-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ تیر ۳, شنبه

پدافند هوایی سوریه جنگنده ترکیه را سرنگون کرد و عذر خواست
شماری از رسانه های نزدیک به نظام حاکم بر سوریه اعلام کردند پدافند هوایی ارتش کشور یک جنگنده نیروی هوایی ترکیه را سرنگون کرده و خلبان های آن را دستگیر کرده است.

پس از انتشار این اخبار در روز جمعه 22-6-2012 بود که خبرگزاری آناتولی گزارش داد رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه خواستار تشکیل جلسه ستاد بحران با حضور ژنرال نجدت اوزیل رئیس ستاد مشترک ارتش، ادریس نعیم شاهین وزیر کشور، احمد داوود اغلو وزیر امور خارجه، عصمت یلماز وزیر دفاع و هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات کشورش شد.

اردوغان اندكى بعد در يك نشست رسانه اى اعلام كرد كه دولت سوريه ضمن اعتراف به سرنگون کردن هواپیما از طریق خطا، از دولت ترکیه عذرخواهی کرده است. 

ترکیه اعلام کرد که تماس با یکی از جنگنده هایش را که در حال پرواز بر فراز ساحل جنوب شرقی این کشور بود از دست داده است. 

شبکه تلویزیونی "سی ان ان" ترک اعلام کرد که دولت ترکیه با مقام های سوری تماس گرفت تا اجازه جستجوی خلبان ها را در حریم سوریه به دست آورد.

ارتش ترکیه هم در بیانیه ای اظهار داشت که عملیات جست و جو برای یافتن و نجات خلبان ها در جریان است. این بیانیه تاکید کرده، تمام تماس های بی سیمی با جنگنده را پس از پروازش از فرودگاه استان مالت در شرق کشور که همجوار سوریه است، از دست داده است.

خبرگزاری آناتولی به نقل از "اولوی ساران" حاکم استاندار مالت گزارش داد که گفته است جنگنده از نوع اف-4 بود.

پس از انتشار این گزارش ها بود که شبکه تلویزیونی عرب زبان"المیادین" نزدیک به جمهوری اسلامی ایران به نقل از منابع ترکیه گزارش داد که پدافند ارتش سوریه این جنگنده را در نزدیکی مرز با سوریه سرنگون کرده است.

شبکه تلویزیونی "المنار" وابسته به حزب الله لبنان به نقل از منابع امنیتی سوریه نیز گزارش المیادین را تایید کرد. بر پایه خبر "المنار" منابع امنیتی سوری خبر سرنگونی جنگنده ترک توسط پدافتند ارتش سوریه را در گفت و گو با خبرنگار این شبکه در دمشق تایید کرده اند. 

این گزارش ها حاکی از آن است که جنگنده ترکیه وارد حریم هوایی سوریه شده بود که این اقدام واکنش پدافتند ارتش سوریه را در پی داشت.

در همین حال برخی منابع روس نیز از دستگیری خلبان های جنگنده توسط ارتش سوریه سخن گفته اند. 

پس از انتشار این اخبار بود که خبرگزاری آناتولی از دعوت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به تشکیل جلسه ستاد بحران خبر داد.