-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۳, سه‌شنبه

پروندۀ غارت شفاخانه سردار داوود خان دو باره ورق می خورد

 امریکا گفته است درین شفاخانه مبلغ 180 میلیون دالر مصرف کرده اما ارایه خدمات بهداشتی برای نظامیان زخمی وبیمار اردوی ملی درین شفاخانه به حدی ضعیف است که سربازان زخمی جان را شان را از دست می دهند و داروی لازم وجود ندارد تا زنده گی آن ها نجات داده شود.  

جنرال گیرالد گروزا سابق مشاور نظامی درارتش امریکا درافغانستان در یک سندی که به کمیته فرعی بررسی و اصلاحات مجلس نمایندگان امریکا فرستاده به استناد شواهد روشنی جنرال کالد ویل را به چشم پوشی وتأخیردر کار تحقیقات پیرامون فساد گستردۀ اداری در شفاخانه سردار داوود خان متهم کرده است. 

دگروال گروزا و یک تعداد دیگر از مقامات امریکایی می گویند، آن ها در صدد آن هستند تا مشکلات شفاخانه محمد داود خان را که توسط ایالات متحده امریکا تمویل می گردد به کمیته فرعی بررسی و اصلاحات مجلس نمایندگان بیان کنند. 

دگروال وینی شنکس( Shanks ) یک سخنگوی اردوی امریکا گفت، جنرال کالدویل از این موضوع استقبال می نماید و حاضر است به هر نوع پرسش جواب بگوید و من اطمینان دارم زمانیکه همه حقایق ارایه شد و مورد بازرسی قرار گرفت، تمام ادعاها غلط ثابت خواهد شد.

به نوشته آژانس خبری رویترز، ماه گذشته جسن شفیتس (Jason Chaffetz)  ) از حزب جمهوریخواه به لیون پنیتا وزیر دفاع  نامه ای فرستاده و از وی خواست تا وزارت دفاع امریکا تحقیق نماید که آیا رهبران نظامی واقعاً در صدد آن بودند تا گزارش ها مبنی بر سوء استفاده سال 2010 را در مورد شفاخانه پنهان کنند و مخفی نگهدارند.

موضوع سوء استفاده در شفاخانه در سال گذشته و بعد از آن مورد توجه کانگرس امریکا قرار گرفت که روزنامه وال ستریت ژورنال گزارش هایی را در باره  فساد اداری در شفاخانه سردار محمد داود خان منتشر ساخت.

پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا مشکلات شفاخانه را تایید نمود و گفت، تحقیقات و اقدامات لازم در این مورد ادامه دارد. شماری از مقامات نظامی به خصوص رئیس سابق صحیه وزارت دفاع افغانستان وجمعی ازمقامات دراردوی ملی به دزدی وغارت 42 میلیون دالر در شفاخانه سردار داوود خان متهم شده اند. امریکا گفته است درین شفاخانه مبلغ 180 میلیون دالر مصرف کرده اما ارایه خدمات بهداشتی برای نظامیان زخمی وبیمار اردوی ملی درین شفاخانه به حدی ضعیف است که سربازان زخمی جان را شان را از دست می دهند و داروی لازم وجود ندارد تا زنده گی آن ها نجات داده شود. 
سترجنرال رحیم وردک وزیردفاع (بربنیاد گزارش تیم های تحقیق) به بازرسان امریکایی گفته است که دولت توان کشانیدن مقامات مظنون به حسابدهی را ندارد. بسم الله محمدی وزیر داخله کنونی که درآن زمان لوی درستیز اردوی ملی بود، درفروش تجهیزات پزشکی و ادویه و انتقال ده ها تن ادویه از شفاخانه به بازار های آزاد متهم دانسته شده است.