-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۴, چهارشنبه

بازداشت دکترحسین علی یاسا درکابلاشاره: بازداشت دکتریاسا می تواند تنش میان حکومت و جبهه ملی را فزون تر کند.


یک منبع در جبهه ملی افغانستان که خواست نامش در خبر ذکر نشود، به خبرگزاری بخدی گفت که داکتر حسین علی یاسا، از موسسان این جبهه و صاحب امتیاز روزنامه افغانستان همراه با راننده اش، از سوی ریاست امنیت ملی بازداشت شده است.
به گفته منبع، ریاستی که آقای یاسا را بازداشت کرده است در زمینه مسایل استخبارات خارجی (اداره ضد جاسوسی) کار می کند.

اداره امنیت ملی کشور تا کنون در مورد بازداشت این روزنامه نگار چیزی نگفته است. 
حزب وحدت مردم افغانستان، با نشر اعلامیه ای گفته است که داکتر حسین علی یاسا، صاحب امتیاز روزنامه های افغانستان و اوت لوک مشاور در امور مطبوعاتی جبهه ملی از روز گذشته به این سو، ربوده شده است.
در اعلامیه این حزب آمده است که آقای یاسا، حوالی ساعت 12:00 روز گذشته، هنگامی که با راننده اش از هوتل اینترکانتینینتال، خارج شد، تاکنون مفقودالاثر است.
استاد محقق رهبر حزب وحدت مردم، در اعلامیه اظهار نگرانی کرده است که " آقای یاسا دچار بیماری شکر بوده و باید روزانه به طور مرتب دوای انسولین مصرف می کرد."
مسئولان در حزب وحدت گفته ااند که آقای یاسا، یا از سوی مقام های حکومتی بازداشت شده و یا اینکه دشمنان افغانستان در این امر دخیل هستند.
درهمین حال، اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان نیز، نسبت به سرنوشت آقای یاسا اظهار نگرانی کرده و از ارگان های امنیتی خواسته است که به شکل جدی، در این مورد، اقدام کنند.
فیض اله وارسته شب ستیز، از مسوولان این اتحادیه، به خبرگزاری بخدی گفت که داکتر یاسا، از مدیران یکی از معتبرترین روزنامه های کشور (روزنامه های افغانستان و اوت لوک) است و ربوده شدن او، قابل نگرانی است.
به گفته او، روزنامه نگاران در افغانستان با مشکلات جدی از سوی دشمنان مردم افغانستان روبرو هستند و حکومت باید برای حفظ جان این قشر از نخبگان جامعه، تلاش کند.
وارسته، می گوید در صورتی که آقای یاسا از سوی حکومت بازداشت شده باشد، نحوه بازداشت او مخالف با قوانین ملی و بین المللی است و باید هرچه زود تر رها شود.
خبرگزاری بخدی