-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۲, دوشنبه

خروج تجهیزات ناتو از افغانستان چقدر واقعیت دارد؟


صدهزارکانتینر، پنجاه هزار وسیلۀ جنگی، ظرف چند سال می تواند خارج شود؟ آیا این پروپاگند نیست؟

پایگاه خبری آتلانتیک وایر، اگر ناتو و آیساف می‌خواهند تدارکات خود را به طور کامل تا پایان سال 2014 از افغانستان خارج کنند، باید از هم‌اکنون و به طور 24 ساعته هر هفت دقیقه یکبار یک کانتینر از تدارکات ناتو از خاک افغانستان خارج شود.
در ادامه این گزارش آمده است که ناتو در افغانستان، حدود 100 هزار کانتینر و بیش از 50 هزار وسیله نقلیه موتوری دارد که باید همه آن‌ها را از افغانستان خارج کند.
این گزارش می‌افزاید، عذرخواهیهیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا از پاکستانی‌ها برای بازگشایی مجدد مسیر تدارکاتی ناتو که بر اثر حمله امریکا به پست مرزی "سلاله" و کشته شدن 24 سرباز پاکستانی بسته شده بود، نیز بدین خاطر صورت گرفت که مسدود ماندن این مسیر هزینه‌های زیادی را به آمریکا تحمیل می‌کرد.
آتلانتیک وایر با اشاره به مسیر ترانزیت "شبکه توزیع شمال" می‌افزاید: حتی با بازگشایی مسیر تدارکاتی ناتو در خاک پاکستان، آمریکایی‌ها هنوز نیم‌نگاهی به مسیر ترانزیت شمالی که از کشورهای آسیای مرکزی می‌گذرد، دارند و یک سوم تدارکات خود را از طریق این شبکه از افغانستان خارج می‌کنند.
مسیر تداکاتی ناتو در پاکستان هزینه کمتری را بر دوش آمریکا می‌گذارد، اما این مسیر از زمین می‌گذرد و آمریکایی‌ها در برخی مواقع نیاز به انتقال هوایی تدارکات خود دارند که کشورهای آسیای مرکزی می‌توانند برای این منظور مفید فایده باشند.
از سوی دیگر آمریکایی‌ها می‌دانند که برای خروج تدارکات خود از طریق کشورهای آسیای مرکزی هرگز با مقاومتی از سوی این کشورها روبرو نمی‌شوند اما این موضوع در رابطه با پاکستان بسیار محتمل است.
در پایان این گزارش آمده است که تنها خارج کردن تدارکات از افغانستان نکته مهم و قابل توجه برای ناتو و آمریکا نیست، بلکه نکته حیاتی برای آن‌ها ساختن یک افغانستان قوی‌تر نسبت به قبل است.
نیروهای نظامی ناتو و آمریکا اعلام کرده‌اند که تا پایان سال 2014 افغانستان را ترک کرده و مسئولیت امنیت افغانستان را به خود افغان‌ها واگذار می‌کنند.