-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ خرداد ۳۱, چهارشنبه

غزاله جاوید مرلین مونرو پاکستان به قتل رسید

غزاله جاوید مرلین مونرو پاکستان احتمالا به دلیل درخواست طلاق از شوهر چند زنه اش به قتل رسید!

پلیس در قتل (مرلین مونرو پاکستان)، به همسر سابق وی «جهان گیر» که تنها شش ماه بیش تر با او زندگی نکرده بود.
مشکوک است مدت کوتاهی پس از تیراندازی دوشنبه شب بیانیه ای از طرف پلیس منتشر شد
که خواهر غزاله شوهر سابق او و دو نفر از آشنایان او را متهم اصلی پرونده اعلام کرده .سال گذشته غزاله جاوید درخواست طلاق از همسرش کرد وقتی متوجه شد او حداقل یک همسر دیگر غیر از او دارد!!!،
تقاضای طلاق زن در جامعه مردسالاری چون پاکستان به عنوان بی احترامی به شوهر تلقی می شود در جامعه ای که
زنان بسیاری تنها مجبور به فرمانبرداری شوهرانشان و قانون چند همسری برای مردان هستند!…، اما تا زمان ارسال این گزارش هیچ گروه یا فردی مسوولیت این قتل را بر عهده نگرفته است، غزاله جاوید خواننده مردمی پشتو زبان پاکستان از اولین زنانی بود که بدون توجه به تهدید های ستیزه جویانه طالبان در شهر خیبر به خوانندگی پرداخت و مشوق آوازخوانی دوباره زنان در خیبر پاکستان بود، او که در در دهه بیست سالگی خود بود در مصاحبه با سایت اخبار پاکستان گفته بود: «در واقع خلا خوانندگان خوب پشتو را پر کرده است. من هم عاشق موسیقی هستم. به همین دلیل است که من هم علیرغم موانع اجتماعی، تهدیدهای ستیزه جویان و محدودیت های اعمالی از سوی خانواده، خوانندگی را انتخاب کرده ام. … من باید عشق خود به موسیقی را ادامه دهم و ضمناً از خانواده ام حمایت مالی کنم.»
یاد و نامش گرامی باد که صدای آسمانی او همواره در یاد و خاطره زیباترین صدای زنان آزادی خواه جهان باقی خواهد ماند!
العربیه: غزاله جاوید، خواننده مشهور پشتون شامگاه روز دوشنبه 18-6-2012 در حال خروج از آرایشگاهی در شهر پشاور پاکستان کشته شد.
به گزارش «نیوز اینترنشنال » و به نقل از شاهدان عینی این خواننده پاکستانی، در حومه شهر پشاور، از سوی مردان مسلح مورد حمله قرار گرفته و کشته شد.
برخی گزارش های محلی گفته اند غزاله هنگامی که به همراه پدرش از یک سالن زیبایی در محله شهر نو واقع در «دابگری» خارج می شده توسط دو فرد مسلح راکب موتور سیکلت به وسیله سلاح گرم مورد حمله قرار گرفت.
این خواننده پاکستانی بیشتر فعالیت های هنری اش را در شهر پیشاور پاکستان انجام می داده است.
بر اساس این گزارش در این حمله پدر غزاله جاوید که دخترش را همراهی می کرد نیز کشته شده است.
تاکنون هیچ گروهی مسئوولیت ترور غزاله جاوید را بر عهده نگرفته است.
اما پلیس پیشاور اعلام کرده است که در حال حاضر به همسر سابق وی که شش ماه پیش از او جدا شده بود ، مشکوک است.
این خواننده از جمله هنرمندان پاکستانی است که هم در کشور خود و هم در افغانستان از محبوبیت زیادی برخوردار است.
تنها صداست که می ماند!… 
ظهور مجدد خوانندگان زن خیبر پختون خوا
زنان بیشتری تهدیدهای ستیزه جویان برای اجرای برنامه را نادیده می گیرند.
نوشته جاوید عزیز خان
2010-10-02
پیشاور – خوانندگان زن که زمانی بواسطه تهدیدهای طالبان خاموش شده بودند، مجدداً 
صدای خود را در خیبر پختون خوا بازیافته اند.
غزاله جاوید، خواننده پیشتاز پشتو، در حال اجرای برنامه در کنسرتی در پیشاور است. خیبر پختون خوا شاهد احیای خوانندگان زن پس از عملیات موفق نظامی بر علیه ستیزه جویان متنفر از موسیقی است. [جاوید خان]
مسرت مهمند (میانی) همراه با مینا شمس (راست) و موداسیر زمان می خواند. [جاوید خان]
پیشتاز این احیا، غزاله جاوید است که درخشش و ورود او به جمع ستارگان، زنان دیگر را برای ورود به صنعت موسیقی خیبر پختون خوا اغوا کرده است.
مسرت مهمند، یک خواننده پشتو که در دهه بیست سالگی خود است، گفت: «غزاله در واقع خلا خوانندگان خوب پشتو را پر کرده است. من هم عاشق موسیقی هستم. به همین دلیل است که من هم علیرغم موانع اجتماعی، تهدیدهای ستیزه جویان و محدودیت های اعمالی از سوی خانواده، خوانندگی را انتخاب کرده ام. … من باید عشق خود به موسیقی را ادامه دهم و ضمناً از خانواده ام حمایت مالی کنم.»
عروج خواهر کوچکتر مسرت که جا پای مسرت می گذارد، می گوید که محبوبیت مسرت الهام بخش او برای خواندن بوده اند. عروج به آسیای میانه آنلاین گفت: «من قطعاً شعرها، موسیقی و کمپوزیسیون استاندارد انتخاب می کنم تا محبوبیت پایدار در میان طرفداران پیدا کنم.»
حتی زنان افغان – از جمله خواننده پشتو ساپنا طاهر و نغمه – هم با صداهای آهنگین خود طرفدارانی در میان پاکستانی ها کسب کرده اند.
سوات ثابت کرده است که بارورترین منطقه است و تقریباً نیمی از خوانندگان، نوازندگان و رقصندگان خیبر پختون خوا در آن بوجود آمده اند.
موداسیر زمان یک خواننده و عاشق موسیقی که میزبان شوهای تلویزیونی و رادیویی مختلفی است، گفت: «سوات اسطوره های بسیاری نه تنها در خوانندگی بلکه در بازیگری، آهنگسازی و سایر زمینه های مرتبط به شو بیزینس را بوجود آورده است.»
اجراکنندگان مشهور اهل سوات عبارتند از بخت زمانه – یک خواننده محبوب در افغانستان که بنظر می رسد به دست ستیزه جویان کشته شده باشد – و رحیم شاه که برای فیلم های هندی می خواند. سایرین عبارتند از کاران خان، غزاله جاوید، شاز خان، مسرت و عروج.
موداسیر گفت که سلاطین سوآت با کمک به پرورش عشق به هنر، موسیقی را پیش برده اند.
وی افزود که کانال های جدید تلویزیونی و ایستگاه های رادیویی پشتو دری را برای خوانندگان جدید مرد و زن باز کرده اند.
خوانندگان در حال ظهور به اجتماع خود در بازسازی پس از سال های ارعاب تروریست ها کمک می کنند. پس از قتل شبانا، یک خواننده و رقصنده محبوب از دره سوات، و به نمایش گذاشتن جسد او در «میدان سلاخی» که اکنون میدان شهید فاروق نامیده می شود، برای رساندن پیغام ممنوعیت موسیقی در این منطقه، موسیقی پشتو یک سقوط ناگهانی داشت. آن اتفاق یک نقطه شکست برای بسیاری از اجراکنندگان سوات بود که این منطقه را ترک کردند.
اما قاضی جمیل الرحمان، رئیس پلیس بخش مالاکند، به آسیای میانه آنلاین گفت: «اکنون وضعیت در دره سوات نرمال است. تقریباً تمام خوانندگان و خانواده های آنها که به جاهای دیگر کوچ کرده بودند، به خانه برگشته اند. آنها به مانند زمان پیش از بروز ستیزه جویی در این منطقه، آهنگ می زنند و فعالیت می کنند.»
اما احیای موسیقی پشتو بدون مشکلات هم نیست.
احتشام الحق تورو، رئیس انجمن فرهنگی خبرنگاران و هنرمندان خیبر پختون خوا، از ترانه های زیر استاندارد و سی دی های بی کیفیت -که برخی از آنها از سوی غیرپشتون ها بیرون داده شده اند – انتقاد کرده اند.
تورو که می خواهد یک آکادمی موسیقی تاسیس کند، گفت: «برخی ایستگاه های تلویزیونی پشتو و سی دی های ارزان نقشی کلیدی در تخریب صنعت موسیقی پشتو دارند. ما باید اقدامات جمعی برای بازسازی شکوه سابق ترانه های پشتو انجام دهیم.»
نثار محمود یک خبرنگار ارشد پوشش دهنده رویدادهای فرهنگی و موزیک در اخبار گفت که دولت، تبلیغ کنندگان و سایر افراد نگران از موسیقی، شعر و رقص های زیر استاندارد باید یکپارچگی موسیقی پشتو را حفظ کنند. نثار گفت: «ما فاقد موسیقی باکیفیت گذشته خود هستیم، زمانی که موسیقی کلاسیک محیط را شیرین می ساخت.»
اما ستیزه جویی بزرگترین تهدید برای موسیقی بوده و هست.
عباسین یوسف زای رئیس دپارتمان پشتوی دانشگاه کالج اسلامی گفت: «تروریسم تعدادی از فروشگاه ها و اموال موسیقی ما را نابود کرده است. این وظیفه دپارتمان فرهنگی و سایر ادرات دولتی است که موسیقی را بگونه ای حفظ کنند که به همین شکل برای نسل های آتی باقی بماند.»
وی از تمام خوانندگانی که در برابر تهدیدهای طالبان مقاومت کرده اند تا موسیقی را زنده نگه دارند، تمجید کرد.
حتی با آن که طالبان دیگر قدرت را در اختیار ندارند اما خوانندگان زن هنوز با خطر مواجه هستند. برخی خانواده ها به اعضای مونث خود اجازه خوانندگی حرفه ای را نمی دهند.
یک تراژدی در این رابطه، آیمان اوداس یک شاعر و خواننده در حال شکوفایی پشتو است که بنا بر گزارش ها سال گذشته در پیشاور بدست برادرانش به ضرب گلوله کشته شد و برادرانش سپس گریختند. برخی می گویند که این اتفاق بخاطر مخالفت خانواده ایشان با خواندن او بود.