-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ اردیبهشت ۲۳, شنبه

ماشین غول آسای فشار امریکایی به سوی پاکستان چرخیده است


کشمکش امریکا وپاکستان برسر افغانستان و منطقه روز تا روز پیچیده تر می شود.

دبیرکل ناتو دربروکسل گفت: ما تعدادی از کشورهای منطقه، همسایگان افغانستان، کشورهای آسیای مرکزی و روسیه را به واسطه اینکه اقدامات ترانزیتی زیادی برای کمک به عملیات‌های ما انجام دادند به کنفرانس شیکاگو دعوت کردیم.
وی افزود: اما همانطور که می‌دانید مسیرهای ترانزیتی ناتو در خاک پاکستان در حال حاضر مسدود می‌باشند و بنابراین ما باید برای یافتن راه‌حلی برای این موضوع به مذاکرات خود با پاکستان ادامه دهیم.
این در حالی است که شبکه خبری "جیو" پاکستان از دعوت شدن قطر، مراکش، امارات متحده عربی و اردن برای شرکت در این کنفرانس که با محوریت موضوع افغانستان برگزار می‌شود خبر داد.
اگرچه این اظهارات گمانه‌زنی‌ها در مورد عدم دعوت واشنگتن از اسلام‌آباد برای شرکت در کنفرانس شیکاگو را تقویت کرده است اما "حنا ربانی" وزیر خارجه پاکستان و "یوسف رضا گیلانی" نخست وزیر این کشور گزارشات منتشر شده درباره عدم شرکت این کشور در کنفرانس شیکاگو را تکذیب و تصریح کردند که مذاکرات درباره بازگشایی مسیر تدارکاتی ناتو همچنان ادامه دارد.
هم اکنون یک گروه ازکارشناسان امریکایی وارد پاکستان شده اند تا راه های بازگشایی مسیرتدارکاتی ناتو از طریق خاک پاکستان را بررسی کنند. اما به نظرمی رسد که پاکستان درصدد امتیاز گیری دلخواه از واشنگتن است.
همچنین 2 روز پیش آمریکا کمک 80 میلیون دلاری خود به پاکستان را به حالت تعلیق درآورد و این در حالی است که نمایندگان کنگره آمریکا خواهان تحریم کالاهای پاکستانی شدند و ادامه روابط تجاری و واردات کالا از این کشور را مشروط به بازگشایی مسیر ناتو دانستند.
در همین حال، مقامات آمریکایی سعی دارند تا با استفاده از جبهه مبارزه با تروریسم نیز فشارهایی را بر پاکستان وارد کنند.
گزارش رسانه‌های پاکستانی حاکی از آن است که نمایندگان کنگره آمریکا روز جمعه از "هیلاری کلینتون" وزیر خارجه آمریکا خواستند تا "شبکه حقانی" را به واسطه به مخاطره انداختن منافع آمریکا در افغانستان و تهدید امنیت زنان، مردان و کودکان در این منطقه، یک سازمان تروریستی خارجی اعلام کند.
آنان در نامه خود به کلینتون نوشتند: اگرچه تلاش‌های اخیر مارک گروسمن برای مذاکره با طالبان که شاید به نحوی شبکه حقانی را نیز شامل شود، ممکن است باعث بی‌میلی دولت به انجام این اقدام شود اما از آنجا که این مذاکرات به واسطه مخالفت رئیس جمهور افغانستان با ادامه این روند متوقف شد، لذا می‌توان شبکه حقانی را یک گروه تروریستی خارجی اعلام کرد.
مقامات آمریکایی بارها شبکه حقانی را "بازوی اجرایی" سرویس اطلاعاتی پاکستان دانستند و به این کشور در زمینه مقابله جدی با این گروه هشدار دادند.
این در حالی است که چند روز پیش نیز کلینتون از احتمال مخفی شدن "ایمن الظواهری" رهبر القاعده در پاکستان خبر داد که این موضوع نیز از سوی مقامات پاکستانی تکذیب شد.
در همین حال، "دانا روراباچر" نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا نیز طرحی به مجلس این کشور ارائه کرد که براساس آن، واشنگتن به ازای هر  آمریکایی که توسط گروه‌های تروریستی تحت حمایت پاکستان کشته شده‌اند مبلغ 50 میلیون دلار از کمک‌های مالی آمریکا به اسلام‌آباد کم کرده و آن را به خانواده قربانیان آمریکایی بدهد.
روراباچر که تا کنون به خاطر اقدامات خود در جهت خودمختاری ایالت بلوچستان پاکستان خشم مقامات این کشور را برانگیخته است، تصریح کرد: آمریکا مدت‌ها است که دولت پاکستان را تأمین مالی می‌کند و این در حالی است که عوامل ارتش و سرویس اطلاعاتی پاکستان از گروه‌های افراط‌گرای اسلامی حمایت می‌کنند که در حال کشتار آمریکایی‌ها هستند.