-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۸, یکشنبه

برای اولین بار اتفاق افتاد

طالبان حملات موشکی پاکستان را محکوم کرد.
طالبان به ناتو گفته، اگرپایگاه های خود را دروقت خروج ویران کنید، نزد مردم تخریب کار تلقی می شوید!

اخیراً گروه طالبان حملات موشکی پاکستان بر مناطق شرق کشور را محکوم کرد. وحید مژده فرد نزدیک با برخی حلقات طالبان درین باره گفت: طالبان تا سال 2010 بسیار محتاطانه رفتار می‌کردند و دست به اقدامی نمی‌زدند که خشم پاکستان را برانگیزد.
وی درتماس با فارس، اشاره داشت که طالبان حتی زمانی که از کشته شدن وزیر دفاع  خود "ملا عبیدالله" مطلع  شدند، در این رابطه سکوت پیشه کردند.
مژده ادامه داد: از اواخر سال 2010 و اوایل سال 2011 به بعد، طالبان توانستند روابط بیشتری برقرار کرده و در پایان سال 2011 با پروژه دفتر قطر، به سمت سیاسی شدن حرکت کنند.
این کارشناس افغان اذعان کرد که در این سال آمریکا و کشورهای غربی با پروژه دفتر قطر، این گروه را به عنوان یک گروه سیاسی پذیرفتند.
به نظر مژده، به دلیل اینکه طالبان سیاسی شدند این گروه باید موضع خود را در مورد مسائل افغانستان روشن کند.
وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد طالبان متهم هستند که از پاکستان دستور می‌گیرند اما از زمانی که پروژه دفتر قطر آغاز شد، طالبان در مورد زندانیان خود با پاکستان با تندی سخن گفتند و از این کشور خواستند تا موضع خود را مشخص کند.
این کارشناس افغان اذعان کرد: طالبان می‌خواهند به عنوان یک نیروی مستقل و افغانی که منافع افغانستان را لحاظ می‌کند، خود را به مردم معرفی کنند.
به گفته وی، در همین راستا طالبان در بخش پشتو سایت خود به تخریب پایگاه‌های نظامیان خارجی پس از خروج اشاره کرده و با نکوهش این اقدام خطاب به نیروهای خارجی گفته‌اند که این پایگاه‌ها برای مردم افغانستان ساخته شده و در صورت تخریب شما ویرانگر تلقی می‌شوید.