-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۷, شنبه

چین خواستار روابط استراتژیک نظامی با افغانستان شد


چین دریازده سال اخیر، جزو کمک های بین المللی به افغانستان نبوده ودرتوسعۀ افغانستان امداد نکرده است. روابط «استراتیژیک نظامی» با افغانستان به چه معناست؟

به گزارش فارس به نقل از"شینهوا"، "گوا بو ژونگ" نائب رئیس کمیسیون مرکزی نظامی چین در دیدار با "عبدالرحیم وردک" گوا خواستار ارتقاء سطح ارتباطات استراتژیک و تقویت همکاری‌های عملی ارتش هر 2 کشور به منظور کمک به همکاری‌های استراتژیک 2 جانبه شد.
این مقام نظامی چین در این دیدار اظهار داشت: همکاری هر دو کشور در سال‌های اخیر نتایج مشخصی را در پی داشته است.
وی از افغانستان به دلیل پشتیبانی از مسائلی که به منافع اصلی چین مرتبط می‌شود، قدردانی کرد.
نائب رئیس کمیسیون مرکزی نظامی چین گفت: پکن از جامعه جهانی خواسته است تا به اراده مردم افغانستان احترام گذاشته و به حمایت خود از استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی افغانستان ادامه دهند.
وزیر دفاع افغانستان از کمک چین به افغانستان تشکر کرد و اضافه کرد که روابط نزدیک نظامی با چین به امنیت و ثبات منطقه کمک خواهد کرد.
وزیر دفاع افغانستان در سفر خود به پکن با وزیر دفاع چین نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.
وزیر دفاع چین در این دیدار اظهار داشت که روابط نظامی کابل – پکن در حال توسعه است.
در این دیدار آموزش نظامیان افغان توسط چین نیز مورد بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
افغانستان در سایه حمایت پکن، عضو سازمان همکاری‌های شانگهای نیز شد و در این حاشیه برگزاری اجلاس سران شانگهای در پکن، کابل – پکن در مورد اعلامیه همکاری‌های استراتژیک به توافق رسیدند.
چین از سرمایه‌گذاران عمده در افغانستان است و بزرگترین پروژه اقتصادی افغانستان به ارزش بیش از 3 میلیارد دلار در دست شرکت‌های چینی است.