-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۲۷, جمعه

عرب های ایران زیر ساطورزنداني سياسي عليرضا غبيشاوي، ٣۷ساله، از هموطنان عرب زبان در اهواز روز 17 اسد- مردادماه، در زير شكنجه دژخيمان رژيم آخوندي جان باخت. پيش از اين غيبان عبيداوي از حميديه، محمد چلداوي از اهواز، رضا مغامسي از دزفول، محمد کعبي از شوش و ناصر آلبوشوکه از اهواز در زير شکنجه به دست دژخيمان اطلاعات آخوندي جان باخته بودند.
عليرضا غبيشاوي به خاطر دوستي با شماري از زندانيان سياسي كه ماه گذشته به اعدام محكوم شده اند، بازداشت شده بود. روز 18تيرماه به 5 زنداني سياسي به نامهاي مهندس محمد علي عموري، مهندس هادي راشدي، هاشم شعباني، دبير و دانشجوي فوق ليسانس علوم سياسي و دو برادر به نامهاي جابر و مختار آل‌بوشوکه اطلاع داده شد كه به اتهام آخوندساخته «محاربه» به مجازات اعدام محكوم شده‌اند.
روز 29 جوزا- خردادماه نيز چهار زنداني سياسي ديگر از هموطنان عرب زبان در اهواز، شامل سه برادر به نامهاي عبدالرحمن، عباس و جمشيد حيدري و يك زنداني ديگر به نام علي شريفي توسط رژيم آخوندي اعدام شدند. آنها در تظاهرات مردم اهواز در فرودين ماه90 دستگير شده بودند.
در ادامه اين موج سركوب، در روز 16مرداد حدود 20تن از اهالي اهل تسنن خوزستان بازداشت شدند.
مقاومت ايران عموم مراجع بين المللي و ارگانهاي مدافع حقوق بشر، به ويژه گزارشگر ويژه حقوق بشر در ايران و گزارشگران دستگيريهاي خودسرانه، شكنجه و اعدام را به اقدامي عاجل و لازم الاجرا براي نجات زندانيان سياسي به ويژه در خوزستان فرا مي خواند.
دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران
25مرداد1391 (15اوت2012)