-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ تیر ۵, دوشنبه

نشست مخالفان حکومت کابل در پاریس

يک منبع نزديک، به حزب اسلامى که از گرفتن نامش خوددارى  کرد، به تاريخ ٥ سرطان به آژانس خبرى پژواک گفت که جلسه یی به اشتراک مخالفان حکومت کابل به تاريخ ٣١ برج جوزا درپاریس برگزار شده بود.
به اساس معلومات منبع؛ در اين جلسه، غيرت بهير مسوول امور سياسى حزب اسلامى به رهبرى انجنيرگلبدين حکمتيار، اشتراک ورزيده بود.
منبع افزود که در اين نشست، محمد محقق رهبر حزب وحدت،يونس قانونى رئيس اسبق ولسى جرگه، احمدضيا مسعود معاون اسبق رئيس جمهور، على احمد جلالى وزير اسبق  وزارت امور داخله، عبدالسلام ضعيف يک مقام پيشين طالبان و برخى افراد ديگر، اشتراک ورزيده بودند.
منبع نزديک به حزب اسلامى افزود که دراين جلسه، برخى سياستمداران منطقه، اروپا و نمايندگان برخى کشورها نيز اشتراک نموده بودند.
منبع درمورد اينکه در نشست متذکره، پيرامون کدام موضوعات گفتگوها شد و چه فيصله صورت گرفت؟ معلومات ارائه نکرد.
اما منبع  مذکور گفت که در اين نشست، فيصله صورت گرفت که همچو جلسات را در آينده نيز ادامه مى دهند، که افزون بر گروه ها و نمايندگان يادشده، نمايندگان حکومت افغانستان نيز در آن اشتراک خواهند ورزيد.
محمد محقق عضو جبهۀ ملى نيز اشتراکش را در اين نشست، به آژانس پژواک پذيرفت.
محمد حسن حقيار کارشناس مسايل سياسى، گرچه درمورد اين نشست اظهار بى اطلاعى کرد؛ اما آن را مهم عنوان نمود.
نامبرده گفت که مخالفين سياسى و نظامى  دولت، هر دو مى خواهند که براى منازعات افغانستان، راه حلى دريافت شود تا جلو خونريزى گرفته شود.
حقيار افزود: ((اپوزسيون سياسى، اکنون درک کرده که توان مبارزه با طالبان مسلح را بعد از سال ٢٠١٤ ميلادى  ندارند؛ زيرا از همين اکنون براى پايان دادن جنگ جارى، تلاشهاى شان را به خرچ داده اند.))
  شايان ذکر است که سال گذشته نيز  نشستى به شمول  نمايندگان جناح هاى  دخيل در جنگ افغانستان، در پاريس برگزار شده بود.