-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ خرداد ۳۱, چهارشنبه

لاس انجلس تایمز: پاکستان بعد ازین در چارچوب جنگ در افغانستان دارای اهمیت نیست

در یک ردیف قرار گرفتن هند با ایالات متحده امریکا می تواند از قدرت چین جلوگیری کند 


روزنامۀ لاس انجلس تایمز می نویسد:
 زمانی که ایالات متحده امریکا به پاکستان ضرورت داشته باشد، واشنگتن پول، سلاح و سپاسگزاری ها مانند باران به اسلام آباد سرازیر می کند. ولی همین که این ضرورت رفع گردید، سپاسگزاری نیز دفعتاً قطع می گردد و پاکستان عوض این که پاداش بیبیند،  به پاکستان خطابه یا لکچر داده می شود که بندرت پذیرفته می شود.

به نوشته روزنامه، قبل از حمله یازده سپتامبر سال 2001 میلادی، مقامات ایالات متحده امریکا می گفتند، رییس جمهور پرویز مشرف در آخرین فهرست طولانی جنرالانی قرار دارد که قدرت را از طریق کودتای نظامی بدست آورده است. اما بعد از حمله یازده سپتامبر، جورج بوش رییس جمهور امریکا، پرویز مشرف را یک شخص عالی خواند و گفت که او، پاکستان را به سوی آینده والای آزادی رهنمایی می نماید. اما باید گفت که، ازدواج های مصلحتی به ندرت به مشکلات و درد سر دو طرف منتج می گردد. به صورت ساده که، منافع ایالات متحده امریکا و پاکستان در یک ردیف قرار ندارد.

برای پاکستانی ها فرق نمی کند اگر بنیادگرایان اسلامی تمام دنیا را بگیرند. برای امریکایی هم ناراحت کننده نیست که اگر هند در آینده به حیث یک کشور قدرت مند درجه اول ظهور کند. ایالات متحده امریکا برای یک دهه درین ازدواج نا مراد و بد اقبال باقی ماند، تا عمدتاً به خاطر اینکه پاکستان راه ترانزیتی را برای مواد لوژستکی نیروهای ناتو مستقر در افغانستان فراهم کرد. اما پاکستان،علاوه بر تقاضاهای گزاف، این راه را مسدود کرد و ایالات متحده مجبور گردید تا برای رهایی از مشکل پاکستان، موافقت نامه های ترانزیتی را با کشورهای آسیای میانه امضا کند.

بنوشته روزنامه، اداره اوباما اکنون حاضر است اعلان کند که پاکستان بعد ازین در چارچوب جنگ در افغانستان دارای اهمیت نیست و این کشور تا هنوزهم قادر نشده توضیح کند چگونه اسامه بن لادن در خاک پاکستان پناه گاه ایجاد کرد و پاکستان این متحد ایالات متحده امریکا، چرا تا هنوز هم با گروپ های گوناگون تروریستی باقی مانده است. چنانچه لیون پنیتا وزیر دفاع امریکا در سفر اخیرش به هند گفت، کاسه صبر رهبران امریکا با پاکستان لبریز شده است.

اما در عقب نا امیدی امریکا ناشی از بازی دوگانه پاکستان، یک جهت یابی دو باره بزرگتر در سیاست امریکا در دو ساحه در حال پدیدار شدن است. شرق میانه بزرگتر و شرق آسیا. درین جهت یابی دو باره، موقعیت پاکستان از دید واشنگتن کم است. به این معنی که در شرق آسیا، ستراتیژی پیشنهاد شده اداره اوباما در محور سیاست امنیت ملی این کشور متمرکز است که چین را هم در بردارد. چنانچه کیسنجر وزیر خارجه سابق امریکا می گوید، در یک ردیف قرار گرفتن هند با ایالات متحده امریکا می تواند از قدرت چین جلوگیری کند و یا آنرا کنترول نماید، همچنان که در یک ردیف قرار گرفتن چین با ایالات متحده امریکا در یک زمان می توانست کنترول کننده قدرت شوروی باشد.

روزنامه لاس آنجلس تایمز در اخیر مقاله می نویسد، با آنکه دلیلی برای رهایی پاکستان وجود دارد، ولی این رهایی خطری هم در پی خواهد داشت. زیرا پاکستان خطرناکترین کشور در جهان است. درین کشور حکومت غیر عادی، موسسات ضعیف و مردم آن در فقر مطلق بسر می برند. علاوه برین، در پاکستان نظامیان و موسسات استخباراتی ترسناک مسلط اند که نه به دموکراسی توجه دارند و نه هم علاقه.

آنها فقط یک کارت ترسناک و نیرومند در اختیار دارند و هر وقتی هم که خواسته باشند می توانند بصورت بالقوه از آن استفاده کنند. این کارت ترسناک زراد خانه اتومی پاکستان است و از همین جهت است که پاکستان را خطر ناکترین کشور در جهان ساخته است. بناً سیاست مداران امریکایی اول باید مکث کنند قبل ازین که این کشور را ترک نمایند، چنانچه که بارها قبل چنین کار را کرده اند.