-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ تیر ۲۱, چهارشنبه

والي پروان: يك عضو مجلس مانع عمليات بر ضد طالبان مي‌شود


آیا شورشیان مسلح در پروان، طالبان هستند یا نفرات حزب اسلامی؟

والي ولايت پروان مي‌گويد كه يك عضو مجلس نماينده‌گان، مانع عمليات بر ضد طالبان در غوربند مي‌شود. والي پروان 
در يك گفت‌وگو با روزنامۀ ماندگار گفت: هنگامي كه آن‌ها در غوربند برضد طالبان عمليات‌ تصفيه‌يي را راه‌اندازي كرده بودند، عبدالستار خواصي نمايندۀ پروان در مجلس به يكي از رسانه‌ها گفته بود كه طالبان در غوربند نيستند و نيروهاي امنيتي بي‌جا در آن‌جا عمليات مي‌كنند.
اما والي پروان مي‌گويد كه طي يك تماس تليفوني به آقاي خواصي گفته است: «اگر طالبان در درۀ غوربند نيستند، جواد ضحاك را كي‌ كشت، موترها را كي به آتش كشيد، ماين‌ها را در مسير سرك‌ها كي جاسازي كرده بود و در آخرين مورد خانم جوان را كي تيرباران كرد. پس اين‌ها كيستند كه مرتكب چنين جنايت‌هايي مي‌شوند.»
اما عبدالستار خواصي منشي مجلس نماينده‌گان از اظهارنظر در اين مورد خودداري كرد. او به روزنامۀ ماندگار گفت: تا هنگامي كه با والي پروان در اين مورد صحبت نكند، مصاحبه نخواهد كرد. بصير سالنگي والي پروان مي‌گويد كه طالبان 62 فقره جنايت را در درۀ غوربند مرتكب شده‌اند.
او گفت: «من در حضور نمايندۀ سازمان ملل متحد به آقاي خواصي گفته‌ام كه از جنايت طالبان در غوربند چشم‌پوشي نكن. حالا هم به او گفتم كه شما اين جنايت‌كاران را پنهان نسازيد؛ آفتاب به يك دست پنهان نمي‌شود، طالبان مانند آفتاب واضح در غوربند هستند.»
والي پروان گفت: او (خواصي) مانع عمليات‌ها مي‌شود. در زمان عمليات در غوربند كه مردم مي‌خواستند نزد ما بيايند، آقاي خواصي مانع آن‌ها شد و به مردم گفت كه قوا عقب‌نشيني مي‌كند. او به مردم گفت كه من با والي و فرمانده پوليس صحبت كرده‌ام. در حالي كه اين ادعا صحت نداشت.
والي ولايت پروان گفت كه اين ولايت نقطۀ عطف و استراتژيك براي طالبان است؛ زيرا بزرگترين پايگاه نيروهاي خارجي در اين ولايت قرار دارد و در ضمن پروان بزرگترين پايگاه مبارزه با تروريسم در گذشته بوده و است.
عبدالبصير سالنگي گفت: بقاياي حزب اسلامي و طالبان كه در سال‌هاي گذشته به دليل اينكه‌ مردم را شهيد كرده بودند از اين ولايت متواري شده بودند، اكنون دوباره جان گرفته و بر ضد دولت مي‌جنگند.
آقاي سالنگي گفت كه بدامني در تخار، كندز، تگاب و تاله و برفك بر اوضاع اين ولايت تاثير گذاشته و این مناطق از گذشته مراكز تلاشي جدي هم نداشته اند؛ به همين دليل طالبان توانستند به دو ولسوالي پروان (سياه‌گرد و شينواري) نفوذ كنند.
به گفتۀ والي پروان، طالبان جنايت‌هاي جدي‌يي را در اين منطقه مرتكب شده‌اند كه از آن جمله رييس‌ شوراي ولايتي باميان را به گونۀ بي‌رحمانه كشتند و در آخرين مورد يك زن را به شكل فجيعي در شينواري به گلوله بستند. عبدالبصير سالنگي گفت: «قتل اين خانم يك راهزني، يك دهشت... بود. اين شريعت گفته نمي‌شود. چند نفر دزد در موجوديت حكومت كه مسوول شريعت نيستند. آن‌ها دهشت‌افگن هستند.»
به گفتۀ والي پروان، طالبان و حزب اسلامي بارها به شهر چاريكار هجوم آورده‌اند، بر موتر او حمله كرده‌اند و باري هم چندين انتحاركننده را به پروان كشانيدند و همۀ تلاش آن‌ها اين‌ است كه پروان را ناامن سازند.
والي پروان گفت كه بر اثر عمليات‌هايي كه در غوربند داشتيم، طالبان به «دره‌هاي طولاني» فرار كردند؛ هدف ما اين بود كه مسير راه را از وجود «دهشت‌افگنان» پاك‌سازي كنيم، كه كرديم.
او ادامۀ عمليات‌ها در مناطق ناامن پروان را مسووليت وزارت‌هاي دفاع و داخله عنوان كرد. هم‌چنان ذكيه سنگين نمايندۀ پروان در مجلس نماينده‌گان، نسبت به وضعيت امنيتي پروان اظهار نگراني كرد و گفت كه وضعيت پروان روز به روز بد مي‌شود.
خانم سنگين به گونۀ نمونه گفت كه طي يك‌ماه گذشته پنج زن در اين ولايت بر اثر خشونت‌ها كشته شده اند.
اين عضو مجلس همچنان خاطرنشان ساخت: در آخرين مورد يك زن مظلوم به گونۀ بي‌رحمانه در ولسوالي شينواري پروان به دليل اختلافاتي كه ميان فرماندهان طالبان وجود داشت، تيرباران شد. او گفت كه تيرباران اين زن بايد از سوي دولت جدي گرفته شود.