-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ تیر ۵, دوشنبه

نشست محرمانه نمایندگان طالبان، "حزب اسلامی" و اپوزیسیون افغانستان در پاریس

اهمیت چنین نشستی این است که باید درکابل برگزار می شد واگردولت هم مداخله می کرد، به نفع گروه های مخالف بود. 

 شماری از شخصیت‌ها و رهبران سیاسی افغانستان از جمله گروه طالبان، حزب اسلامی، "جبهه ملی"، "شورای عالی صلح"، "ائتلاف ملی" و حزب "حق و عدالت" در پاریس  گردهم آمدند و در خصوص چگونگی حضور طرف‌های درگیر در روند صلح افغانستان گفت وگو کردند.
به گزارش خبرگزاری "بخدی"، یک منبع نزدیک به حزب اسلامی با تأیید خبر برگزاری این نشست، به این خبرگزاری گفت که نشست پاریس به مدت 3 روز ادامه داشت.
منبع گفت که روزهای، چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه کنفرانسی در شهر پاریس برگزار شده بود که در آن علاوه بر شماری از رهبران جهادی و احزاب سیاسی، "کریم خرم" رئیس دفتر حامد کرزی نیز دعوت شده بود اما او در این کنفرانس شرکت نکرد.
این مقام حزب اسلامی تصریح کرد: کنفرانس پاریس به ابتکار یک بنیاد تحقیقاتی فرانسه، برگزار شده بود.
در این کنفرانس "حکمت خلیل کرزی" از خانواده حامد کرزی، "غیرت بهیر" نماینده حزب اسلامی، "احمد ضیاء مسعود" رئیس جبهه ملی، "همایون شاه آصفی" از "ائتلاف ملی، "ملا عبدالسلام ضعیف" سفیر سابق طالبان در پاکستان، "عبدالله انس" از رهبران سابق القاعده، "حنیف اتمر" رئیس حزب "حق و عدالت" و نماینده شورای عالی صلح افغانستان حضور داشتند.
این منبع افزود: کنفرانس دیگری نیز در شهر ژنو سوئیس برگزار شده است که شماری از افراد و گروه‌های شرکت‌کننده در کنفرانس پاریس، در آن شرکت کرده‌اند.
تاکنون هیچ یک از طرف‌های شرکت‌کننده در این نشست‌ها، در این خصوص، اطلاعاتی در اختیار رسانه‌ها قرار نداده‌اند.
سال گذشته نیز چندین دور مذاکرات بین نمایندگان تعدادی از جریان‌های سیاسی افغانستان در کشور "مالدیو" برگزارش شد اما نتایجی در پی نداشت.
رسانه‌های غربی نیز پیش از این گزارش داده بودند که چندین دور مذاکرات بین نمایندگان طالبان و آمریکا در آلمان و قطر برگزار شده است.