-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ خرداد ۱, دوشنبه

مقام ایرانی: شرایط درافغانستان پیچیده تر می شود
"کیومرث جاویدنیا"، رئیس گروه مطالعات اروپای وزارت خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره محورهای اصلی دستورکار نشست ناتو در شیکاگو گفت: با توجه به شرایط خاص بین‌المللی موضوعاتی که در دستورکار این نشست قرار گرفته در چهار محور عمده خلاصه می‌شود؛ نخست آینده ناتو در افغانستان که در واقع به نحوه حضور نیروهای ناتو در افغانستان بعد از سال 2014 یعنی سال خروج این نیروها از افغانستان مربوط می‌شود و بحث نوع رابطه ناتو با کشورهای غیرعضو دومین محور اساسی این نشست را تشکیل می‌دهد.
به گفته وی، سومین موضوع در دستورکار نشست ناتو، بحران مالی و نوع سیاست‌های جدیدی است که قرار است ناتو منطبق با شرایط موجود اتخاذ کند. این سیاست‌های جدید در قالب پکیجی به نام Smart Defence یا دفاع هوشمند ارائه خواهند شد و آخرین مبحث نیز به بحث سپر دفاع موشکی و آینده آن مربوط می‌شود.
رییس گروه مطالعات اروپای وزارت خارجه در ادامه سخنان خود به بیان چرایی تمرکز سران ناتو بر موضوع افغانستان پرداخت و افزود: هر چقدر به سال 2014 و زمان خروج نیروهای ناتو از افغانستان نزدیکتر می‌شویم، شرایط پیچیده تر می‌شود و این سوال در افکار عمومی و حتی در میان برخی اعضا این سازمان مطرح می‌شود که آیا اهداف اعلامی ناتو پس از 10 سال درگیری، آیا تحقق یافته یا خیر. در نتیجه با توجه به ورود ناتو به بحث افغانستان و عملیات نظامی این سازمان در این کشور، طبیعی است مدیریت اوضاع افغانستان و مسائل پیرامون آن بر عهده ناتو باشد.
جاویدنیا در بخش دیگری از گفتگوی خود به ذکر اختلافات اعضای ناتو بر سر مسئله افغانستان پرداخت و گفت: همواره در مباحث مربوط به افغانستان اختلاف نظر اساسی میان اعضای ناتو وجود داشته است. به عنوان مثال، عده‌ای از اعضا، به طور کلی بر این باورند که ناتو یک سازمان دفاعی است و نیازی به حضور در مناطق فراتر از قلمرو سنتی خود یعنی اروپا ندارد. از این رو، طبیعی است آنها به حضور نیروهای این سازمان در افغانستان چندان تمایلی نشان ندهند.
وی ادامه داد:‌ البته این اختلاف‌نظرها محدود به مخالفان عملیات ناتو در افغانستان نبوده و اعضا حاضر در عملیات نظامی نیز در تلاشند به دلیل فشار افکار عمومی، برخی ملاحظات خاص امنیتی و نیز منافع ملی، برای خود حاشیه امن درست کنند.
جاویدنیا با اشاره به اینکه درباره نحوه عملکرد ناتو در افغانستان نیز نظرات مختلفی وجود دارد، اظهار داشت: به عنوان نمونه، بعضی اعضا معتقدند بحث مبارزه با مواد مخدر باید در دستورکار ناتو قرار گیرد چرا که این مورد به منبع عمده تامین مالی عملیات تروریستی در افغانستان تبدیل شده، اما برخی دیگر بر این باورند نیازی به ورود به بحث مواد مخدر نیست.
وی موضوع بحران مالی و نیز تغییر و تحولات در سطح مدیریت برخی کشورها نظیر فرانسه را مورد اشاره قرار داد و در این باره گفت: فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه یکی از محورهای اساسی سیاست خارجی فرانسه را بحث خروج از افغانستان قرار داده که همه این موارد به پیچیدگی اوضاع افغانستان منجر شده است.
رییس گروه مطالعات اروپای وزارت خارجه در ادامه به برخی تکروی های آمریکا در موضوع افغانستان اشاره کرد و افزود: مذاکره آمریکا با طالبان در قطر بدون حضور سایر اعضا ناتو و یا اقدام واشنگتن در امضا پیمان استراتژیک با افغانستان آن هم بدون در نظر گرفتن کشورهای منطقه و تعریف نقش جدید برای ناتو، از موارد مورد اختلاف خواهد بود چرا که نوع مذاکره با طالبان و در کل لزوم انجام گفتگوها با این گروه تروریستی، اساسا محل اختلاف است و موجب تشدید تنش ها میان اعضا شده است.
کیومرث جاویدنیا درباره دورنمای توافق میان اعضا ناتو بر سر افغانستان با توجه به اختلافات ذکر شده، اظهار داشت: علی رغم تبلیغات بسیاری که درباره نشست شیکاگو صورت گرفته، با در نظر گرفتن شرایط فعلی منطقه‌ای و بین المللی و نیز اختلاف نظرهای موجود، این نشست به نتیجه مشخصی در بحث افغانستان منتهی نمی‌شود. به عبارت دیگر، تلاش مجموعه مدیریت این نشست صرفا برای اعلام همبستگی میان اعضا متمرکز خواهد شد تا به نوعی شکاف‌های موجود را پوشش دهد چرا که بحث افغانستان نیازمند کار کارشناسی و صرف زمان زیادی است.