-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ تیر ۲۹, پنجشنبه

جنجال درکنگرس امریکا بر سر افغانستان

یاوه گویی برخی اعضای مجلس امریکا: افغانستان از وجود طالبان سال ها قبل پاک گردید، بناً وقت آنست که پیروزی اعلان کنیم و عساکر را به خانه های شان برگردانیم.


یک تعداد از اعضای مجلس نماینده گان هر دو حزب سیاسی امریکا راجع به دوام جنگ و فساد اداری در افغانستان ابراز نگرانی نمودند و گفتند، جنگ در افغانستان یک ضایعه بشری و مالی می باشد. مجلس نماینده گان بروز چهار شنبه روی این موضوع بحث کردند که آیا 608 ملیارد دالر مصارف دفاعی سال آینده را، مورد تصویب قرار بدهند یا خیر.

والتر جونز از حزب جمهوریخواه گفت، من نمی توانم از لایحه یی حمایت کنم که در آن فرستادن ملیارد ها دالر برای افغانستان در نظر گرفته شده است. جونز افزود، من بیش از 10474 نامه ابراز تسلیت به خانواده های قربانیان جنگ افغانستان امضا کرده ام. حالا وقت آن رسیده که کانگرس به صدای 72 فیصد مردم امریکا گوش بدهد که می گویند:
«عساکر ما را حالا به خانه های شان بر گردانید، نه دیرتر»

دانا رو رابکر مربوط حزب جمهوریخواه از ایالت کلیفورنیا گفت، جنگ به رهبری امریکا به داستان حوزه تاریک و روشن شباهت دارد و هر قدر که آنجا طولانی تر بمانیم دشمنان بیشتر به وجود می آوریم. بگفته او، اسامه بن لادن کشته شد، افغانستان از وجود طالبان سال ها قبل پاک گردید، بناً وقت آنست که پیروزی اعلان کنیم و عساکر را به خانه های شان برگردانیم.

اما پیتر ولچ ( Peter Welch) نماینده ورمانت ( Vermont) از حزب دموکرات گفت، پالیسی یا خط مشی دولت سازی که توسط ایالات متحده امریکا در افغانستان اتخاذ گردیده فقط با ذره بین تاریخ دیده خواهد شد همچنانی که راجع به موثریت گودال جنگ جهانی اول دیده شد. شما به یک متحد ضرورت دارید که در آینده می تواند شریک شما باشد. ولچ می گوید، حکومت کرزی فاسد است، اما سوال اینجاست که از کدام نقطه باید به عقب گام برداریم.

بنوشته آژانس خبری رویترز، روشن نیست آن عده از اعضای مجلس نماینده گان که مخالف جنگ هستند، بلاخره چه تاثیری می توانند بالای تخصیص پیشنهاد شده دفاعی داشته باشند. بعضی از نماینده گان گفتند، آنها تعدیلی را درین مورد پیشنهاد خواهند کرد. اما اکثر این اظهارات در بحث های عمومی صورت گرفت و فکر نمی شود که منتج به تغییر در لایحه شود.

نسخه نهایی بودجه قبل ازین که برای توشیح به بارک اوباما رییس جمهور فرستاده شود، باید با نسخه مشابه مجلس سنا تطبیق گردد. اندازه بودجه که برای مصارف سال مالی 2013 وزارت دفاع به مجلس نماینده گان فرستاده شده و در ماه آکتوبر آغاز می گردد جمعاً 519 ملیارد دالر می باشد. بگفته مقامات، این رقم به اندازه 1.1 ملیارد دالر بیشتر از بودجه تصویب شده سال قبل و 3  ملیارد دالر بیشتر از مقداری است که بارک اوباما از کانگرس تقاضا نموده بود.