-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ شهریور ۴, شنبه

مذاکرۀ حزب اسلامی وطالبان در عربستان


در ماه  جولای سال جاری صلاح الدین ربانی رییس شورای عالی صلح افغانستان نیز به عربستان سعودی مسافرت کرده با رییس استخبارات آن کشور ملاقات کرد.در این اواخر عربستان سعودی در مذاکرات غیر رسمی با نماینده گان حزب اسلامی و طالبان سهم گرفته است. روزنامهء اکسپرس تریبیون چاپ پاکستان با نقل قول از دیپلومات های افغان و عرب نوشته است، عربستان با طالبان به شمول آن هایی که امریکایی ها با ایشان در قطر گفتگو کرده، تماس داشته، تعدادی زیادی از رهبران طالبان را به آن کشور دعوت کرده است. آن ها طرحی را در مورد این که چگونه پروسهء صلح در افغانستان به طور موثر آن پیش برده شود، امضا کرده اند.

رهبری هیات طالبان را مولوی نجیب الله سابق جنرال قونسل در پیشاور به عهده دارد. غیرت بهیر که مسوول سیاسی حزب اسلامی می باشد، هیات سه نفری آن حزب را رهبری می کند. آن ها در این اوخر در صحبت های غیر رسمی با مقامات عربستان سعودی اشتراک کرده اند.

روزنامهء اکسپرس تریبیون می نویسد:
دیپلومات هایی که نخواسته اند هویت آن ها افشا شود، گفته اند، برای گفتگو ها در قطر شهاب الدین دلاور رهبر ارشد طالبان و خالد حقانی برادر مولوی جلال الدین حقانی، به دستور حکومت عربستان به آن کشور خواسته شده اند.

به نوشتهء روزنامه، حکومت عربستان تعداد دیگری از رهبران طالبان نیز را نیز دعوت کرده است. یک رهبر طالبان خبر این دعوت را تایید کرده است.
 گفته می شود در لست افراد دعوت شده، نام های سید طیب آغا که شخص نزدیک و قابل اعتماد ملا محمد عمر، نصرالدین حقانی پسر مولوی جلال الدین حقانی و آغا جان معتصم مسوول امور سیاسی دوران طالبان نیز شامل اند.

منابع افغامی گویند آغا جان معتصم که سال گذشته در شهر کراچی در اثر تیراندازی شدیداً زخمی شده بود، نیز از جمله کسانیست که در گفتگو های دو جانبه در مورد صلح اشتراک خواهد کرد. آغا جان معتصم که در ترکیه زنده گی می کند در این اوخر با برخی رهبران طالبان ملاقات کرده است. قرار است که وی نیز به زودی به عربستان برود.


روزنامهء اکسپرس تریبیون با نقل قول از یک منبع افغان می نویسد، بعد از آن که ایالات متحدهء امریکا نقش عربستان را در احیای دوباره گفتگو های صلح با طالبان مهم خواند، عربستان سعودی تصمییم گرفت که در آن نقش فعال بازی کند.

به قول یک منبع دیگر پاکستان و افغانستان نیز به این نتیجه رسیده اند تا عربستان را به خاطر اشتراک در پروسهء صلح تشویق کنند. در ماه فبروری رییس جمهور کرزی با رهبران پاکستان ملاقات کرده و به این تفاهم رسیدند، تا رسماً مساعدت عربستان در این پروسه خواسته شود.

روزنامهء اکسپرس تریبیون می نویسد، در ماه  جولای سال جاری صلاح الدین ربانی رییس شورای عالی صلح افغانستان به عربستان سعودی مسافرت کرده با رییس استخبارات آن کشور ملاقات کرد. وی همچنان با مقامات سازمان همکاری اسلامی ملاقات کرده است.

دیپلوماتان افغان و عرب مطمین اند که عربستان سعودی می تواند در پروسهء مذاکرات صلح افغانستان نقش مهم داشته باشد.