به مرزهای افغانستان وایران منتقل شوند، این کار از کانال آذرباییجان خواهد شد که هم اکنون با رژیم ایران به طور علنی شاخ به شاخ است وادعای ارضی هم دارد. گفته می شودکه اسرائیل ودستگاه های اطلاعات امریکا درآذرباییجان متمرکز هستند.