-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ تیر ۸, پنجشنبه

«بازداشت وزیر خارجه ایران در قبرس»

به اتهام «عنصر نامطلوب» بودن،

خبر / رادیو کوچه
علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، شام‌گاه چهارشنبه، 28 ژوئن، در قبرس توسط ماموران ضدتروریسم بازداشت شد. این بازداشت که به مدت چند ساعت به‌طول انجامید در فرودگاه لارناکا در بخش یونانی‌نشین این جزیره روی داده است.
به گزارش تلویزیون دولتی ترکیه، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که بنا به دعوت رسمی مقامات قبرس با یک هواپیمای ویژه به جزیره قبرس سفر کرده بود، در فرودگاه لارناکا از سوی ماموران مبارزه با تروریسم به اتهام آن‌چه «عنصر نامطلوب» خوانده شده، بازداشت شد.
به نقل از مطبوعات یونانی قبرس، پلیس مبارزه با تروریسم فرودگاه پس از مدتی کوتاه علی‌اکبر صالحی را آزاد کرد و مقامات این کشور از وزیر خارجه جمهوری اسلامی پوزش خواستند.
لازم به اشاره است این بازداشت به این دلیل روی داده که نام علی‌اکبر صالحی، در زمان ریاست سازمان انرژی اتمی در لیست ممنوع‌الورودها به اروپا بوده که پس از انتصاب وی به سمت وزیر خارجه از این لیست حذف شد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در سفر یک روزه خود به قبرس با دیمیتریس هیریستوفیاس، رهبر بخش یونانی‌نشین قبرس و واسوس شارلیس وزیر دارایی این کشور که هم‌اکنون سرپرست وزارت امور خارجه کشور را نیز به‌عهده دارد، دیدار و گفت‌وگو کرد.