-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ تیر ۸, پنجشنبه

جالب ترین خبربرگزیدۀ این هفته برای شما

طالبان برای صلاح الدین ربانی هم چراغ سبز داده اند که به مذاکره علاقه مند هستند!پاکستان باید زندانیان طالبان را رها کند و رهبران این گروه را به مذاکرات صلح وادار سازد: این را صلاح الدین ربانی در اولین مصاحبه با یک رسانه غربی پس از رییس شدنش در ماه اپریل امسال می گوید.

خبرگزاری رویترز به نقل از رییس شورای عالی صلح نوشته که پاکستان می تواند در آوردن رهبری طالبان به میز مذاکره کاری زیادی انجام بدهد.

صلاح الدین، به نوشتهء رویترز، این سخن را در همان خانهء می گفت که پدرش برهان الدین ربانی در آن پارسال توسط یک فرد انتحاری کشته شد که خودش را نمایندهء طالبان معرفی کرده بود.

شماری از مقامات افغان بدین باورند که این فرد انتحاری از پاکستان فرستاده شده بود، اما اسلام آباد هرگونه دخالت درین قضیه را رد می کند.

درین گزارش رویترز آمده که ربانی گفته است پاکستان باید زندانیان طالبان را مانند ملا عبدالغنی برادر که فرد شماره دوی طالبان خوانده می شود رها کند.

ربانی افزوده که رهایی یا تسلیمی این افراد به حکومت افغانستان به پروسهء صلح کمک خواهد کرد.

او گفته است که درخواست های قبلی حکومت افغانستان را در قسمت رهایی ملا برادر و دیگر طالبانی که از گفتگوهای صلح با حکومت حمایت کرده اند، دوچندان خواهد ساخت.

صلاح الدین ربانی همچنین گفته است امیدوار است بتواند پروسهء را حیا کند که بسیاری از مقام های افغان و غربی آن را بهترین فرصت برای برقراری آرامش در افغانستان قبل از خروج نیروهای بین المللی در سال 2014 میلادی از افغانستان می دانند.

ربانی این سخنان را قبل از دیدارهایش به پاکستان و عربستان سعودی گفت.

قرار است او در مسافرت خود به این دو کشور در مورد تلاش های حکومت افغانستان صحبت کند.

خبرگزاری رویترز از صلاح الدین ربانی نقل کرده که گفته است: این دو کشور نفوذ دارند و پاکستان نقش کلیدی را در همهء این پروسه دارا است.

مقامات افغان بدین باورند که شاید ملا برادر بتواند در آینده نقش مهمی را در کشاندن طالبان به میز مذاکرات صلح بازی کند.

بر اساس گزارش، ملابرادر در سال 2009 میلادی گام های را به هدف آغاز گفتگوهای صلح بدون رضایت حکومت پاکستان برداشته بود، کشوری که به نوشتهء رویترز از سال ها بدینسو در تلاش داشتن نفوذ بر رهبران افغان بوده است.

ملابرادر در اوایل سال 2010 در شهر کراچی دستگیر شد.

پاکستان گفته که از پروسهء صلح حمایت می کند و افزوده که برخی از طالبان را در جریان امسال اجازه داد تا به خلیج سفر کنند.

خبرگزاری رویترز نوشته است که امیدواری ادارهء بارک اوباما رییس جمهور امریکا به انجام مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و طالبان بعد از آن کمرنگ شد که رهبری طالبان در اوایل امسال اشتراک این گروه را در گفتگوهای ابتدایی با دیپلومات های امریکایی به حال تعلیق درآورد.

در اعلامیهء این گروه آمده بود که دلیل تعلیق گفتگوها این است که امریکا موقف روشن ندارد.

اما با این وصف، رییس شورای عالی صلح افغانستان گفته است که نشانه های را توسط افراد میانجی دریافت کرده اند که از آمادگی طالبان به انجام گفتگوها حکایت می کنند.