-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۵, پنجشنبه

حادثه خونین تاجیکستان سرریز بحران افغانستان است


افغانستان کوچک توان بازی‌های بزرگ را ندارد و در نتیجه این بازی‌ها به تاجیکستان، پاکستان و ایران سرریز می‌شود.

به گزارش فارس، به دنبال حوادث خونین روز گذشته در ولایت "بدخشان" تاجیکستان، 
 ادعا شده که هشت تن از دستگیرشدگان تبعه افغان هستند.
"احمد سعیدی" کارشناس افغان در مورد تماس تلفنی حامد کرزی با "امامعلی رحمان"، اظهار داشت: اگر مناطق مرزی تاجیکستان نیز مانند مناطق مرزی پاکستان ناامن شود، تأثیر زیادی بر اوضاع افغانستان خواهد گذاشت.
به گفته این کارشناس افغان، هدف از گفت‌وگوی تلفنی کرزی با امامعلی رحمان، فقط ابراز همدردی و نشان دادن حسن همجواری بوده است.
سعیدی افزود: قاچاقچیان مواد مخدر همواره بین مرز افغانستان و تاجیکستان تردد می‌کنند و این قاچاقچیان همواره با نیروهای تاجیکی و افغان درگیری دارند.
به عقیده این کارشناس افغان، افغانستان از نظر جغرافیایی  کشوری کوچک است که بازی‌های بزرگی در آن جریان دارد.
وی در توضیح این مطلب گفت: سازمان‌های اطلاعاتی تمامی 45 کشوری که در افغانستان حضور دارند، بازی‌های بزرگی را دنبال می‌کنند و  در این میان افغانستان کوچک توان بازی‌های بزرگ را ندارد و در نتیجه این بازی‌ها به تاجیکستان، پاکستان و ایران سرریز می‌شود.
سعیدی این موضوع را حقیقتی انکار ناپذیر دانست.
کارشناس افغان در مورد طرح‌های قدرت‌های فرامنطقه در آسیای مرکزی، اظهار داشت: در سیاست دوست و دشمن دائمی وجود ندارد، اما منافع دائمی وجود دارد وهر طرفی که منافع خود را در خطر ببیند یا به دنبال منافع بیشتر باشد، از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد.
در حال حاضر آمریکا در افغانستان دارای مشکلات و چالش‌های زیادی است و این توانمندی را ندارد که دست به چنین اقداماتی بزند.
به عقیده وی، در حال حاضر این یک بازی منطقه‌ای است و ممکن نیست که تبدیل به فرامنطقه‌ای شود اما با این وجود هیچ چیز دور از انتظار نیست.
وی درباره رویارویی روسیه و آمریکا در آسیای مرکزی، گفت: درگیری تاجیکستان در مقایسه با حوادثی که در افغانستان، سوریه و پاکستان رخ می‌دهد، بسیار کوچک است.
به گفته سعیدی، نباید فراموش کرد که آمریکا و روسیه در مورد بحران سوریه اختلافات نظر دارند و در سیاست احتمال هر نوع بازی وجود دارد اما تاکنون سندی وجود ندارد که بتوان دست یکی از قدرت‌ها را در حوادث تاجیکستان مشاهده کرد.
به استناد رسانه‌های منطقه‌ای، طی 2 روز گذشته بر اثر یورش نظامیان تاجیک به منطقه "خاروغ" بدخشان، 30 تن از نیروهای معترض کشته و دهها تن زخمی و دستگیر شدند.
همچنین بر اثر این حوادث 12 تن از نیروهای امنیتی تاجیک نیز کشته شدند.
این درگیری در پی آن روی داد که نیروهای امنیتی و نظامی به منظور شناسایی و دستگیری عاملان قتل "عبدالله نظراف" رئیس کمیته امنیت ولایت بدخشان که اوایل هفته گذشته در شهر خاروغ به دست افرادناشناس کشته شد، وارد این منطقه شدند.