-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۲, دوشنبه

درکابل، آفتاب از غرب طلوع کرد/ فیصله به احضارسفیرپاکستان

اگر روز دیگر، دولت افغانستان از پاکستان عذرخواهی کند، داروندار حیثیتی افغانستان برباد می شود. این آقایان عادت دارند که پس ازیک گام جدی علیه خیره سری های پاکستان، ناگاه عقب می نشینند.


شوراي امنيت ملي افغانستان به مقام‌هاي وزارت خارجۀ كشور دستور داده كه سفير پاكستان در كابل را به خاطر حملات توپخانه‌يي ارتش اين كشور بر ولايت‌هاي سرحدي از جمله كنر، احضار كنند.
يك مقام در ارگ رياست‌جمهوري به روزنامۀ ماندگار گفت: در جلسۀ شوراي امنيت ملي افغانستان كه روز گذشته در ارگ برگزار شده بود، فيصله شد كه وزارت خارجه بايد سفير پاكستان را احضار كند.
به دنبال تصميم شوراي امنيت ملی، وزارت خارجه افغانستان سفير پاكستان در كابل را احضار كرد. وزارت خارجه با نشر اعلامیه‌يی گفته است که سفیر پاکستان روز گذشته به وزارت خارجه فراخوانده شده و با جاوید لودین معین این وزارت ملاقات کرده است.
در این اعلامیه آمده است که معین سیاسی وزارت خارجه از ادامه حملات راکتی ابراز نگرانی کرده و گفته است که ادامه چنین حملات، به روابط «حسنه» دو کشور ضربه می‌زند.
براساس این اعلامیه، هر دو مقام توافق کرده اند تا در آینده نزدیک یک نشست مشترک با حضور مقام‌های نظامی بلندپایه دو کشور در شهر جلال آباد برگزار کنند و عوامل اصلی راکت پرانی‌ها و راه‌های پایان‌دادن به آن را بررسی نمایند.
ارتش پاكستان از چند ماه بدين سو، مناطق سرحدي افغانستان را آماج حملات توپخانه‌يي سنگين قرار مي‌دهد. در آخرين مورد، ارتش پاكستان روز شنبه بيش از 300 موشك را بر ولسوالي‌هاي سرحدي ولايت كنر شليك كرده كه بر اثر آن چهار تن جان باختند و بيش از صدها خانه آواره گرديدند.
اين مقام ارگ رياست‌جمهوري گفت كه شوراي امنيت ملي حملات توپخانه‌يي ارتش پاكستان را «همه جانبه» بررسي كرده و برخي دستورهاي لازم را بر ارگان‌هاي امنيتي نيز داده است.
در اين حال، واصف‌الله واصفي سخنگوي والي كنر گفته است كه در نتيجۀ حملات ارتش پاكستان بر ولسوالي‌هاي دنگام و شيگل اين ولايت، چندين منزل ويران شده و مردم آواره گرديده‌اند.
اين مقام ارگ گفت: در جلسۀ دو جانبه و سه جانبه‌يي كه افغانستان با مقام‌هاي پاكستاني داشت، در مورد اين حملات مفصل صحبت شد؛ اما با آن‌هم اين حملات ادامه دارد، بناً سفير پاكستان بايد احضار شود و در مورد اين حملات از او توضيحات لازم خواسته شود.