-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ شهریور ۴, شنبه

کمک های" بشر دوستانه" گام اول دخالت ناتو در سوریه

روزنامه اومانیته و سایت خبری حزب کمونیست کوبا که با نگرانی اخبار مربوط به سوریه را دنبال می کنند، می نویسند:به گفته کارشناسان فرانسوی در زمینه مسائل استراتژی نطامی بین المللی ایجاد منطقه پرواز ممنوع با هدف کمک های" بشر دوستانه" در بخشی از مرز سوریه از نظر نظامی امکان پذیر وعملی است. پس از ترکیه وامریکا، فرانسه نیز بطور جدی در زمینه منطقه پرواز ممنوع در سوریه وارد  عمل خواهد شد. علاوه بر زمینه چینی برای جلب موافقت سازمان ملل متحد، مذاکراتی با رهبران روسیه و برخی کشورهای غربی نیز در همین زمینه درجریان است. یعنی اعلام منطقه پرواز ممنوع برای کمک های بشردوستانه!
آنها در گام اول خواهان ممنوع ساختن پرواز هواپیماهای نظامی سوریه برفراز 20 کیلومتر در داخل خاک سوریه اند و معتقدند اگر این اقدام با انگیزه کمک های بشردوستانه باشد، دولت سوریه نمی تواند علیه آن اقدام کند. این 20 کیلومتر فعلا در امتداد مرز ترکیه با سوریه مورد نظر است.
چنین اقدامی عملا به ارتش آزاد سوریه امکان استقرار در خاک سوریه برای فعالیت علیه ارتش سوریه را میدهد.
وزیر دفاع فرانسه در برنامه شبکه  24 تلویزیون این کشور گفت: "در زمینه بحران سوریه و ایجاد منطقه پرواز ممنوع در بخشی از خاک سوریه با توجه به پیشنهاد هیلاری کلیتون باید این مسئله مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد. حتی باید ممنوع شدن پرواز روی تمام خاک سوریه بررسی شود تا ارتش این کشور نتواند به عملیات هوائی علیه مخالفان اسد دست بزند.
روزنامه اومانیته در همین زمینه و با تفسیر مصاحبه وزیر دفاع فرانسه می نویسد: آنچه که وزیر دفاع می گوید معنای دیگری ندارد جز اعلام جنگ علیه دولت سوریه.