-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۳, سه‌شنبه

دختر وزیر به بازار آمد


رمان "دختر وزیر" چنانچه نویسنده آن ادعا می‌کند؛ روایتی از یک مقطع تاریخی کشور است که به تازگی از سوی انتشارات راه فردا روانه بازار شده است.

مسوولان در انتشارات راه فردا می گویند که پس از چاپ و انتشار این کتاب در کابل، فرهنگیان و کتاب خوانان از آن استقبال خوبی کرده اند.

رمان بلند و تاریخی "دختر وزیر" 100 سال پیش توسط دکتر لیلیاس همیلتون، پزشک انگلیسی که در آن وقت طبیب خانوادگی دربار عبدالرحمن خان بوده، به زبان انگلیسی نوشته شده و سپس توسط گل حسین احمدی به زبان دری ترجمه شده است.
"
دختر وزیر" با محوریت شخصیتی به نام گل‌بیگم که شخصیت اصلی و قهرمان این داستان است؛ بخشی از واقعیت‌های  ناگفته کشور را به تصویر کشیده است.
داکتر لیلیاس همیلتون نویسنده این رمان در مقدمه اثرش آورده است که " اگر خوانندگان من شکایت کنند که هیچ نقطه روشنی در کتاب من دیده نمی‌شود و داستان بدون روزنه‌ امیدی است، آن وقت جواب من به آنها این خواهد بود که من در کار خود موفق شده و زندگی مردم افغانستان را همانطوری که هست، به تصویر کشیده ام".
اهمیت و چگونگی نگارش
محمد عیسی رحیمی، نویسنده و مسول مرکز مطالعات و انتشارات راه فردا درگفت و گو با خبرگزاری بخدی در مورد اهمیت این کتاب گفت" اهمیت و علمی بودن یک کتاب مشروط به بی طرفی نویسنده آن است و از آنجایی که نویسنده این کتاب، خارجی و به گونه ای بی ‌طرف در وقایع افغانستان نگریسته است، این کتاب از اهمیت بالایی بر خوردار است."
رحیمی درباره چگونگی نگارش کتاب دختر وزیر گفت :" نویسنده، هنگامی که در دربار امیر عبدالرحمن به حیث پزشک خانوادگی کار می کرده، یادداشت‌هایی را پیرامون رویدادهایی که خودش شاهد آن بوده ویا از اشخاص کارمند در دربار شنیده، به رشته تحریر در آورده که پس از بازگشت نویسنده به انگلستان با تشویق دوستانش در قالب یک رمان تاریخی نوشته شده است."
داکتر هملیتون، نویسنده کتاب، خود گفته است :" اتفاقاتی را که به رشته‌ تحریر آورده ام، یا خود از نزدیک شاهد آن بوده ام و یا اینکه از اشخاصی شنیده ام که آنها را از نزدیک می‌شناختم. گل‌بیگم و همچنین حکیم، وقایع زیادی را برایم تعریف کرده اند. اما بسیاری از وقایع از مقابل چشمانم گذشته است".
قهرمان و محتوای رمان
به باور عیسی رحیمی، قهرمان رمان تاریخی "دختر وزیر"، دختری اسیر و برده؛ اما با غرور و آزاده‌ به نام گل‌ بیگم است.
او گفت:" گل بیگم در مدتی که در دربار عبدالرحمان اسیر بوده با ویژگی‌های منحصر به فرد خویش مانند " از خود گذری، آزادی‌خواهی و مقاومت"، توانسته توجه لیلیاس همیلتون، نویسنده کتاب را به خود جلب کند."
.
تا جاییکه همیلتون در مورد او می‌نویسد" برای بعضی‌ها شاید امر غیر ممکن بوده باشد که چنان کشور و چنان محیطی بتواند زنی همانند گل‌بیگم را پرورش دهد."
رحیمی گفت:" نویسنده در این کتاب از دو شخص دیگر نیز به حیث قهرمان و چهره‌ اصلی یاد کرده است. یکی پدر گل‌بیگم به نام غلام حسین است که از آن به حیث فرد اسثنایی یاد کرده و یک پیر مرد دیگر به نام ولی محمد که حیثیت "مرشد، صوفی و رهنما" را داشته ، ذکر کرده است."
رحیمی، محتوای کتاب را به طور مختصر چنین توضیح داد؛ " نویسنده در این رمان بلند و تاریخی، ضمن روایت سرگذشت گل بیگم به شرح رفتار حکومت گران افغانستان در دو دهه و به خصوص به شرح مظالم تاریخی در دوره حکومت امیر عبدالرحمن خان امیر افغانستان، و دیگر موضوعات جامعه شناختی و روحیه شناسی مرد هزاره و دیگر ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی این قوم نیز پرداخته است."
پیام کتاب
رحیمی با نقل قول از متن کتاب که مولف نوشته است؛" من به خاطر رهایی از این مشکلات، کتاب‌ دختر وزیر را نوشتم؛ در باره پیام کتاب می گوید که "تاریخ، مایه رهایی و عبرت است. تاریخ مشعل راه آینده است. رویداد های تاریخی کشور اگر جنبه سوزنده، نه سازنده هم داشته باشد، مایه عبرت برای آیندگان است."
رحیمی افزود، "اگر کتله‌های بزرگ اجتماعی جامعه ما، قربانی آزدای خواهی و عدالت خواهی شده و آنان به طور فیزیکی حذف شده اند، بازهم نمی توان از صحنه تاریخ ملت و یا قومی را حذف کرد و جریان عدالت خواهی را متوقف ساخت."
به گفته رحیمی، پیام مهم کتاب این است که "ما نمی توانیم چشمان را بر واقعیت های تاریخی، اگرچه تلخ باشد ببندیم."
خبرگزاری بخدی