-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ تیر ۶, سه‌شنبه

نشست سیاسیون در پاریس با سردرگمی پایان یافت

حزب حق وعدالت: ما درین نشست اشتراک نداشتیم.

"سیدفاضل سنچارکی" در گفت‌وگو با شبکه "تلویزیون1، بیان داشت که "یونس قانونی"، "نورالحق علومی" و "همایون شاه آصفی" به نمایندگی از ائتلاف ملی افغانستان در نشست پاریس شرکت کرده بودند.
سخنگوی ائتلاف ملی افغانستان تصریح کرد: در نشست پاریس، نمایندگان طالبان، "حزب اسلامی" و "جبهه ملی" افغانستان، نیز حضور داشتند.
وی بدون ارائه جزئیات بیشتر در این خصوص، تصریح کرد: نشست پاریس بدون نتیجه به کار خود پایان داد.
رایزنی در خصوص تغییر نظام ریاستی به پارلمانی، محور نشست پاریس
در همین حال "نصرت‌الله اقبال" سخنگوی جبهه ملی افغانستان به ریاست "احمدضیاء مسعود"، اظهار داشت که در نشست پاریس، درباره موضوعاتی چون تغییر قانون انتخابات، تغییر ساختار نظام ریاستی به پارلمانی و برگزاری انتخابات در زمان معیین آن، بحث و رایزنی صورت گرفت.
وی گفت: در نشست پاریس، توافق شد تا نشستی بین طرف‌های دخیل در قضیه افغانستان، در آینده نزدیک برگزار شود.
از سوی دیگر "محمد‌اسماعیل قاسمیار" عضو ارشد شورای عالی صلح افغانستان با تأیید خبر حضور نمایندگان این شورا در نشست پاریس، گفت که در این نشست بحث‌های جدی و مؤثری در خصوص ایجاد صلح و ثبات در افغانستان، صورت گرفت.
گفته می‌شود که در نشست پاریس، "حکمت خلیل کرزی" از خانواده حامد کرزی، "غیرت بهیر" نماینده حزب اسلامی، "احمد ضیاء مسعود" رئیس جبهه ملی، "همایون شاه آصفی" از "ائتلاف ملی، "ملا عبدالسلام ضعیف" سفیر سابق طالبان در پاکستان، "عبدالله انس" از رهبران سابق القاعده، "حنیف اتمر" رئیس حزب "حق و عدالت" و نماینده شورای عالی صلح افغانستان حضور داشتند.
نشست پاریس با ابتکار یک نهاد تحقیقیاتی فرانسه، روز چهارشنبه آغاز شد و به مدت 3 روز ادامه داشت.
در همین حال "آزیتا رفعت" عضو حزب حق و عدالت افغانستان، در گفت‌وگو با رسانه‌ها، شرکت نمایندگان این حزب را در نشست پاریس تکذیب کرد و آن را شایعه خواند.