-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۳, سه‌شنبه

جنگ شیمیائی در سوریه آغاز خواهد شد؟


خاورمیانه بربستر آتش درحال فرو رفتن است.


روز گذشته خبرگزاری های خارجی، خبری را به نقل از دولت بشار اسد منتشر کردند که اگر صحت داشته باشد و یا اگر عملی شود، مرحله ای بین المللی در رویدادهای جاری در سوریه آغاز خواهد شد. خبرگزاری "رویانوستی" که در دوران اخیر و با توجه به سیاست خارجی روسیه در ارتباط با سوریه اخبار سوریه را بسیار ملایم تر و متمایل به دولت سوریه پخش می کرد نیز روز گذشته نوشت:
دمشق برای اولین بار تایید کرد که این کشور زرادخانه ای از سلاح شیمیایی دارد و سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه هشدار داد: "ما در صورت تجاوز خارجی از سلاح شیمیایی استفاده خواهیم کرد. سردبیر مجله "دفاع ملی" روسیه دراین باره گفت:
" دولت سوریه در واقع از مداخله نظامی خارجی، بویژه از سوی کشورهای غربی نگران است و با توسل به چنین تهدیدهائی، پیامی را به کشورهای عضو ناتو فرستاد که آنها در مسایل داخلی سوریه دخالت نکنند. بعید است که سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کند. سوریه چنان قدرت نظامی که بتواند با سلاح متعارف با مخالفان مقابله کند. دارا می باشد"
آمریکا پس از وتوی قطعنامه شورای امنیت سازمان مللتوسط روسیه وچین علیه سوریه اعلام داشت که با دور زدن سازمان ملل متحد دست به عملیات قاطع خواهد زد. اتحادیه عرب نیز آشکارا از بشار اسد کناره گیری وی را خواسته است و اسرائیل هم این آتش را دامن می زند.
 ویکتور نادین رائفسکی، کارشناس انستیتوی اقتصاد جهانی و روابط بین الملل نیز می گوید که اظهارات سوریه در باره کاربرد سلاح شیمیایی علیه اشغالگران می تواند آب به آسیاب غرب و شورشیان بریزد.