-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۲, دوشنبه

از کمالات تحریم برایران؛ معاملۀ آرد دربرابر نفترژیم ایران، به دوران معاملات جنس به جنس بر می گردد.


خبرگزاری نیمه رسمی فارس گفته ، نخستین محموله  آرد هندی ، که در ازای فروش نفتایران به این کشور دریافت شده ، بین نانوایی های شهر تهران توزیع شد .
این اولین بار است که یک منبع خبری نزدیک به سپاه پاسداران ، از انجام معامله پایاپای ایران  با مشتریان نفتی خود خبر میدهد .
ایران به دلیل تحریم های نفتی و بانکی غرب ، برای فروش نفت و دریافت پول آن ، با مشکل مواجه است .
مقامات ایرانی پیش از این تحریم های غرب را بی اثر می دانستند  و می گفتند ، گزینه هایی را برای جایگزینی مشتریان نفتی اروپایی خود در نظر دارند .
در هفته های اخیر و با اعمال دور تازه تحریم و جهش چند پله ای قیمت ها ، برخی مدیران میانی حکومتی در مورد تاثیرسوء تحریم ها براقتصاد ایران  اظهار نظر کرده اند .
جمعه، ۳۰ تیرماه، خبرگزاری رویترز گزارش کرد ، «شرکت‌های خصوصی گمنام » با دریافت «تخفیف‌های نامعقول» و با استفاده از «مدارک جعلی» تلاش میکنند تا نفت ایران را به دلالان اروپایی بفروشند .
روزنامه وال استریت ژورنال نیز در مقاله ای نوشته ،  مقامات آمریکایی بر اساس اطلاعاتی محرمانه سازمان‌های امنیتی به این نتیجه رسیده اند ، ایران طرح هایی را برای حمله به سکوهای نفتی و نفت‌کش‌‌ها به منظور  اخلال در بازار نفت جهان در دست اجرا دارد .  
ایران پیشتر تهدید کرده بود در صورت مختل شدن صاردات نفت ، تنگه هرمز را با هدف اخلال در تجارت نفت دیگر کشور ها خواهد بست .
ایران در زمان جنگ هشت ساله با عراق تلاش کرد تا با رها سازی مین های دریایی در خلیج فارس ، صاردات نفت کشور های عربی را مختل کند . اما حضور نظامی آمریکا در منطقه مانع موفقیت ایران شد .
در هفته های اخیر ، ناوگان پنجم آمریکا مستقر در بحرین ، رزمایش مشترکی را با همکاری بیست کشور منطقه به منظور مین روبی خلیج فارس انجام داده است .
کشور های عریی منطقه ضمن نگرانی از بازار های نفتی این کشور ها ایران را متهم میکنند ، که با تحریک و تجهیز شیعیان منطقه ، امنیت این کشور ها را با چالش مواجه میکند .
مقامات ایران ، و خصوصاً  وابستگان به سپاه پاسداران  ، همواره غرب و پشتیبانان آنان  را به اقدامات تلافی جویانه تهدید میکنند