-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ تیر ۷, چهارشنبه

استاد مسعود رجایی رئیس انجمن ادبی هرات درگذشت

خبر می رسد که استاد محمد مسعود رجایی رئیس انجمن ادبی ولایت هرات، شامگاه دوشنبه پنجم سرطان در بیمارستانی در شهر هرات ازین سپنجی سرایی که نامش زنده گی است، رخت بربست. 
شادروان رجایی که ۶۱ سال داشت، به حق فرزند فرهنگ پرور هرات نامی بود ودر گذشته رئیس دانشگاه هرات نیز بوده و تا زمان مرگ در دانشکده ادبیات فارسی این دانشگاه تدریس می کرد. وی ازاثر بیماری سرطان معده ، جان به جان آفرین تسلیم داده است. استاد رجایی مدتی پیش به هند سفری داشت و برای استخلاص ازشر سرطان، زیرتیغ جراحی رفته بود. پزشکان برای ایشان گفته بودند که اثرات سرطان معده، به مغزش زده است.
از آقای رجایی شماری آثار در زمینه‌های ادبیات و شعر برجا مانده و در کنار دیگر فعالیت‌های فرهنگی، به برگزاری محافل بحث و تدریس 'شعر نو' نیز مشغول بود.
انجمن ادبی هرات در بیست و سوم ماه قوس سال ۱۳۰۹ خورشیدی توسط، قاضی ملامحمد صدیق، منشی عبدالکریم احراری، محمد سرور جویا و چند تن دیگر بنا نهاده شد وحتی درزمان طالبان، یگانه محور فرهنگی فعال درسطح افغانستان به شمار می رفت.