-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ خرداد ۶, شنبه

یک بازنگری جالب از اشتباهات ایران درافغانستان

شبکۀ اطلاع رسانی افغانستان دقیقاً بر زخم توهمات دیدگاهی و لایتغییر برخی حلقات ایرانی انگشت گذاشته است. خوانش این بررسی را برای همه خواننده گان به صلاح می بینم:شایعه دخالت ایران در امور داخلی پارلمان افغانستان و تطمیع برخی از نمایندگان ، باعث گردید تا آمریکا یکبار دیگر در طرح نقشه از قبل طراحی شده خود پیروز میدان باشد.

اینبار آمریکایی ها بجای هزینه کردن پول های گزاف برای تایید پیمان راهبردی میان کابل و واشنگتن ، از احساسات پاک مردمی استفاده کرده و سیاستمداران ایرانی نیز ناخودآگاه در دام این صیاد کارکشته گرفتار شده زمینه احساسات ضد ایرانی را در افغانستان تشدید کردند.

در زمانی که میرفت تا احساسات ضد ایرانی - که تبلیغات آمریکایی و حرکت های نابجای برخی از مسولان اجرایی ایران مسبب آن بود - در افغانستان فروکش کند و لبه تیغ شمشیر های ذهنی به سمت پاکستان و بعدا غربی ها و عرب ها هدایت شود ، ایران با فرستادن سفیری احساسی به کابل و موضعگیری نابجای او باعث گردید تا یکبار دیگر زخم های کهنه ، سر باز کرده تمامی جنایات و ظلم هایی که برملت ما از جانب غربی ها رفته است ، بفراموشی سپرده شده و به مردم القا گردد که ایران در امور داخلی افغانستان دخالت می کند.

اظهارنظرهای دوتن از مسولان اجرایی رده پایین ایرانی در مازندران و اصفهان ایران ، نسبت به محدود کردن مهاجرین افغانستانی نیز هیمه ای بر این هیزم برافروخته بود که باعث جریحه دار کردن احساسات پاک مردم گردیده ، منفعتش نصیب آمریکایی ها گردید.

کندی ایران در رد یا تایید موضوعات مطروحه پیرامون دخالت این کشور در امور داخلی افغانستان باعث گردیده که شایعات در زمینه دامن زده شده و سکوت ایران بر تایید شایعات تلقی گردد.
هرچند از گذشته ها ایران در قسمت افغانستان دیپلماسی فعال نداشته در مواقعی حتی به برخی از موضوعاتی که جهانی نیز شده است، ایران سکوت اختیار کرده است.

فعلا به گذشته ها نمی پردازیم ! آنچه که در سه روز گذشته مطرح بوده است ، شایعه کرایه گرفتن چندین خانه در منطقه وزیر اکبرخان و کارته 3 کابل برای تطمیع نمایندگان پارلمان افغانستان جهت رد پیمان با آمریکا اذهان بسیاری را بخود مشغول کرده است.
اینکه این خبر درست است یا نیست ، باید سفارت ایران در کابل و امنیت ملی افغانستان تایید یا رد می نمودند ، اما آنچه را که این خبر در پی داشت ، تحریک احساسات ضد ایرانی بود که منجر به تسریع رسیدگی به پرونده پیمان با آمریکا در پارلمان گردید و زمینه بگونه ای فراهم آمد که هیچ نماینده ای یارای مخالفت با آن را نداشته باشد.

اشتباهات سیاسی ایران پیرامون رعایت حقوق همسایه داری با افغانستان و غرور کاذبی که برخی از ایرانی ها را وادار به تحقیر و توهین به افغانستانی ها نموده است ، باعث گردیده که هرفرد افغانستانی که با آمریکا و سیاست های غرض آلودش مخالفت کند ، مارک ایرانی بودن بر پیشانی او نقش ببندد و اذهان عامه متوجه این نکته گردد که از ایران برای تخریب آمریکایی ها پول گرفته است. درحالیکه اینچنین نیست!
شاید تعدادی از ایران پول هم بگیرند اما این مساله در رابطه با افراد آزاد اندیشی که منافع ملی شان از سیاست های دیگر کشورها مهمتر است ، صدق نمی کند.

ما بیشتر به این مساله می اندیشیم ، تمامی افرادی که از آن سر دنیا برای حفظ منافع اقتصادی و نظامی و قدرت طلبی شان به افغانستان آمده اند ، روزی باید منطقه را ترک کنند و باز ما با همین همسایگان تنها خواهیم ماند. پس لازم است تا با همه همسایه های خود به خصوص آنهایی که فرهنگ و اعقتادات مشترک داریم ، درگیر نباشیم و بتوانیم روی کمک آنها حساب کنیم.
اما اشتباهات این همسایه ها ما را از این هدف مقدس دور می کند.

خداوند عاقبت همه ما را ختم بخیر فرماید
والسلام علی عبادالله الصالحین
پنجم جوزای یکهزار و سیصدو نود یک هجری شمسی

نظرات بینندگان:
>>>   حرف دل ما را گفتید
واقعا در بسیاری از مواقع ایرانی ها ما را ادم حساب نمی کنند
از افغان های داخل ایران فقط به کسانی اهمیت می هند که غلام حلقه بگوش شان باشند و از افراد معترض خوش شان نمی اید.
فریدون از هرات

>>>   این طرز موضعگیری شما جای تعجب است!
پا را از گلیم خود درازتر کرده اید
یک ایرانی

>>>   کار شما افغانها بجایی رسیده که برای ایران تعیین تکلیف می کنید و می خواهید هرچی که شما فکر می کنید ایرانی ها عمل کنند.
بی نام از ایران

>>>   همانگونه که گفتید اگر در ایران هستید خدا عاقبت شما را بخیر کند
فرزانه از تهران

>>>   شما هم تحت تاثیر افکار امریکایی قرار گرفتید مواظب خودتان باشید
از تهران

>>>   اگر ایرانی ها گاهی وقت ها از کارشناسان افغان ما هم استفاده می کردند می توانستند اوضاع را بهتر ببینند و بهتر تصمیم گیری کنند.
هراتی

>>>   ما افغانها برای کسی تعیین تکلیف نمیکنیم اما به کسی هم اجازه دخالت بیجا را در امور کشورمان نمیدهیم این سفیر که شما به افغانستان فرستاده اید نا آگاه به امور سیاسی روز است

>>>   دولت ایران و مردم ایران، کشت های که کرده بودند، حالا درو خواهند کرد،
از استانبول

>>>   اينها اشتباهات سياسي نيست كه اراينه (جمع ايراني) انجام مي دهند بلكه توهماتي كه در ذهن خود پرورش داده اند فكر مي كنند كه در خارج از مرزهايشان هم خريدار دارد بطوريكه حتي يك سفير به خود اجازه چنين حرفهايي را مي دهد اين حاصل همين توهماتي است كه در ايران در ذهنشان در مورد افغانستان فرو كرده اند

>>>   متاسفانه این موضع گیری ها کاملاْ آمریکایی هست.
ملت افغانستان بیشتر از ملت ایران از آمریکا ستم دیده است و این دسیسه دروغ پول گرفتن از ایران که بر پیشانی برخی ضد آمریکایی ها زده می شود ترفند خود آمریکاست تا ملت افغان را از اصول کنار برده و به حاشیه ها مشغول کند و متاسفانه ملت افغانستان اکثراْ در چنین مواقعی فریب دشمن را خورده و به حاشیه ها می پردازند.
بهتر است آن ضد آمریکایی که مشغول است تا ثابت کند از ایران پول نگرفته بجای این کار به ادامه نهضت های ضد آمریکایی پردازد.

ضمنا برخی نقدها بر رسانه های افغانستان وارد است از جمله:
وقتی دولت ایران از مهاجران غیر قانونی سایر کشور ها بطور مودبانه و مسالمت آمیز درخواست تسلیم و بازگشت می کند رسانه های افغانستان خبری از آن منتشر نمی کنند ولی وقتی مهلت گذشته و نیروی انتظامی طبق قوانین کشور ایران به محل سکونت مهاجران غیر قانونی رفته و انان را دستگیر می کنند تازه صدای رسانه ها در می آید که حمله شده است!

ضمنا مشکل با مهاحران غیر قانونی است و در عوض مهاجران قانونی در اینجا شاهانه زندگی می کنند و همه حقوق یک شهروند ایرانی را دارند.
ولی متاسفانه ملت افغانستان فقط یک روی سکه را می بینید و برخی حقایق را در نظر نمی گیرد.

همین مساپل است که سوء تفاهم هایی ایجاد می کند و باعث می شود تا ملت افغانستان گمان کند که ایرانی ها انان را تحقیر می کنند.

امیدواریم ملت و دولت افغانستان در برخی امور هوشیارتر باشند.

>>>   با سلام ، خاطره ای دارم از سال 75 که سفیر امروزی ایران در مزار شریف سر کنسول بودند،و من و ده ها نفر دیگر در صف ویزا . این جناب ظهره وند از درب موتر پایین آمد و با چنان غرور مستانه و تکبر و با لحن توهین آمیز به چند نفر افغان و آن هم در سرزمین خودشان برخورد کرد که همه ی موهای بدنم بلند شد. برخوردی لات گونه و به دور از شان دیپلماتیک چه رسد به انسانی. به گونه ای که او صاحب خانه است و ما متجاوز ، بچه بودم اما تا به اکنون به آن پیمانه احساس حقارت نکردم. سال گذشته وقتی در خبرها خواندم که ایشان دوباره به حیث سفیر تعیین می شوند تصور کردم که همان شخصیت با همان شیوه ی تفکر و اندیشه شاید اندکی متغییر شده باشد. اما عیر از این بود .
دوستان و همکیشان ایرانی ما ( که البته ما به این باوریم) همیشه و در پشت همه ی قضایا و مشکلات رد پای یک سیاهی می گردند که متاسفانه این سیاهی همیشه و همیشه افغان های مهاجر در ایران بودند. اگر یک سرایدار افغان سال های سال معتمد و قابل اعتماد بوده با اولین جرم و جنایت و دزدی در آن ساختمان و محل اولین مظنون هم خواهد بود.
سبز باشید
حامد از ایران

>>>   تجربه نشان داده كه سياست ايران در قبال افغانستان هميشه در شكست بوده وايرانيها هيچوقت در افغانستان موفق نبودند اين يك حقيقت است. از تهران

>>>   برای ما افغانستانی ها گلیمی نمانده که بخواهیم پای خود را جمع ویا دراز کنیم
روی زمین نشسته ایم
مهاجر ایرانی

>>>   مشکلی اصلی کجاست؟
به نظر بنده باتوجه به مشترکات زیادی که بین افغانستان و ایران وجود دارد مثلا دین ، مذهب ، زبان ، همسایه و مخصوصا مهاجرین افغانی که در کشور ایران زندگی می کنند ، طبق یافته های علمی این تعداد از مهاجران افغانی مقیم ایران تمام رفتارها وکردارهای ایرانی ها را به خود شان کسب کرده است.

این یک واقعیت علمی وتجربه شده است. که حتی متولدین اتباع افغانی در ایران دچار دو گانگی هویت هستند. چون از یک سو پدر و مادر افغانی هستند ازسوی دیگر متولد ایران هستند که ، آب ، خاک و فرهنگ ایرانی روی اینها ناخود آگاه تأثیر گذاشته است. مثلا متولدین اتباع افغانی در ایران از طرز صحبت کردن ، نحوه لباس پوشیدن و... را در بر می گیرد. وحتی آماری زیادی وجود دارد که اتباع افغانستان در ایران، همسر ایرانی اختیار کرده اند.

با این همه مشترکات مشکل اصلی کجاست؟
به نظر میرسه در بعضی جا ها حسی خود خواهی و از خود راضی بودن کارش را می کند ، باتوجه به اینکه در آموزهای دینی هم آمده است که ازصفات مذموم خود خواهی و خودمنشی است.

به چند نمونه ای این صفات مذموم اشاره می شود:
1 - اظهار نظر آقای احمدی نژاد ، در مورد حضور جامع جهانی و حافظ صلح در افغانستان که خروج نیروهای خارجی را غیر قانونی خوانده و پس از خروج آنها خواستار پر داخت غرامت کردند.
باتوجه به اینکه کشور افغانستان به عنوان کشور مستقل است و می تواند طبق نیاز ومصلحت خود تصمیم گیری کند.

2 - برخورد نادرست با مهاجرین در ایران ، که اکثری مهاجرین توهین ، زخم زبان و تضییع حقوق را لمس کرده اند. حتی در بعضی از داد گاهها ! موید این حرف، صبحت های آقای قرائتی است که ایشان در تلویزیون یاد آورده شده بود که بر اثر برخورد های غیر صحیح به جای دومیلیون دوست دومیلوین دشمن درست کرده ایم.

3 - چند نقطه نظرات از دوستان ایرانی ما هستند که در بالا نوشته شده است. مثلا گفته است که کار به جای رسیده است که افغانستان برای ایران تعیین تکلیف می کنند. همین طور تهدید و .... به نظرم این شیوه درستی نیست این خود به خود موجب اختلاف خواهد شد و وحدت اسلام را قیچی خواهد کرد .

ما باید هوشیار باشیم که این هم نقشه ای است مکارانه ای آمریکا که من و تورا به جان هم می اندازد!! چون طبق الفبای سیاست ، اختلاف بینداز حکومت کن.

امروز واحد پول اتحادیه اروپا یورو است ، چقدر ارزش دارد چون اتحاد پشت سرش است . چرا اسلام اتحادیه اسلامی نداشته باشد؟

لطف الله بدخشانی

>>>   كورخود بيناي مردم : امريكاكه هزاران جنايت را درداخل خاك ما انجام ميدهند فقط افغان پدربدل وطنفروش است . حالاكه به زبان اقرار كردند بزودي كشورمارا ترك ميكند . امكان دارد امضاكننده گان پيمان به آغوش پدرامريكايي هجرت كند مگراجراكننده گان اين كاغذ يلايي دركجا ميباشند ؟
قره باش

>>>   خطاب به اقای بی نام: وقتی مسولین رده بالای ایران درخاک افغانستان برای منافع خود با استفاده از افغانستانی ها تعین تکلیف وحتی دستور میدهد که درحقیقت حق دانسته می شود !
حالا انکه این نویسنده به خدا قسم حقیقت را نوشته کرده به شما چقدر بد خورده است
کمی بخود اید غرور بی جا عاقبت به خیر خوبی نخواهد داشت ...
علی سینای هراتی

>>>   این واقعیت تمام است. اگر سیاستهای حکومتهای پاکستان و ایران نسبت به افغانستان واقعآ دوستانه، مصلحت آمیز و مطابق اسلام و روابط نیک همسایه داری میبود، امریکاییها اصلآ جای پایی در افغانستان نمیداشتند.
حال هم وقتی مداخلات کشورهای همسایه در افغانستان قطع شود و در افغانستان آرامی و صلح بر پا شود همه افغانها بدون استثنا خواهان خروج تمام عساکر امریکاییها خواهند بود چونکه افغانها به آنها نیازی نخواهند داشت.
مردم افغانستان خواهان صلح با تمام کشورهای جهان و از جمله همسایه های خود اند.
کریمی

>>>   برادران ایرانی که نظر دادید کمی آدم شوید این چه لحن حرف زدن هست؟ تهدید میکنید که مواظب خودتان باشید؟
مگر شما چکاره جهان هستید؟ نکنه مانند کسانی که قرص ایکس مصرف کرده دچار توهم شدید.
واقعا این نوع حرف زدن از انسانیت بدوره تا چه رسه به مسلمانیت

>>>   مردم ایران و ملت ایران انتظارات منطقی و عاقلانه تری داریم به عنوان برادر هم دین و هم فرهنگ. واقعا در غرور کاذب فرو رفته اند . خدا عاقبت همه مارا بخیر کند.

>>>   اگر ایرانی ها در سیاست های خصما نه‌‌‌ خود در داخل افغا نستان درست کار میکرد امروز مردم افغا نستان با ایرانی ها بودند اما چند وقت قبل درایران ازرفتن افغان ها به پارک تفرحی اصفهٔان و در استان مازندران ممنوح کردند واین کشورخود را مسلمان میگیرد هنوز درهیج کشوردنیا هم چون اتفاق نه افتاده پس چطور مردم افغانستان از ایران همایت کند

>>>   اگر ایران در برخی استانها افغانها را محدود کرده به خاطر بیکاری جوانان ایرانی است . آمار بیکاری در ایران بالای 15 درصد را نشان می دهد . من خودم ساکن ورامین در اطراف تهران هستم اکثر مشاغل ساختمانی و کشاورزی و کارخانه ای در انحصار افغانهاست هر ایرانی که طلب مزد بیشتر کند افغانها فوری با حقوق کمتر سرکار می روند و نان ایرانی ها را آجر می کنند . خود شما حاضرید که در افغانستان افغانی ها بیکار باشند و از کشوری دیگر نیروی کار بیاورند ؟ شما افغانها خیلی پر توقع و غیر واقع نگرید همین موجب عقب افتادگی کشورتان شده ، گرچه ما ایرانی ها هم خیلی بی سیاست و بی کیاست هستیم و موجب عقب افتادگی کشور ما هم همین است . امیدوارم خدا یه عقل و شعوری به سفیر ایران در افغانستان بدهد . دیپلماتهای ایرانی اکثرا .... آن از دیپلمات ایرانی در برزیل که اون کثافت کاری را کرد این هم از سفیر ایران در افغانستان . اینها اکثرا مهندسند و شعور دیپلماتبیک ندارند.
شما افغانها هم آنقدر امور داخلی امور داخلی نکنید آمریکا و ناتو از اون ور دنیا آمده کشورتان را اشغال کرده نمی گویید در امور داخلیمان دخالت می کند اما ایران که همسایه افغانستان است و بار مصایب افغانستان بر دوش او نیز می آید تا کاری می کند می گویید در امور داخلی ما دخالت می کند . واقعا خودتان به حرفها و کارهایتان فکر کنید .

>>>   اى كاش ايرانى ها همان نگرشى را به مردم افغانستان داشته باشند كه به مردم تاجيكستان دارند

>>>   اه. از یک گپ خوشم امد. غرور کاذب ایرانی ها غرور کاذب دارند. الته بجر یک تعداد از اهل هنر و فرهنگ شان. علی کابلی

>>>   با سلام
تحلیلگر خوب آسمان ریسمان بافته اما واقیتی که من با چشمهایم دیده ام چیزی دیگر است. در افغانستان سیاست یک بیزینس بزرگ است. از همان ابتدای کاندید شدن همه ی کاندیداها به فکر این استند که چگونه پول بیشتری کمایی کنند.
مخالف و موافق ایران هم وجود ندارد.
آنها که مخالفت می کنند به دنبال توجه بیشتر امریکا و خارجی ها هستند تا پول بیشتری به دست بیاورند و آنها که موافقت می کنند به دنبال این استند که توجه دو طرف را به خود جلب کنند از طرفی از امریکایی ها پول بگیرند که به صف مخالفان بروند واز طرف دیگر برای پول موافقت خود جیب کلان دوخته اند.
این روزگار کسانی است که ما سرنوشت خود و کشورمان را به آنها سپرده ایم.
قادر

>>>   این آقای سفیر یک فراماسونری بود که برای امریکا درقالب دیپلوماسی خدمت کرد

>>>   سلام بر دوستان افغان پیپر

من به عنوان یکی از فرزندان این سرزمین که بخشی از زندگی ام را در افغانستان و بخش دیگر را در ایران گذرانده ام و البته درایران تحصیل کرده ام و البته برای تامین معاش همدوش برادران افغانی ام کار کرده ام نظرات این تحلیل را بیشتر از سر عقده مندی می دانم.جنایات خارجی ها در کشورمان قابل شمارش نیست و آنها همه ی موجودیت مارا مورد حمله قرار داده اند . تیشه را برداشته و دین و ناموس استقلال و همیت ما را به تاراج برده اند و آنگاه ما را چنان تحریک می کنند که به اندک بهانه ای دست در جان ایران بیندازیم.
خود آنان در بمباران های خود به زن و پیر و جوان و طفل رحم نمی کنند و پس از بمباران فقط عذر خواهی می کنند و ما و سیاسیون ما مثل غلام حلقه به گوش می پذیریم. اما اگر یک سرباز نیروی انتظامی ایران به یک افغانی که معلوم نیس چه کاری کرده بد رفتاری کند فغانمان به عرش خدا هم می رسد .
این هردو کار نادرست است اما آیا هیچ فری بین آن که با بی 52 بمب می ریزد و آنکه با باتوم می زند نیست؟؟
حکایت ما آن است که مولانای بلخ فرموده که:
یکی بر سر شاخ و بن می برید.
سلیم. هرات

>>>   امریکایی ها در این ده سال به ما یاد داده اندکه هر چه آنها می گویند را درست بدانیم . اگر آنها برای امور داخلی ما نظر بدهند عین واقعیت است مثلا اگر دانا رو رابکر عضو ارشد مجلس نمایندگان امریکا رئیس جمهور کرزی را یک رهبر نالایق توصیف کرده و تاکید کند که علاقه سفر به افغانستان را ندارد و همچنین او هیچگاه پوزش نخواهد خواست.
این اظهارات او دخالت نیست و ما هم با او همصدا میشویم اما اگر همین سخنان را دیگر زد این یک دخالت آشکار است.
بسیار تأسف.
خلیل.بچه ی غو رماچ

>>>   شما افغانیها هیچ وقت نمی فهمید کرزی کشورتان را به امریکا فروخت و وقتی ما ایرانی ها از سر دلسوزی اعتراض کردیم گفتید در امور داخلیمان دخالت میکنید

>>>   اصولا طرح موضع ایران در این سایت مشکل ساز میشود!
نمی دانم چرا ولی تمامی خوانندگان محترم سیاست مدار میشوند و صاحب نظر خصوصا وقتی که نام ایران برده میشود گویی افغان ها را برق سه فاز گرفته است بابا کشور شما را آمریکا و انگلیس و آلمان و ... اشغال کرده و هر غلطی بخواهند در کشور شما انجام میدهند از تجاوز به ناموس شما تا تهدید رئس جمهور و این دخالت نیست و همه در برابر اینهمه کور و کرند و لی اگر یک نفر دیوانه در سفارتخانه مان در کابل صحبتی بدون اظهار نظر رسمی انجام بدهد آنوقت این میشود دخالت !! این را خوب بدانید و آویزه گوشتان کنید! تمامی اشغال گران از افغانستان خواهند رفت و با ز شما خواهید ماند و ما هرات خواهد ماند و مرز ایران و گمرک دوغارون و نفتی که از نان شبتان به آن بیشتر احتیاج دارید و گلوگاه تان در جاده های مان است که از بندرعباس تا هرات کشیده شده است پس تمامی پل ها را درپشت سرتان خراب نکنید و بقول ما خراسانیها یک چشمتان را برای آشتی باز بگذارید که دنیا و عقبایتان در دوستی با همسایگاه است نه با دشمنان آنها
سرفراز باشید و واقع بین
محمود خراسانی
مشهد مقدس _ ایران

>>>   من مهاجر تو هم مهاجر
اگر ایران اینقد ر بد و غیر قابل تحمل است چرا به افغانستان باز نمی گردید؟
عبدالباقی

>>>   اگرایران میگوید باآمریکاپیمان امضاءنکنین چون ماآمریکا روبهتر از شما میشناسیم وتاریخ نشان داده که هرجاکه آمریکا پا گذاشته غیر از بی حرمتی وبی ناموسی چیزی دیگر بجا نذاشته است حالا چه شده که آمریکا محبوب است و ایران منفور و اگر فکر میکنین به مهاجرین افغان در ایران بد میگذر چرا راضی به رفتن نیستند
اینهمه از مهاجرین افغان در ایران میگویید که انگار چه گلی به سر ایران میزنند غیر از تجاوز واشغال کار و... چه استفاده ای دارند اگه اینهمه مهاجر از ایران به افغانستان بود برخورد شما چطور بود

>>>   با پایان یافتن اجلاس سران ناتو در شیکاگو ؛ آمریکا برای تصویب پیمان استراتژیک با افغانستان ، فشارهای متعدد درونی و بیرونی را بر روی نمایندگان و مقامات این کشور افزایش داده است.

آمریکایی از یک طرف تلاش می نماید تا با تطمیع و وعده های مختلف مالی ، اقتصادی و پست های سیاسی در حاکمیت به برخی از نمایندگان متمایل به جریان غرب در پارلمان افغانستان ، آنها را در جهت جمع آوری آرای سایر نمایندگان برای تصویب این پیمان ؛ ترغیب و سازماندهی نماید.

از طرف دیگر تلاش می کند تا با تهدید ، ارعاب و تخریب شخصیت نمایندگان ارزش گرا و مستقل پارلمان افغانستان ؛ اجماع و اجتماع نظر آنها را متزلزل کرده و آنها را از دادن رأی منفی به پیمان استراتژیک باز دارد.

پارلمان افغانستان به عنوان نهاد مردمی و مستقل ؛ هم اکنون در شرایط بسیار حساس و آزمونی بسیار سخت دینی و ملی قرار گرفته است.در میان این همه هجمه به نمایندگان ارزش گرا ؛ پاسخ به پیمان استراتژیک چه خواهد بود : آری ؟!!! یا نه؟

پاسخ مثبت نمایندگان به این پیمان ممکن است سبب تقویت و اثبات ظن و گمان های مردم در مورد نفوذ و دست های پشت پرده آمریکا در پارلمان این کشور شود و چهره مستقل کنونی پارلمان را در منظر مردم افغانستان مخدوش کرده و به آن را به مجلسی فرمایشی ، وابسته و دست نشانده بیگانگان متصور سازد.

اما ، پاسخ واقعی و حقیقی قریب به 25 میلیون جمعیت افغانستان به این پیمان که بیش از 270 نماینده از آن صیانت و حراست می کنند ؛ چیست؟

آیا نمایندگان پارلمان افغانستان تاکنون به برآیندی کارشناسی شده در مورد دیدگاه ها ، نظرات و واکنش های عمومی مردم افغانستان و حوزه انتخابیه خود در مورد پیمان استراتژیک با آمریکا شده اند؟

آیا از سوی نمایندگان پارلمان در مورد تهدیداتی که شاخصه های مقاومت و هویت دینی ، ملی و عزّت مردم افغانستان را در صورت انعقاد چنین پیمان هایی به مخاطره انداخته و آن را به فرهنگ جدیدی از تسلیم شدن در برابر خواسته های استعمار و فرو افتادن در بردگی قدرت های ظلم و جور ؛ تحقیق و پژوهش میدانی انجام شده است؟

آیا نمایندگان پارلمان در مورد پیامدهای ناشی از انعقاد این پیمان با آمریکا و تأثیراتی که در مناسبات آینده افغانستان با سایر قدرت های موجود و نوظهور جدید خواهد گذاشت ، بررسی های لازم و کافی انجام شده است؟

آمریکایی ها در صدد هستند تا فرصت های کارشناسی و تحقیقی را برای انجام یک برآورد درست و حساب شده از سود و زیان انعقاد این پیمان از نمایندگان پارلمان افغانستان بگیرند و با پیشانی قرار دادن وضعیت موجود کشمکش ها و بحران داخلی ؛ ابهام آفرینی ها کرده و از رخنه ها و رخدادهای ایجاد شده سیاسی و قومی موجود ؛ به سرعت استفاده نموده و تأیید پارلمان را برای این پیمان اخذ نمایند.

آمریکایی ها با شناختی که از روحیه ارزشی و بیگانه ستیزی مردم مسلمان افغانستان و همچنین مخالفت های پیدا و پنهانی که از مردم نسبت به عملکرد منفی خود پیدا کرده اند ؛ در تلاشند تا نمایندگان مردمی ، مستقل و ارزش گرای پارلمان را با ایجاد فضاسازی های مسموم بایکوت نمایند و با برخورداری از عوامل نفوذی و پیاده یشان ؛ مسیر را برای اخذ تأیید و حتی با کمترین نصاب آرای نمایندگان پارلمان ، هموار نمایند.

آمریکایی ها عملیات روانی خود را بر روی نمایندگان ارزشگرا و مستقل پارلمان و با استفاده از انواع ابزارهای گسترده رسانه ای و بکارگیری کارشناسان خبره روانشناسی و سیاسی متمرکز کرده اند تا اجماع آرای مخالفین پیمان استراتژیک در پارلمان را با تهدید ، ترس و تردید ؛ بشکنند.

ایجاد ترس و نگرانی نسبت به آینده افغانستان و نیاز حکومت این کشور به یک متحد قوی و بزرگی مانند آمریکا برای ممانعت از مسلط شدن مخالفین مسلح بر حاکمیت آن کشور ؛ از حربه هایی جنگ روانی است که همواره در این گونه مواقع حساس و به منظور انحراف و فریب افکار تصمیم گیران علیه مقامات و نمایندگان افغانستان توسط آمریکایی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

این روزها از طریق اغلب رسانه های داخلی و خارجی وابسته ؛ موضوع پیامدهای منفی خروج نظامیان آمریکایی و ناتو تا 2014 میلادی با هدایت کارشناسان پشت پرده غربی در افغانستان و به صورت گسترده فرافکنی می شود تا از فرایند آن ؛ اذهان تأثیرگذاران و تصمیم گیران افغانی را نسبت به آینده آن کشور مشوش ، متزلزل ، مضطرب و مردد ساخته و به وجود نظامیان خارجی احساس نیاز کنند.

آمریکایی ها با استفاده از این حربه ، از یک طرف مانع و مخلّ حرکت افغان ها در مسیر پیمودن راهکارهای مدیریت و حل بحران زدایی بومی به شیوه سنتی "افغان ـ افغان" می شوند و از طرف دیگر با دامن زدن به سطوح اختلافات ؛ جایگاهی را برای حضور خود در یک و یا هر دو طرف دعوا فراهم ساخته و سپس مانند وضعیت کنونی ؛ آنها را به هم پیمانی و مذاکره با خود فرا می خوانند.

ورود افغان ها در نقشه های از پیش طراحی شده ای مانند "پیمان استراتژیک با آمریکا" و یا "مذاکرات صلح امریکایی" که در هر دو طرف آن آمریکایی ها نقش اصلی و محوری را با سیاست "چماق و هویچ"بر عهده دارند ؛ به منزله ی طعمه و یا سکو شدن برای اهداف استکباری و زیادی خواهانه آمریکا در منطقه پیرامونی است که با هر پیشآمدی ، افغانستان نیز خواسته و ناخواسته در دام آن گرفتار و مجبور به پیروی کورکورانه خواهد شد.

در این برهه حساس ، مقاومت هوشمندانه نمایندگان ارزشگرا و مستقل پارلمان افغانستان در برابر فشار روانی موجود ، بی توجهی نسبت به فرافکنی ها ، تبلیغات مسموم و تحلیل های هدایت شده از سوی آمریکایی ها و همچنین با پرهیز از هرگونه تعجیل غیر ضروری ؛ باید فرصت کافی را به منظور مداقّه و غور لازم ، تأمل و تعمق کارشناسانه حقوقی و سیاسی ، مشورت با علماء ، بزرگان ، نخبگان و نظرخواهی از مردم را پیرامون محتوی سند پیمان استراتژیک فراهم کرده و پس از سنجش با اصول اعتقادی و ارزش های اسلامی ؛ در مورد آن تصمیم گیری نمایند.

>>>   برادران ايراني و افغانستاني هوشيار باشيد كه يك مقاله شما را از يكديگر دور نكند . اين را در نظر داشته باشيد كه به گفته مقام معظم رهبري ايراني و افغاني در ابتدا قوم و خويش هستند و بعد همسايه . رهبري اين جمله را براي هيچيك از همسايگان ديگر بكار نبرده است . دشمن مشترك را فراموش نكنيد و به دوستان بي خرد نيز اجازه سم پاشي ندهيد . با آرزوي افغانستاني آباد و سربلند .
برادر ايراني تان مازيار از تهران

>>>   چند روز قبل من خودم در عراق در کربلا دیدم پیش کفشداری حرم که چند تا ایرانی کشفدار حرم امام حسین (ع) را مسخره کردند ولی به خاطر همین کار توسط محافظین عراقی این قدر لدکوب شدن وسیلی خوردن و پرتشان کردن که مرغ های هوا برایش گریه می کرد.

اگر این ها اهل عمل و صداقت (بدور از حیاهو) بودی، برادرانه با کشور همسایه اش افغانستان در تعامل منطقی بودی آمریکا دیگر غلطی می توانست. آمریکا مگر از ارتش سرخ شوری قوی تر است مردم قهرمان افغانستان شوری سابق را باعزم راسخ شان چگونه و مفتضحانه طرد کردند که تاریخ افغانستان وجهان ثبت شده اند . این مردم همان مردم هستند ولی متاسفانه ایران باتوجه مشترکاتی زیادی که دارند ولی ظرفیتها و تعامل منتفی است.

سالم سنگردوست ؛

>>>   اگر سه میلیون ایرانی در افغانستان بودند نه تنها افغان ها رفتار بد و غرور داشتند بلکه پدرشان را هم درمی اوردند البته اگر انان را نمی کشتند

>>>   شما می گویید ایران در افغانستان دخالت نکند اما دو میلیون افغانی با مهاجرت غیرقانونی شان سی سال است که در امور داخلی ایران دخالت می کنند طلبکار هم هستند . همه جای دنیا مهاجر غیرقانونی را بیرون می اندازند اما اگر ایران بخواهد این کار را بکند افغان ها فکر می کنند می خواهند از خانه پدری شان بیرونشان کنند!
چشم هایتان را بر روی واقعیت باز کنید.

>>>   امریکا می خواهد افغانستان را مستعمره خودش کند و توجه مردم افغانستان را به سوی ایران معطوف کند تا کسی نفهمد امریکا دارد چکار می کند.

>>>   ایرانی ها غرور کاذب ندارند بلکه خسته شده اند از بس از دست افغانی کشیده اند. وقتی که از ایران رفتین بیرون رفتار ایرانی ها با شما مانند دیگر کشورها خواهد شد.

>>>   امضای این پیمان برای این هست که افغانستان یک کشور ضعیف هست که خودش نمی تواند خودش را اداره کند و امریکا شده قیم آن . ربطی هم به رفتارهای ایران ندارد. حالا مگر اگر ایران قربان صدقه افغانستان می رفت این پیمان با امریکا را امضا نمی کردند؟

>>>   دوستان عزیز سلام ؛

خواهر و برادر عزیز افغانستانی ؛ همان طور که در چند دهه ای قبل افغانستان عزیز مورد هجمه های وسیع واقع شد که تبعات بسیار مخربی را تجربه کردیم ازجمله: در بخش اقتصاد ، فرهنگ ، نیروی انسانی و مهاجرت و ترک خاک و وطن ، با این همه تجربیات تلخ امروز فرد فرد مردم افغانستان به این نکته پی برده اند که تنها چیزی که اهمیت فوق العاده ای دارد مسأله ای « امنیت و آرمش » افغانستان هستند.

بنابر این ، فرصت این را اقتضا می کند که اعم از مرد و زن پیر وجوان افغانی مخصوصا سیاست مداران دلسوز ومتعهد به این وطن زجر کشیده و تمام قلم به دستان وفرهنگیان افغانی این است که همه باهم در راستای تقویت صلح و ثبات و امنیت کشور حرکت کنیم با صدای الله و پروسه تقویت زیر ساخت های اصلی که همان ( امنیّت و اخوت و وحدت ) هست همه وهمه بکوشیم.

اگر کسی یا گروهی ، یا مطبوعاتی یا رسانه ای که مخالف صلح وثبات و امنیت افغانستان کار می کند و امنیت را می خواهد به خطر بیندازد ، بدانید که آن دشمن اصلی ملت افغانستان می باشد.

یک تحصیل کرده و زجر دیده ای افغانستان

>>>   بنده خدا امریکا وقتی می خواهد کاری را انجام دهد اول با تبلیغات دروغ و رسانه زمینه آن را فراهم می کند و بعد که اذهان مردم را اماده کرد آن را اجرا می کند
مانند همه حمله های نظامی که به دیگر کشورها داشته اول زمینه رسانه ای و افکار عمومی را فراهم می کند و سپس حمله می کند!. این تبلیغات هم اکثرا یا دروغ یا بزرگ نمایی و تحریف واقعیت است که البته شنونده باید عاقل باشد!
برنامه امریکا هم از وقتی وارد افغانستان شده دشمن سازی و کشور ایران و افغانستان با هم بوده است همانگونه که در جهان ایرانی هراسی و اسلام هراسی راه می اندازد.
شما مسائل جزیی که اتفاق می افتد که بزرگنمایی می شود را می بینید اما نمی بینیند که امریکا در افغانستان چه جنایات و خیانت هایی در حق مردم افغانستان می کند .
سالها بعد خواهید دید که رشد فساد در افغانستان چقدر خواهد بود که پشت پرده ان هم همین امریکا و انگلیس هست البته این کوچکترین خیانت است . اینها دشمن مسلمان هستند حالا خودتان را به خواب و رویا بزنید.

>>>   چقدر این دوستان ایرانی زده تشویش ایران را دارد. " اگر ایرانی ها و..." ایرانی خود شان بلدند که چگونه مشکل خود را حل کنند همانطوریکه در مسله هسته ای در دقیقه نود 180 درچه چرخید؛ قاعده بازی را می فهمند. شما به فکر خود تان باشید که بعد از رفتن جامعه جهانی و در راس آن امریکا آیا این دوستان همسایه همین طور مهربان می مانند یا دوباره ما راهی ایران می شویم. و دوباره صف های طویل برگه تردد، نامه، کارت، اردوگاه "سفید سنگ"، "عسکر آباد" و "تله سیاه"زاهدان غیره انتظار ما را می کشد. من که درین شب ها خواب این طو رجاها را می بینم.

>>>   بعضی از برادران ایرانی که عقده دارند و از عالم سیاست خبر ندارند در مورد حضور نیروهای خارجی و آمریکایی در افغانستان تعبیر اشغال بکار میبرند خیال میکنند عالم سیاست با هیاهوی صرف است و بس.
واقعا اگر خود را با فرهنگ و چیز فهم تر از دیگران میدانید قرارداد رسمی فیمابین کشورها که چه بسا با درخواست خود کشور انجام شده باشد را اشغال می نامید؟ یا نه . این چنین قرار دادهایی در مورد ایران قرارداده و به دیگر کشورها که میرسه ناگهان اشغال حساب میشه.
میدانید حرف اصلی اینه که همانطور که برخی سیاست مداران افغانی گفتند ما مجبور شدیم به بستن پیمان استراتیژیک با امریکا . چرا؟ بدلیل دخالتهای مکرر کشورهای همسایه و به اصطلاح دوست مثل ایران و پاکستان.
در حقیقت این کار افغانستان یک نوع دفع افسد به فاسده . می فهمید چه میگم؟
ما نه امریکارا خوش داریم نه دیگران را. هرکشوری دوست دارد مستقل باشد ولی وقتی که شما ایرانیها و پاکستانیها مجبور کنید مارا و دست از سرما برندارید و ... کاریهای سیاسی تان را قطع نکنید چه چاره ی میماند برای ما؟
ناچارا باید برای اینکه چند روزی زندگی کنیم باید یک طوری کشور را بیمه کنیم دیگه.
کاکا رضا از کابل

>>>   ايران يكشورهمسايه وهم دين مذب ما بود ودرضمن تقريباًبراي سه مليون برادران افغاني ما شرايط كارا مهيا ساخته اندوازين مدردك مليون دالربه كشورما مي آيد ولي امريكائي ها هم چوروچپاول مي كنند وهم مردم مارا چون خودشان دشمن اسلام هستند بهرعنوان مي كشند وازسوي ديگرهرازان افغان دربنديخانه شان شكنجه وتجاوزمي شوند وحتي شبها بالاي خانه مردم تجاوز مي كنند تمام اختيارات كشوربدست شان است درحقيقت وطن ما فعلاً دراشغال است هنوزبعضي ازبرادران ما لاف ازدفاع ازوطن مي نمايند اما هنوزدرك نكرده اند كه كشورشان درتصرف خارجي هاست هركاري كه خواسته باشند انجام مي دهند پس ما مسلمان هستيم ازاسلام دفاع كنيم وباهم متحد باشيم مردم ايران مسلمان هستند باما غم شريك هستند ما ازهمه اولتر كوشش كنيم مشكل خود باهمسايه هاي خود حل كنيم درغيرآن دشمنان مي توانند برهميش دركشورما تفرقه اندازند وغارت كنند مردم ايران روشن هستند همه چييزرادرك مي كنند تقريباً سه ده است درمقابل امريكا مبارزه مي كنند وموفق هم هستند مثل رهبران ما وطن فروش نيستند ازهمين رو آرام وآسوده زندگي دارند وما ازمرد م ايران سپاسگذاريم .

>>>   گپ تمام شده است. آنها می خواهند این پیمان را امضا کنند که می کنند و این امر به هیچ چیزی دیگر ی وابستگی ندارد.
فاروق