-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ خرداد ۳۱, چهارشنبه

گره اتمي در مسكو هم باز نشد

آرش معتمد

"بن بست"؛ این تفسیری بود كه تا آخرين ساعات ديشب دیپلمات های حاضر در مسکو از مذاکرات نمایندگان جمهوری اسلامی و گروه 1+5 ارائه مي دادند.


 با اين حال پس از پايان گفتگوي اختصاصي مذاكره كننده ارشد جمهوري اسلامي و رئيس كميسيون سياست خارجي اتحاديه اروپا در ساعت 22، كاترين اشتون به كنفرانس مطبوعاتي آمد و به خبرنگاران گفت كه سوم ژوئیه( دو هفته ديگر) مذاكرات طرفين، اين بار در سطح "کارشناسان فنی" در استانبول برگزار خواهد شد؛تاریخی که البته سعید جلیلی درباره آن گفته است: "آنها پیشنهاد کردند ۱۲ تیرماه جلسات کارشناسی برگزار شود.ما دیدیم این روز سالگرد حادثه تلخ سقوط هواپیمای ایرباس است، قبول نکردیم و تاریخ دیگری را پیشنهاد دادیم." اين اولين گام در دور آتي مذاكرات خواهد بود.
در گام دوم معاونان نمايندگان جمهوري اسلامي و كشورهاي گروه 1+5 با يكديگر ديدار خواهند كرد و گام سوم كه ديدار دوباره ميان سعيد جليلي و كاترين اشتون است تنها در صورتي عملي مي شود كه گام هاي اول و دوم با موفقيت برداشته شده باشد. كاترين اشتون گفته است ديدار ميان كارشناسان هسته اي يا همان مذاكره بازرسان آ‍ژانس بين المللي با جمهوري اسلامي خواهد بود يا اينكه 1+5 كارشناسان اتمي خود را به اين ديدار خواهد فرستاد. كاترين اشتون گفته است: " ما انتظار داریم ایران تصمیم بگیرد که واقعا قضیه از طریق راه‌های دیپلماتیک حل شود و گام‌هایی برای اعتمادسازی بردارد و به نگرانی‌های جهانی پاسخ دهد." ديشب تا قبل از اين كنفرانس خبري خبرگزاری هاي بين المللي گزارش داده بودند که تهران و قدرت های جهانی یکدیگررا عامل به بن بست رسیدن مذاکرات معرفی کرده اند.
بر اساس همین گزارش ها در آخرین دور مذاکرات نیز این تابو که چه کسی قدم اول را بردارد شکسته نشده بود. رویترز نوشته است 1+5 از جمهوری اسلامی خواسته به صورت فوری غنی سازی 20 درصد اورانیوم را متوقف کند، اما سعید جلیلی به عنوان نماینده تهران گفته است باید ابتدا جمهوری اسلامی از تحریم های اقتصادی رهایی یابد تا به همکاری با آژانس بین المللی بپردازد. یکی از دیپلمات های جمهوری اسلامی دیروز گفت:
 "ما تنها برای مذاکره به مسکو نیامده ایم، به مسکو آمده ایم تا به یک راه حل برسیم. ما اعتقاد داریم طرف مقابل برای رسیدن به یک راه حل آماده نیست." از سوی دیگر اما یک دیپلمات غربی خاطرنشان كرد: "نیاز های اولیه این است : توقف، بستن و ارسال". این استعاره ای است از درخواست های 1+5 از جمهوری اسلامی، به این معنا که جمهوری اسلامی غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، سایت هسته ای فردو در دل کوهستان های اطراف قم را تعطیل کند، و تمامی اورانیومی بالای 5 درصدی را که در اختیار دارد از ایران خارج و به کشوری ثالث ارسال کند.
گفتنی است دیروز پس از پایان دور سوم و نهایی مذاکرات مسکو، سعید جلیلی و کاترین اشتون تا ساعت 21:30 به وقت محلی در حال گفتگو بودند. ناظران می گفتند شکست مذاکرات مسکو ممکن است به یاسی عمیق در خصوص احتمال موفقیت دیپلماسی در قبال برنامه اتمی جمهوری اسلامی دامن بزند. از این رو تا آخرین لحظات مقامات روسی که میزبان این مذاکرات هستند کوشش کردند خوش بینانه در این خصوص نظر بدهند. در همین راستا معاون وزیر خارجه روسیه که در مذاکرات دیشب حاضر بوده در وقت استراحت گفته است :
"دیپلماسی هنوز می تواند کارایی داشته باشد." سرگئی رئباکوف افزوده است: "فکر نمی کنم چیزی شکست بخورد. ما خروجی منطقی خواهیم داشت." خبرگزاری فارس که دوشنبه محتوای دور اول و دوم مذاکرات را به طور لحظه به لحظه گزارش می کرد، دیروز این روند را تعطیل کرد و تنها به حواشی مذاکرات پرداخت. خبرنگار فارس که تیم مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی را همراهی می کند روز سه شنبه نوشت دور سوم مذاکرات ایران و 1+5 در حالی پایان یافت که تقریبا همه خبرنگاران حاضر در نشست تصور برگزاری کنفرانس خبری را داشتند، اما اینگونه نشد و به آنها اطلاع داده شد که گفت‌وگوها پس از وقفه‌ای کوتاه ادامه خواهد یافت.
 با این حال خبرگزاری فارس ادعا کرده است "طرف غربی چندان مایل به پیشرفت در مذاکرات نیست. در حالیکه ایران از بسته تدوین شده سخن می‌گوید." گفته می شود سعید جلیلی در مذاکرات اخیر مواضع جمهوری اسلامی را با استفاده از نرم افزار "پاور پوینت" به اعضا اعلام کرده است. فارس در این ارتباط به شدت از واکنش سخنگوی کاترین اشتون نسبت به اظهارات جلیلی انتقاد کرده و نوشته است: "سخنگوی اشتون می‌گوید که فقط یک پاور پوینت به آنها نشان داده شده است و مرتب از صحبت‌های صریح و سخت طرف غربی با ایران سخن می‌گوید.این فضا سازی به گونه‌ای است که رسانه های غربی دست به کار نوشتن گزارشات غیر واقعی از مذاکرات شده‌اند.
" مذاکرات مسکو، هفتمین دور از مذاکرات جمهوری اسلامی با کشورهای 1+5 است. نماینده ایالات متحده در دو دور نخست این مذاکرات به طور مستقیم در جلسات شرکت نمی کرد اما از مذاکرات ژنو در تابستان 87 برای نخستین بار جورج بوش ـ رئیس جمهور وقت ایالات متحده ـ اجازه داد نماینده آمریکا رودر روی طرف ایرانی بنشیند. رئيس جمهور ايالات متحده در ماه هاي اخير گفته است دريچه هاي ديپلماسي براي حل بحران اتمي جمهوري اسلامي در حال بسته شدن است؛دريچه اي كه حتي با اعلام خبر ادامه گفتگو ها معلوم نيست بسته نشود. چرا كه كاترين اشتون در آخرين كلمات خود در كنفرانس خبري شامگاه سه شنبه گفت: "مذاکرات امروز، سخت، مفصل و صريح بوده اما هنوز شکاف‌های چشمگیری وجود دارد."