-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۳, سه‌شنبه

آغاز نبرد آشکار میان سیاسیون وفرماندهان دولت وخارج دولت با کمیسیون حقوق بشر

نشر فشردۀ گزارش کمیسیون حقوق بشر، کسانی را آماج گرفته است مأموریت سیاسی وجنگی خاتمه یافته است. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در یک گزارش بزرگ، نام های قوماندانانی را بار ها یاد آوری کرده است که در دهه هفتاد شمسی، به کشتن غیر نظامیان و اسیران جنگی در جریان جنگ های داخلی متهم استند.

در این گزارش گفته شده که کشتار ها به دستور مستقیم قوماندانان و یا سرگروپ های آنها صورت گرفته است.

"ترسیم منازعه افغانستان" که یک گزارش مستند از تخطی های حقوق بشر پس از سال 1357 شمسی در افغانستان به حساب می آید، در هشت صد صفحه تدوین شده است.

در این گزارش که در نتیجه تحقیق و بررسی شش ساله تهیه شده، عاملان نقض حقوق بشر، از زمان اشغال افغانستان توسط شوروی سابق تا سقوط رژیم طالبان در سال 2001 میلادی، با تفصیل ثبت شده اند.

حوریه مصدق یکی از فعالان حقوق بشر که از ناظرین سازمان عفو بین الملل و از تدوین کننده های این گزارش است می گوید، در فهرست نقض کننده های حقوق بشر در جریان جنگ های داخلی، نام های کسانی هم دیده می شود که در حکومت فعلی در کرسی های مهم کار می کنند.

ایتلاف ملی افغانستان که از اکثریت اعضای آن در گزارش "ترسیم منازعه افغانستان" یاد آوری شده، تهیه و نشر این گزارش را دشمنی جریان های خاص علیه مجاهدین می داند.

سید آقا فاضل سانچارکی سخنگوی ایتلاف ملی افغانستان در همین مورد به رادیو آزادی گفت، نشر هر گونه گزارش باید بی طرفانه باشد.

اما خانم مصدق می گوید که محتویات این گزارش با حقانیت تهیه شده است.

در گزارش ترسیم منازعه، در تمام افغانستان یک صد و هفتاد گور دسته جمعی ثبت شده است که از این میان یکی از قبر ها شگافته شده و معاینات بالای آن صورت گرفته است زیرا دولت افغانستان امکانات و وسایل لازم برای معاینات دی ان ای را در اختیار ندارد.

بر اساس گزارش روزنامه نیویارک تایمز، این گور دسته جمعی در ساحه وزارت داخله افغانستان کشف شده است.

محمد اشرف بختیاری رییس اداره معاینات قانونی اجساد به نیویارک تایمز گفته است، وزارت امور داخله به او دستور داده تا در مورد هویت کسانی که از این گور ها پیدا شده اند، به کسی معلومات ندهد زیرا این موضوع خیلی سری و محرم است.

اما آقای بختیاری در مورد موجودیت گور های دسته جمعی در سایر مناطق افغانستان با جرات صحبت کرده و تحقیق در آنجا ها را ضروری می داند.

او ادعا می کند که حکومت افغانستان و جامعه بین المللی هر دو برای تحقیق در این مورد تعهدی ندارند.

در این فهرست تخطی کننده های حقوق بشر، به شمول هر دو معاون رییس جمهور، مارشال محمد قسیم فهیم و عبدالکریم خلیلی، نام های عطا محمد نور والی بلخ، عبدالرشید دوستم رهبر جنبش، محمد محقق رهبر حزب وحدت، حتی احمد شاه مسعود و در حدود پنج صد تن دیگر دیده می شود.

اما سخنگوی ایتلاف ملی افغانستان در مورد تدوین کننده ها و حقایق این گزارش تردید دارد.

در گزارش همچنان در مورد قتل افراد ملکی و زندانیان که گفته می شود توسط طالبان مسلح و سایر گروه های شورشی به شمول گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی صورت گرفته، نیز تحقیق شده است.

فعالان حقوق بشر، مقامات افغان را متهم می کنند که با تهیه کننده های این گزارش مخالفت دارند.

حوریه مصدق یکی از این فعالان می گوید که حکومت افغانستان با نشر مکمل این گزارش موافق نخواهد بود.

در این میان موضع مسوولین سازمان ملل متحد در مورد گزارش ترسیم منازعه افغانستان روشن است، اینکه باید گزارش نشر شود، اما شماری از مقامات امریکایی و افغان این نظریه را به جا نمی دانند.

آنها نگرانی دارند که نشر این گزارش شاید باعث جنگ های داخلی شود.

یک مسوول سفارت امریکا در کابل به روزنامه نیویارک تایمز گفته است: نخستین باری که این گزارش را دیده، خیلی ترسیده بود.

این مسوول امریکایی که می خواهد نامش گرفته نشود، گفته است که یک روز زمان نشر این گزارش فرا خواهد رسید، اما حالا وقت مناسب نیست.

در این حال فعالان هشدار می دهند که اگر پیش از خروج نیرو های بین المللی در سال 2014 میلادی از افغانستان، با نقض کننده های حقوق بشر برخورد و حسابگیری صورت نگیرد، شاید بی رحمی های آنها در آینده تکرار شود.