-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ تیر ۲۱, چهارشنبه

بحث های پس پرده در واشنگتن

چه کسی می تواند جانشین رئیس کرزی باشد؟ 

"انتخاب یک شخص موفق در افغانستان"عنوان یک مقاله تحلیلی است که در روزنامه واشگتن پست در باره آینده افغانستان نشرشده است.

روزنامه می نویسد: امریکایی ها در بحث های خود راجع به افغانستان از فراخواندن هرچه زودتر عساکر خود از این کشور صحبت می کنند و اینکه آیا واشنگتن می تواند دولت رییس جمهور کرزی و طالبان را باهم آشتی دهد.

همچنین در این مناقشات و بحث ها گفته می شود که آیا افغانستان تا اواخر سال 2014 متحد و یکپارچه باقی خواهد ماند و از تسلط دوباره القاعده و طالبان جلوگیری خواهد شد یانه ؟ و اینکه به جای حامد کرزی چه کسی انتخاب خواهد شد؟

روزنامه می نویسد که واشنگتن باید تا حد امکان کوشش کند که یک شخص تغییر پسند در انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان پیروز شود.

روزنامه واشنگتن پست در ادامه می نویسد: اگر کدام جنگ سالار و یا کسی که در فساد اداری دست دارد رییس جمهور افغانستان انتخاب شود، پول های کمکی ضایع خواهد شد و اقتصاد این کشور که به کمک مالی خارجی اتکا دارد فروکش خواهد کرد.

در چنین حالت، تغییراتی که در زندگی افغانها در عرصه های خدمات معارف، صحت عامه، و مخابرات به وجود آمده ضایع خواهند شد.

واشنگتن پست می نویسد که ناگوارتر از همه اینکه مخالفین مسلح امکان دارد مردم محروم و ناراضی از وضعیت را به سوی خود جذب کنند، افغانستان بار دیگر دچار جنگ داخلی شود، و قسمت های زیاد از خاک این کشور در تصرف طالبان و القاعده درآید.

روزنامه می افزاید که اگر رییس جمهور آینده افغانستان یک شخص میانه رو و تغییر پسند باشد امکان دارد به نتایج خوبی دست نیابد ولی بازهم از ناکامی و سقوط جلوگیری خواهد کرد.

روزنامه در قسمت اخیر تحلیل و بررسی خود می نویسد که رییس جمهور آینده افغانستان فرصت خواهد داشت تا اعتماد و باور امریکا را جلب و چون مصر، ترکیه، یونان، اردن، کوریای جنوبی، و تایوان یک شراکت امنیتی را با امریکا ایجاد کند.

واشنگتن پست می نویسد که افغان ها باید تشویق شوند تا جلو آنعده از مفسدین و جنگسالاران را بگیرند که سعی دارند خود را به مقام ریاست جمهوری کشور برسانند.

روزنامه می نویسد: نجات دادن مردم افغانستان از جنگی که از یک نسل به این سو در این کشور ادامه دارد تا حدی زیادی به تلاش های 13 ساله امریکا در افغانستان و کمک های مادی واشنگتن با این کشور و به تصمیم گیری خود افغان ها وابستگی دارد. ولی رسیدن به این هدف از طریق یک عملیه انتخاباتی درست در سال 2014 و نتایج آن ممکن است.