-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ تیر ۳, شنبه

از پاکستان هرگز عذرخواهی نمی کنیم

پاکستان برسر دوراهی انتخاب میان «حیثیت» و فشار 

به گزارش فارس، "لئون پانتا" وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه خود با خبرگزاری "رویترز" اعلام کرد که آمریکا هیچ گاه از پاکستان به خاطر حمله تاریخ 26 نوامبر سال گذشته میلادی که پایگاه های نظامی این کشور که به کشته شدن 24 سرباز پاکستان منجر شد، عذرخواهی نخواهد کرد.
وزیر دفاع آمریکا با اشاره به اینکه پاکستان بیش از اندازه روی اختلاف های گذشته متمرکز شده است و اینکه "اکنون زمان پیشبرد روابط" است، اعلام کرد: ما موضع خود را روشن کرده ایم و من فکر می کنم که زمان حرکت فرا رسیده است.
پانتا در ادامه این مصاحبه از پاکستان خواست تا مسیر عبور کامیون های تدارکاتی ناتو به سرزمین های اشغالی افغانستان را باز کند؛ مسیری که پاکستان در اقدام تلاقی جویانه خود در واکنش به حمله 26 نوامبر آمریکا به پایگاه های نظامی پاکستان بسته است.
وزیر دفاع آمریکا اخیرا به کنگره این کشور اعلام کرده است که بسته شدن مسیر عبور کامیون های تدارکاتی ناتو به سوی افغانستان هزینه ای مازاد برابر با 100 میلیون دلار در ماه جهت تامین تدارکاتی نظامیان مستقر در افغانستان در پی داشته است.
دولت های پاکستان و آمریکا در حال مذاکره برای بازگشایی مسیر عبور این کامیون های تدارکاتی بوده اند و این در حالیست که پاکستان در وهله اول خواستار پایان حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در این کشور و بعد از آن خواستار افزایش بهای مربوط به عبور این کامیون‌ها و همچنین عذرخواهی دولت آمریکا به خاطر حملات 26 نوامبر است.
پانتا درخواست پاکستان برای افزایش بهای مربوط به عبور کامیون های تدارکاتی ناتو به افغانستان را محکوم و "هزینه تراشی" توصیف کرده است و آمریکا نیز از زمان طرح این درخواست پاکستان عملیات هواپیماهای بدون سرنشین خود را تشدید کرده است؛ آنچه در این بین نیازی به گفتن ندارد این است که مذاکرات میان آمریکا و پاکستان نیز متوقف شده است.